امام وقتی ‏که منافع ملت می‌آمد جلو و مسأله مردم طرح می‌شود یک حالت عجیبی ‏به ایشان دست می‌داد و در آنجا دیدم که امام به شدت، این ستاد را مورد خطاب قرار دادند که شما خدمتگزار این مردم هستید، وظیفه شما و تکلیف شما این است که احقاق حق بکنید

درهفته دولت خاطرات دولتمردانی که محضر حضرت امام خمینی را درک کرده اند شنیدنی است.غلامرضا آقازاده ازجمله دولتمردانی است که حضوردرچند دولت را تجربه کرده است.ریاست وزارت نفت و ریاست سازمان انرژی اتمی سمت وی در تعدادی از دولتها بوده است.
آن چه درپی می آید بخشی از خاطرات آقازاده است برگرفته شده از کتاب" عصرجهاد ،دوران خدمت" که درموسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س)به چاپ رسیده است.
یکی ‏از خصیصه‏‌های ‏دیگری ‏که امام داشت و حاکی ‏از تیزبینی ‏و حساسیت حضرت امام نسبت به مسائل جامعه بود این بود که اگر در جامعه می‌دید که یک حرکتی ‏دارد شروع می‌شود و دارد به سمتی ‏که حالا ایجاد نارضایتی ‏می‌کند یا موجب مشکلات اجتماعی ‏می‌شود می‌رود و یا اینکه بعضی ‏از خطاها دارد تکرار می‌شود، معمولا امام خودشان وارد میدان می‌شدند.
یکی ‏از این مقاطع یادم هست، (که البته از بحث نفت خارج است) مسأله فرمان هشت ماده‌ای امام بود که در آن مقطع مسأله گزینش‏ها و تجسس در مورد مسائل زندگی ‏مردم، یک نارضایتی ‏عمومی ‏پیدا کرده‌بود.
من خاطرم هست که ما مطلع شدیم که حضرت امام فرمانی ‏را دارند صادر می‌کنند و در این فرمان آقای ‏نخست‌وزیر و رئیس قوه قضاییه را دارند مسئول می‌کنند که به این مسأله رسیدگی ‏بشود و این فرمان هشت ماد‌ه‌ای ‏صادر شد؛ بسیار هم بجا و به موقع بود چون یک آرامشی ‏را در جامعه به وجود آورد.
بعد از این فرمان جلسه‌ای ‏تشکیل شد در دولت و در میان رؤسای ‏قوا و مجموعه اینها منجر به این شد که یک ستادی ‏لازم است تشکیل بشود برای پی‌گیری ‏فرمان حضرت امام. افرادی ‏در آن مقطع انتخاب شدند که بنده بودم، آقای ‏محقق داماد به عنوان رئیس بازرسی ‏کل کشور بود و آقای ‏موسوی ‏اردبیلی رئیس قوه قضاییه بود و آقای مهندس موسوی ‏نخست‌وزیر. ما وارد رسیدگی ‏به امورات و شکایاتی ‏که در آن مقطع می‌شد و به ستاد می‌رسید شدیم. مقداری اطلاعات ‏که جمع شد و نواقص و نارسایی‌هایی ‏که چه درباره گزینش، چه در رابطه با رفتار‌های ‏اجتماعی ‏با مردم وجود داشت و مسائل گوناگونی ‏که نمونه‏‌های ‏مشخصی ‏که در این رابطه پیدا کرده بودیم، ما اینها را جمع کردیم در یک جلسه، آقای ‏امامی ‏کاشانی ‏هم بود، خدمت امام رسیدیم. این در حقیقت اولین جلسه گزارش کار ستاد به امام بود. ما مشکلات قضیه و مسائلی ‏که با آنها روبه‌رو بودیم و همچنین وقتی ‏می‌خواستیم برویم در جزئیات به یک جایی ‏برمی‌خورد و به خصوص روی ‏این نکته می‌خواستیم تکیه کنیم که ببینیم نظر امام چیست. فرض کنید ما وارد یک موضوعی ‏شدیم، تا هر جا که پیش رفت، باید برویم. این گزارش را خدمت امام ارایه کردیم. من در آن جلسه استنباط و احساس خودم را عرض کردم. دیدم که امام وقتی ‏که منافع ملت می‌آمد جلو و مسأله مردم طرح می‌شود یک حالت عجیبی ‏به ایشان دست می‌داد و در آنجا دیدم که امام به شدت، این ستاد را مورد خطاب قرار دادند که شما خدمتگزار این مردم هستید، وظیفه شما و تکلیف شما این است که احقاق حق بکنید. در جمهوری ‏اسلامی ‏حق یک انسان و یک پابرهنه را ما مجاز نیستیم که بگذاریم ضایع بشود و این به هر جا برمی‌خورد بروید دنبالش. شما باید به این مسائل برسید. ما وقتی ‏که از جلسه آمدیم بیرون و جلسه‌ای خودمان تشکیل دادیم دیدیم که امام همه راه‏ها را به روی‌مان بسته و تنها راهی را که باز گذاشته راه ‏احقاق حق است. ثمرات آن فرمان خیلی ‏زیاد بود. خیلی ‏از تنگ‌اندیشی‌ها و تنگ‌نظری‌ها و سخت‌گیری‌های ‏بی‌‌مورد دیگر جمع شد که از آنجا مسأله شورای ‏عالی ‏گزینش شکل گرفت و این از رفتار‌های ‏امام بود که در هر مقطعی به اقتضای ‏زمان ورود پیدا می‌کردند و یک آرامشی ‏به جامعه می‌دادند و نواقص را بر طرف می‌کردند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.