این مراسم با تلاوت آیات کلام الله مجید آغاز شد و مجری مراسم ضمن اعلام برنامه دکلمه ای زیبا در رثای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران قرائت نمود.
در ادامه مراسم رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی سخنان کوتاهی ضمن خوش آمدگویی به حضار، از همکاری صمیمانه مرکز اسلامی امام علی (ع) تشکر و قدردانی نمود و اظهار داشت: امام راحل راه سعادت و رستگاری را به سوی ما گشود و ما وظیفه داریم اندیشه های آن عزیز بزرگ را زنده نگه داریم و مهمترین هدف برگزاری این گونه مراسم نیز مطرح نمودن افکار و اندیشه های آن امام بزرگوار می باشد.
ملکیان تاکید نمود: امیدوارم که خداوند همه ما را توفیق دهد که پیرو راه آن حضرت باشیم.
'ابراهیم شیبانی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش، به عنوان اولین سخنران ضمن برشمردن مناسبت های این ایام طی سخنانی اظهار داشت: ترکیب 14و 15خرداد به معنای جاودانی و زنده بودن است.
وی افزود: طول عمر اهمیت زیادی ندارد بلکه مهم این است که در این دنیا چه چیزی به دست آورده و چه اثری گذاشته ایم.
شیبانی گفت: یک نفر از قبور انوشیروان و خسرو پرویز خبری ندارد ولی قبر سلمان فارسی مشخص است، پس زنده چیست و مرده چه کسی است؟ ما انسان ها وقتی زنده ایم که اثری از خود بگذاریم. چرا صدای امام زنده است چون عشق در دلش بود. آتش عشق و عشق به خداوند و عشق به مردم. بنابراین آنچه که مربوط به 14خرداد می شود به جز جاودانی امام (ره ) نیست.
سفیر ایران در ادامه به خصوصیات شخصیتی امام خمینی از جمله شجاعت ایشان اشاره کرد و تاثیرات انقلاب اسلامی ایران را در منطقه برشمرد.
شیبانی اظهار داشت: نور انقلاب اسلامی بسیاری از چراغ ها را روشن کرد برای مثال کشور ترکیه که تاچندی پیش کسی جرات نداشت در دانشگاه ها و ادارات دولتی با حجاب ظاهر شود حال به سوی اسلامی شدن می رود. حتی صدام حسین جنایتکار نیز کلمه الله اکبر را روی پرچم عراق اضافه کرد و خواست بگوید که اسلامی هستم و در تحولات اخیر خاورمیانه مشاهده می کنیم که شعار الله اکبر و لااله الا الله از مهمترین شعارها است.
'علی اصغر سلطانیه' سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد و سازمان های بین المللی در وین، دومین سخنران مراسم بود که طی سخنانی به آثار انقلاب اسلامی در حوزه مسوولیت خود اشاره کرد و اظهار داشت: جهان بینی امام خمینی فراتر از زمان خود بود، نگاه آن بزرگوار جهان شمول بود. ایشان در همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تاکید کردند با همه کشورها در جهان به جز رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی و رژیم اشغالگر اسراییل رابطه برقرار می کنیم.
وی گفت: در حال حاضر بحمدالله در عرصه بین المللی جزو عزیزترین و قدرتمندترین کشورها هستیم و احتیاجی به سلاح هسته ای نداریم چرا که بدون سلاح هسته ای به همان اندازه کشورهای مجهز به آن سلاح قدرت داریم و بلکه هم بیشتر.
وی گفت : قدرت ما روی اصولی است که در قانون اساسی گنجانده شده و روی آن سازش نکردیم.
سلطانیه نمونه بارز اهمیت و قدرت جمهوری اسلامی ایران را در رویارویی با کشورهای 1+5 دانست که در برابر منطق قوی جمهوری اسلامی ایران نمی توانند کاری از پیش ببرند.
آخرین سخنران این مراسم حجت الاسلام والمسلمین علی اسلامی نماینده مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه تاکستان بود که در سخنانی به آثار و برکات حرکت امام خمینی پرداخت و اظهار داشت: بایستی در نظر داشته باشیم که پیش از انقلاب اسلامی کجا بودیم و اگر تحولی پیدا شده چه کسانی در آن موثر بوده اند تا نعمت ها را شاکر باشیم.
وی گفت: قبل از انقلاب بحث عزت و ذلت دو مفهوم، دو حقیقت و دو واقعیت جوامع بشری بود. جامعه عزیز، زندگی با عزت و جامعه ذلیل با خواری و انحطاط تعریف شده است.
وی در ادامه سخنانش به مصادیق عزت و ذلت در دوران پیش و پس از انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت که در سال 1340زلزله بوئین زهرا (در استان قزوین) به وقوع پیوست و در پی آن کارشناسان کشاورزی از کشور اسراییل به ایران آمدند که علاوه بر حقوق و مزایا حق توحش نیز دریافت می کردند. یعنی اینکه ما از اسراییل کشور متمدن بین مردم وحشی ایران آمده ایم و بایستی این خسارت بما پرداخت شود.
وی افزود: مجلس شورای وقت ایران به دستور اربابان خود قانون کاپیتولاسیون را تصویب کرد که براساس آن آمریکاییان مقیم ایران مصونیت قضایی داشتند و هیچ دادگاهی در ایران حق رسیدگی به جرایم آنان را نداشت که فریاد امام آن زمان بلند شد.
این نماینده مجلس خبرگان اضافه کرد: هنگامی که جیمی کارتر به عنوان رییس جمهوری آمریکا انتخاب شد از سوی محمدرضا شاه پیام تبریکی به وی ارسال شد که او به آن پاسخی نداد. حتی شاه ایران، هویدا نخست وزیر وقت را به آمریکا فرستاد تا بلکه پاسخی به پیام وی بدهند ولی خبری نشد و زمانی که پس از انقلاب اسلامی شهید رجایی به عنوان رییس جمهور وقت کشور ایران به آمریکا سفر نمود با عزت تمام در اجلاس سران کشورها در سازمان ملل سخن گفت. همین آقای کارتر خواست ایشان را ملاقات کند ولی با جواب منفی مواجه شد.
وی گفت: سهم امام خمینی در عزتی که انقلاب اسلامی به ما داد بسیار بالا بود. البته صبر و تحمل مردم هم در این مساله اهمیت داشت. الان در انقلاب مصر می بینیم جای عکس حسنی مبارک ، تابلوی الله را می گذارند.
عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید نمود: عزت و سربلندی و شخصیت در سایه انقلاب اسلامی و رهبری امام و خلف صالح ایشان حضرت آیت الله خامنه ای است.
این مراسم با اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام و المسلمین منتظری مقدم رییس مرکز اسلامی امام علی ( ع ) به اتمام رسید.


انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.