محمد خوش چهره ،رئیس فراکسیون اصولگرایان مستقل مجلس هفتم گفت:تاکید حضرت امام (س)بر در راس امور بودن مجلس ناشی از حساسیت ایشان به جمهوریت نظام بود.
این استاد دانشگاه تهران در گفت و گو با پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران با بیان اینکه اظهار نظرهایی چون "مجلس دیگر در راس امور"نیست قبل از اینکه بخواهد تهدید مصالح نظام تلقی شود تعرض به دیدگاه حضرت امام (س)است گفت:شرایط پیش آمده و فضای به وجود آمده در واکنش به این اظهار نظر فرصتی مناسب برای جلوگیری از رشد جریانی است که هر از چند گاهی با بیان سخنانی وجه قانونی و حقوقی افراد برجسته انقلاب و چهره های شاخص نظام و بعضا برخی نهاد ها و سازمانها را زیر سئوال می برد.
خوش چهره افزود:این فضای ایجاد شده که عده ای در موافقت و جمعی در مخالفت با اظهار نظر صورت گرفته اعلام موضع می کنند فرصت خوبی است که با استفاده از آن بتوان ورای عقبه سیاسی آن جلوی جریانی ایستاد که طی سال های اخیر دین را هدف گرفته است و گاهی اسلامیت را مقابل جمهوریت نظام قرار می دهد و گاهی ایرانیت را مقابل اسلامیت نظام مطرح می کند.
وی با تاکید بر اینکه آحاد جامعه منتظر واکنش مسئولان امر به این جریان هستند تصریح کرد:مسئولان امر باید با تاکید روی اصول بنیادی نظام هر چه سریعتر جلوی رشد این دست انحرافات را بگیرند.
نظر امام درباره مجلس متاثر از دیدگاه حماسی ایشان است
وی گفت:دیدگاه حضرت امام (س)در خصوص مجلس و تاکید ایشان بر اینکه در جمهوری اسلامی "مجلس در راس امور است"ورای بعد زمانی آن متاثر از دیدگاه حماسی ایشان نسبت به جمهوری اسلام است که منجر به نهادینه شدن جمهوریت در کشور می گردد و هویت اسلامی کشور را نمایان تر می کند.
رئیس فراکسیون اصولگرایان مستقل مجلس هفتم با بیان اینکه طی سی سال گذشته هر دو مورد یعنی جمهوریت و اسلامیت جمهوری اسلامی ایران بارها مورد تعرض قرار گرفته اند یاد آور شد:طی این سالها عده ای در حمایت از اسلامیت و عده ای افراطی با متحجر خواندن اسلامیت از جمهوریت نظام قرائت خاصی ارایه کرده اند که هر دوی این رویکردها منجر به تضعیف مشروعیت اجتماعی نظام شده است.
وی تاکید کرد:به هر حال در این میان تائیدات مقام معظم رهبری بر جمهوری اسلامی بودن نظام مبین این است که در نظام ما اسلامیت و جمهوریت دو بال سعادت اند که سبب هویت بخشیدن به اسلامی بودن مردم و رشد مردم سالاری در کشور می شود.
آرزوهای عموم نظام در مجلس تبلور می یابد
خوش چهره در تشریح علت تاکید امام (س)بر در راس امور بودن مجلس ادامه داد:تاکید امام براین فرمایش که "مجلس در راس امور است" به صحبت های تکمیلی ایشان دراین زمینه به همراه داشته است همچنان که ایشان در فرمایشی دیگر مجلس را عصاره فضایل ملت می دانستند و عقیده داشتند که از آنجایی که همه آحاد ملت امکان حضور در نظام قانون گذاری را ندارند باید عصاره فضایل ملت در مجلس تبلور پیدا کند .
این استاد دانشگاه با بیان اینکه امام (س)در توصیه هایشان به مردم می فرمودند مردم برای انتخاب نمایندگانشان باید به اصلح مراجعه کنند و اطمینان یابند که کاندید ای مورد نظرشان اصلی ترین است افزود:امام (س)نقش بالا و اهمیت زیادی برای مجلس شورای اسلامی و نمایندگان قائل بودند و همواره از مرحوم آیت الله مدرس به عنوان نمونه نمایندگان ملت نام می بردند.
وی تاکید کرد:بر اساس فرمایشات حضرت امام (س)در مجلس است که امال و آرزوها و اهداف و مصالح عمومی نظام تبلور می یابد و جمهوریت نظام رشد می کند و از همین رو بود که ایشان بارها و بارها بر اهمیت و ارجحیت انتخابات مجلس بر دیگر انتخابات تاکید داشتند.
ارجحیت مجلس بخاطر دو بعدی بودن آن است
رئیس فراکسیون اصولگرایان مستقل مجلس هفتم گفت:به عقیده من اهمیت جایگاه مجلس در نگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی نسبت به دو قوه مجریه و قضائیه به خاطر دو حوزه فعالیت مجلس و دو بعدی بودن است.
وی تاکید کرد:دو بعد تقنینی و نظارتی مجلس سبب می شود که دامنه فعالیت و جایگاه آن بر قوای دیگر ارجحتر باشد چنان که مجلس از طریق بعد قانون گذاری اش به دامنه فعالیت ها عملیاتی دولت وارد می شود چرا که این مجلس است که برنامه های اجرایی وعملیاتی دولت چون قانون بودجه سالیانه کشور را تائید و تصویب می کند.
وی افزود:قوه مجریه تنها می تواند برنامه عملیاتی وعمرانی واجرایی اش را در قالب لایحه به مجلس پیشنهاد دهد و این مجلس است که لایحه دولت را مطالعه و بعضا تصحیح و تغییر و در نهایت تصویب می کند.
خوش چهره ادامه داد:بعد نظارتی مجلس نیز به این دلیل حائز اهمیت است که رئیس قوه مجریه باید کابینه اش را به رای مجلس بگذارد و این مجلس است که صلاحیت و توانمندی وزرای پیشنهادی رئیس جمهور را تائید و رد می کند و قدرت استیضاح وزرا و حتی شخص رئیس جمهوری را دارد.
وی افزود:با نگاه علمی و قانونی به وظایف و حوزه های فعالیت قوه مقننه است که می توان به در راس امور بودن آن پی برد.
استمرار این ادبیات منجر به انشقاق می شود
خوش چهره با اعتقاد به اینکه بالادست یا فرودست بودن ادبیات مناسبی برای معرفی عملکرد یک نهاد،سازمان یا قوه نیست چرا که اخلاق اسلامی در آن نادیده گرفته شده است گفت:اینکه بگوییم این قوه بالادست قوه دیگر است یا برعکس اگر سخیف نباشد قطعا ادبیات ضعیفی است استمرارش که منجر به انشقاق خواهد شد.
ملاک مسولان خدمت باشد نه قدرت نمایی
وی با تاکید بر اینکه ملاک عمل برای مسئولان باید خدمت و خدمتگزاری باشد نه برگزاری جشن های پیروزی و قدرت نمایی افزود:آنچه که در این میان اهمیت دارد جلوگیری از رشد این انحرافات است و عقیده من در حوزه هایی که اسلامیت نظام مورد حمله قرار می گیرد این وظیفه علما است که تماما وارد شوند و سکوت آنها قابل هضم نیست.
خوش چهره افزود:در جایی هم که به دیدگاه و تفسیر حضرت امام اهانت می شود مرجع مقام معظم رهبری هستند که مانع تفسیرها و برداشت های غلط می شوند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.