رییس جمهوری: ‌امروز با افتخار اعلام می‌کنیم که نیروهای مسلح ما و ارتش قهرمان همه تجهیزات دفاعی خود را با اقتدار و تلاش خستگی‌ناپذیر تامین می‌کنند و این بر عظمت ارتش و نیروهای مسلح می‌افزاید.

رژه روز ارتش با نمایش گوشه‌هایی از دستاوردها، توانایی‌ها و قابلیت‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران در سالروز روز ارتش ، صبح امروز در جوار حرم مطهر امام خمینی(ره) برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران ، در مراسم رژه امروز دوشنبه، نیروهای چهارگانه ارتش شامل نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و پدافند هوایی ارتش بخشی از توانمندی‌های خود را در عرصه دفاعی کشور به نمایش گذاشتند.
رژه امروز یگان‌های نمونه ارتش با انجام رژه هوایی جنگنده‌های نیروی هوایی، بالگردهای هوانیروز و انجام عملیات چتربازی همراه بود.
پس از رژه یگان‌های نمونه پیاده، یگان‌های محمول نیروهای چهارگانه ارتش به ترتیب از مقابل جایگاه رژه رفتند.
در ابتدای رژه یگان‌های محمول ارتش جمهوری اسلامی ایران بخشی از تجهیزات مخابراتی با توانمندی برقراری ارتباطات رادیویی در باندهای مختلف و بهره‌گیری از سایت‌های شنود متحرک مجهز به جدیدترین سیستم‌های تجسس، ‌رهگیری، ضبط و مراقبت که به منظور جمع‌آوری اخبار و اطلاعات مورد نیاز از شبکه‌های ارتباطی دشمن در صنایع دفاعی کشورمان ساخته شده‌اند به نمایش گذاشته شد.
تجهیزات مدرن، امن و پایدار طراحی شده در مقابل تهاجم‌های ضد الکترونیکی با قابلیت انجام ماموریت‌های تخصصی در سامانه‌های فرماندهی و کنترل در بخش‌های زمینی، پدافند هوایی و دریایی، بخش دیگری از توانمندی‌های مخابراتی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که در رژه امروز به نمایش درآمد.
در رژه یگان‌های محمول نیروی زمینی ارتش، موتورسیکلت‌های چهار چرخ، خودروی تاکتیکی 14/1 تن سفیر به صورت بهینه‌سازی شده، خودروی تاکتیکی رنجر و خودروی تهاجمی سبک، رمل نورد سمندر با قابلیت نصب انواع سلاح‌های سبک و متوسط و همچنین موشک‌انداز طوفان به نمایش گذاشته شد.
یکی از بخش‌های قابل توجه رژه یگان‌های محمول نیروی زمینی ارتش، نمایش سلاح اخگر بود که شامل یک تیربار شش‌لول با کالیبر 62/7 میلی‌متر است و قابلیت شلیک چهارهزار و 500 تا شش هزار گلوله در دقیقه را داراست. سلاح اخگر نصب شده بر روی خودروی رنجر در کشورمان به تولید انبوه رسیده است که در رژه امروز تعدادی از آنها به نمایش درآمد.
لانچر نصب شده بر روی نفربر صیاد، خودروی تاکتیکی دو و نیم تنی نینوا، توپ 23 اتوماسیون نصب شده بر روی خودرو با قابلیت کنترل از فواصل دور و نیز توپ 23 میلی‌متری اتوماسیون نصب شده بر روی نفربر براق از جمله دستاوردهایی بود که در رژه امروز یگان‌های ارتش به نمایش گذاشته شد.
در رژه یگان‌های محمول نیروی زمینی ارتش تعدادی از تانک‌های این نیرو به نمایش گذاشته شد که از جمله شاخص‌ترین آنها می‌توان به نسل جدید تانک ذوالفقار اشاره کرد. تانک بهینه‌سازی شده صمصام و تانک بهینه‌سازی شده چیفتن نیز در رژه امروز به نمایش درآمد.
از دیگر دستاوردهای ارائه شده در رژه امروز می‌توان به موشک‌انداز کاتویوشا با 9 سکوی پرتاب و به صورت بهینه‌سازی شده، لانچر پرتاب راکت فجر 5، موشک‌انداز میثاق 2، خودروی شناسایی و رزمی شنی‌دار، موشک‌های زمین به هوا نازعات و خودروهای رخش 8 اشاره کرد. حضور پرقدرت یگان‌های محمول پدافند هوایی ارتش که با نمایش سامانه‌های پیشرفته راداری، موشکی و ضدموشکی همراه بود از جمله بخش‌های قابل توجه رژه امروز ارتش محسوب می‌شود.
در رژه یگان‌های محمول پدافند هوایی ارتش سامانه راداری مبو، سامانه راداری کاستا، سامانه راداری کنترل آتش اسکایگارد، سامانه رادار اپتیک اورلیکن با نام صافات 1، خودروی رفع آلودگی درفش 7 و سامانه‌های رفع آلودگی به معرض نمایش گذاشته شد.
نمایش سامانه راداری پیشرفته مطلع‌الفجر از بخش‌های قابل توجه رژه یگان‌های محمول پدافند هوایی ارتش بود.
در ادامه این رژه همچنین سامانه موشکی برد بلند و ارتفاع بالای اس 200 بهینه‌سازی شده و سامانه موشکی پیشرفته شاهین که به منظور مقابله با موشک‌های با ارتفاع متوسط به ویژه موشک‌های کروز و نیز پرنده‌های بدون سرنشین طراحی و ساخته شده است به نمایش درآمد.
رژه امروز یگان‌های محمول نیروی هوایی ارتش با ارائه تعداد قابل توجهی پروژه‌های بومی همراه بود که پروژه صانع به منظور طراحی و ساخت پاد سوخت‌رسان هوایی برای هواپیماهای شکاری، پروژه کایت به منظور طراحی و ساخت سفینه دورایستا حامل انواع مهمات قابل پرتاب به هواپیماهای شکاری، پروژه سجیل به منظور تجهیز هواپیما اف 14 به موشک هاگ از جمله این پروژه‌ها بود.
قابلیت تجهیز هواپیمای شکاری F4E به موشک سطح به سطح C802 در قالب پروژه قائم، قابلیت تبدیل بمب‌های 750 پوندی به موشک بالستیکی برای هواپیماهای F5E در قالب پروژه ثاقب، طراحی و ساخت موشک هدایت‌شونده اپتیکی با سر جنگی 750 پوندی در قالب پروژه زوبین، طراحی و ساخت موشک هوا به زمین لیزری با عنوان پروژه ستار1 و نیز طراحی و ساخت موشک بالستیکی میان‌برد با سر جنگی 750 پوندی تحت عنوان پروژه یاسر، از جمله توانمندی‌هایی بود که نیروی هوایی ارتش در رژه امروز به نمایش گذاشت.
یکی از پروژه‌های مهم نیروی هوایی ارتش که امروز به نمایش گذاشته شد، پروژه عصر 67 بود. این پروژه به منظور طراحی و ساخت موشک لیزری هوا به زمین نقطه‌زن با سر جنگی 500 پوندی در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی شده است.
رژه امروز همچنین شاهد ارائه سه پروژه مهم با نام‌های قاصد، قاصد 3، قدر از سوی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.
در پروژه قاصد، بمب هوشمند هدایت‌شونده الکترواپتیکی هوا به زمین با سر جنگی دو هزار پوندی و در پروژه قاصد 3 بمب هوشمند هدایت‌شونده با برد 120 کیلومتر و سر جنگی 300 کیلوگرم طراحی و ساخته شده است و در پروژه مهم قدر نیز بمب‌های سنگین دو هزار پوندی به سامانه هدایت تلویزیونی اپتیکی و موتور پیش برنده تجهیز شده است.
پروژه لانچر 99 ویژه طراحی و ساخت موشک و بمب لیزری، پروژه ریتارد، پروژه سحاب، پروژه شاهین به منظور طراحی و ساخت پهپاد ( هواپیمای بدون سرنشین) آموزشی و پروژه مهاجر ویژه طراحی و ساخت پهپادهای شناسایی و تهاجمی از جمله دیگر توانایی‌های نیروی هوایی ارتش است که در رژه امروز به نمایش گذاشته شد.
نمایش ماکت ناوشکن جماران و ماکت زیردریایی غدیر از جمله توانمندی نیروی دریایی
آخرین یگان محمول رژه امروز مربوط به یگان‌های نیروی دریایی ارتش بود که که طی آن گوشه‌هایی از تجهیزات این نیرو به نمایش درآمد.
ماکت ناوشکن جماران، ماکت ناوچه موشک‌انداز پیکان، ماکت زیردریایی غدیر، انواع موشک‌های راهبردی دریایی سطح به سطح، موشک دریا به دریا نور و موشک دریا به دریا نصر 1 از جمله توانمندی‌های به نمایش درآمده در رژه امروز یگان‌های محمول نیروی دریایی ارتش بود.
از دیگر تجهیزات، ‌دستاوردها و توانمندی‌های به نمایش درآمده در رژه یگان‌های محمول نیروی دریایی ارتش می‌توان به نمایش شناورهای هجومی، ضربتی شهاب و رعد، زیردریایی السابحات 15، اژدر والفجر 2، توپ دریایی فجر 27، سامانه راهبردی موشکی خود اتکای ساحل به دریای ولایت 2 و سامانه راهبردی گسترده موشکی ساحل به دریای ولایت 3 اشاره کرد.
در این مراسم، محمود احمدی‌نژاد در مراسم رژه ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت 29 فروردین روز ارتش، با تبریک این روز گفت: امروز به لطف هوشمندی و مجاهدت پیگیر رزمندگان ارتش این نیروی نظامی به مردمی‌ترین ، مقتدرترین و عزیز‌ترین ارتش دنیا تبدیل شده است. ارتشی که تحت ولایت حرکت می‌کند، تحت مدیریت الهی است و این ارتش جند خدا و شکست‌ناپذیر است.
وی افزود: خدای را سپاس می‌گوییم که طی 32 سال اخیر ارتش عزیز ما با بهره‌مندی و تبعیت از ولایت در عرصه‌های گوناگون موفق و سربلند بوده است، نقش ارتش و نیروی زمینی ارتش در دفاع از استقلال و عزت و سرافرازی ایران کم‌نظیر است.
وی ادامه داد: دوران دفاع مقدس برای ارتش هم دوران بازیابی هویتش بود و هم دوره نمایش اصالت‌ها ، شجاعت‌ها و قهرمانی‌های ارتش . عناصر فداکار ارتش با استفاده از در دوران دفاع مقدس و با عملیات‌های گوناگونی که انجام داده‌اند به یک ارتش خودباور و مقتدر و مومن تبدیل شدند، من از همه فرماندهان و درجه‌داران ارتش به خاطر حفظ اسلام ناب و صیانت از تمامیت ارضی کشورمان تشکر می‌کنم و همچنین از کسانی که برای خودکفایی و توانمندی ارتش در آموزش و استفاده از تجهیزات فعالیت می‌کنند نیز تشکر می‌کنم.
احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت:‌امروز با افتخار اعلام می‌کنیم که نیروهای مسلح ما و ارتش قهرمان همه تجهیزات دفاعی خود را با اقتدار و تلاش خستگی‌ناپذیر تامین می‌کنند و این بر عظمت ارتش و نیروهای مسلح می‌افزاید.
رییس‌جمهور کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز منشاء اقتدار ملت‌ها دو عامل است یک عامل اتکا به ایمان و توانمندی‌های درونی در ملت است. یک ملت باید با استفاده از موجودیت خود و استعدادهای خدادادی‌اش خود را توانمند کند و با ایمان وباور به توانمندی‌های خود حرکت کند در این صورت است که شکست‌ناپذیر می‌شود. عامل دیگر استفاده از فرصت‌ها و حضور مقتدرانه در منطقه است. وی ادامه داد: ملتی که بنشیند دیگران برای او تصمیم بگیرند، سیاست‌های بین‌المللی او را تنظیم کنند و او نیز تحت مدیریت دیگران حرکت کند، طعم اقتدار را نخواهد چشید. ملتی موفق است که در عرصه‌های مهم سرنوشت با اقتدار ، عزت و اعتماد به نفس وارد شود و در برنامه‌ریزی‌های بین‌المللی حضور مقتدرانه داشته باشد.
احمدی‌نژاد گفت: ملتی که این دو عامل را داشته باشد، پرچم عزت او برافراشته می‌شود و شایسته اعتلا و پیشرفت در جهان است و ما خدای را سپاس می‌گوییم که با رهبری گرانقدر، ملت ما در این راستا حرکت می‌کند.
رییس‌جمهور کشورمان در ادامه گفت: امروز حضور نیروهای مسلح ما، ارتش عزیز ما در آبهای بین‌المللی به خصوص در ماموریت صیانت از کشتی‌های ما در خلیج عدن و دریای سرخ نشان داد که نیروهای مسلح ما مصمم هستند از همه ظرفیت‌های اقتدارآفرین خود استفاده کنند و نقش تاریخی خود را ایفا کنند و همه فرصت‌ها برای پیشرفت ،اعتلا و عزت را در عرصه‌های جهانی طی کنند.
وی گفت: ماموریت و مسوولیت ملت ما امروز مضاعف است دشمن شکست‌خورده در منطق و فرهنگ با فریب‌کاری و تکیه بر زور به میدان آمده است و می‌خواهد معادلات منطقه‌ای و جهانی را به نفع تعداد کمی از سرمایه‌داران بی‌فرهنگ رقم بزند. او تلاش می‌کند مطالبات عدالت‌طلبانه ملت‌ها را سرکوب کند یا با فریب‌کاری به نفع خود مصادره کند.
وی ادامه داد: رفتارهای متناقض مستبکران را امروز می‌بینیم، آنها 10 سال قبل با طراحی‌های شیطنت‌آمیز و با یک فریبکاری و یک سناریو بهانه درست کردند تا به قلب سیاست و اقتصاد و فرهنگ جهان لشکر بکشند. آنها با هدف مهار امواج بیداری آفرین انقلاب اسلامی که ناشی از مقاومت و ایستادگی ملت ما بود به منطقه آمدند تا بتوانند این خیزش را در کانون مهار کنند. آنها به دنبال نجات نظام و اقتصاد سرمایه‌داری رو به موت هستند، اما با بیداری و هوشیاری ملت ما و سایر ملت‌ها این طراحی شکست خواهد خورد.
احمدی‌نژاد همچنین گفت: امروز با چهره‌ دیگری و با طراحی‌های جدید جبهه استکبار به میدان آمده است تا در منطقه بین ملت‌ها و دولت‌ها تفرقه ودرگیری ایجاد کند تا بتواند هرچه بیشتر سلاح‌های خود را بفروشد و عناصر خود را جایگزین کند و پایه‌های سلطه خود را تحکیم کند، اما ملت ما هوشمند است و ملت‌های منطقه هم هوشمند هستند. همه باید مراقبت کنیم در کل جهان باید مواظب باشیم که سرمایه‌داری رو به اضمحلال که توان فریبکاری خود را بسیج کرده است، نتواند از شکست حتمی نجات پیدا کند.
وی تصریح کرد: همه باید هوشیار باشیم، آمریکا دولت صادقی نیست همواره علیه دوستان خود لشکر کشیده است. آمریکا حتی کسانی که 20 الی 30 سال نوکری او را کرده‌اند، را برای حفظ منافع خود قربانی کرد. اگر کسی آمریکا را یاری کند ملت‌ها او را نخواهند بخشید. دشمن در منطقه به دنبال ایجاد جنگ بین ملت‌ها و دولت‌هاست و می‌خواهد جنگ‌های ایرانی و عربی و شیعه و سنی در منطقه ایجاد کند. در حالی که این اختلافات ساخته و پرداخته آمریکا و متحدان اوست.
احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قوای مسلح ما ضامن عزت، امنیت ، صلح ، برادری و دوستی در منطقه است .ملت و دولت ایران دوست صمیمی همه ملت‌ها هستند و خواستار اعتلا و پیشرفت آنها می‌باشند. امنیت در منطقه در گرو همکاری و همدلی صادقانه دولت‌ها و ملت‌هاست و این بار با هوشمندی ملت‌ها و همراهی دولت‌ها با ملت‌ها توطئه جدید مستکبران نقش بر آب خواهد شد .
وی در ادامه با تاکید بر این‌که سردمداران صهیونیستی آمریکا این بار هم شکست خواهند خورد، گفت: دوره تاریخی صهیونیست‌ها و سرمایه‌داری ظالم و ضد انسانی به پایان رسیده است و این برخوردهای دوگانه و زورگویی‌ها آنها را نجات نخواهد داد. آنها به دنبال نجات رژیم صهیونیستی هستند، اما بدانند به فضل الهی طراحی‌های آنها جز ذلت و بی‌آبرویی برای آنها چیزی نخواهد داشت.
احمدی‌نژاد افزود: آنها می‌گفتند ما به دنبال ایجاد یک خاورمیانه جدید هستیم، ملت‌های منطقه هم به دنبال یک خاورمیانه جدید هستند، حتی ملت‌های دنیا می‌خواهند دنیایی نو را بسازند، اما ملت‌های منطقه و ملت‌های دنیا همه به دنبال جهانی بدون سلطه آمریکا و بدون حضور رژیم صهیونیستی هستند و به فضل الهی این مساله محقق خواهد شد و دشمنان ملت‌ها راهی جز پذیرش شکست در برابر ملت‌ها ندارد.انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.