روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)دفتر قم اعلام کرد : در فاصله سی کیلومتری قم روستای کوچکی به نام «کاج»وجود دارد و در آن مسجدی است که توسط حضرت امام(س)کلنگ احداث آن بر زمین خورده است.

در سال های ابتدایی دهه چهل شمسی اهالی روستای«کاج»تصمیم می گیرند در محل مسجدی احداث نمایند و دو نفر از متمولین روستا که از ارادتمندان حضرت امام (س)بوده اند،کمک مالی خود جهت ساخت مسجد را منوط به حضور امام (س)جهت کلنگ زنی آن می کنند. با توجه به اهمیت مشارکت آن دو نفر،موضوع با حضرت امام (س)مطرح می گردد،ولی ایشان به علت اشتغالات علمی از حضور در آن روستا استنکاف می ورزند.

مردم روستا با راهنمایی آیت الله شهاب الدین اشراقی داماد حضرت امام (س)مبنی بر اینکه اگر ایشان احساس تکلیف شرعی نمایند،نظرشان عوض خواهد شد،مجددا به حضرت امام (س)مراجعه کرده و ضرورت احداث مسجد در روستا و عدم توانایی مالی مردم از اقدام جهت ساخت آن را برای ایشان تبیین می نمایند و حضرت امام (س)با پذیرش دعوت آنان در تابستان سال 1343 هنگامی که اززندان رژیم طاغوتی آزاد شده بودند،جهت احداث مسجد به روستای «کاج» می روند و بدین وسیله کلنگ مسجد به زمین زده می شود.(برای اطلاع بیشتر از تاریخچه ساخت مسجد به کتاب «پا به پای آفتاب»جلد 5 ،صفحه 305 خاطرات آیت الله محمد مومن و نیز به مصاحبه حجت الاسلام و المسلمین آقای سید احمد حسینی که در واحد خاطرات موسسه دفتر قم موجود است،مراجع نمایید.)

این مسجد سالیان متمادی مورد استفاده مردم بوده است،ولی اکنون به علت آن که اکثر بناهای آن روستا تخریب شده و خای از سکنه گشته است،غبار غربت آن مسجد را نیز فراگرفته است.

اکنون که به فضل الهی جاده قم- گرمسار مورد بهره برداری قرار گرفته است و این جاده از کنار این روستا می گذرد، با احداث یک مجتمع خدمات رفاهی در کنار مسجد فوق الذکر که تمام امکانات زیربنایی نظیر برق،آب،مخابرات و ...در آن وجود دارد باعث احیاء و عمران آن خواهد شد.

بدین وسیله پیشنهاد می شود در صورت صلاحدید،محل«مجتمع خدمات رفاهی نگین کویر» که قرار است دریک کیلومتری این مسجد احداث گردد،به مجاورت مسجد منتقل گردد.


آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.