بحث قطعنامه حادثه ای است که مثل همه حوادث تاریخی یک بار فرهنگی و عقیدتی را با خود می آورد یکی از زوایای آن این است که امام هم فرمودند که مگر فراموش کرده اید که ما برای انجام تکلیف جنگ کردیم .وقتی امام بحث ادای تکلیف را مطرح می کند یک باب فرهنگی ویژه ای را برای ما باز کرد.

سردار محسن رشید پیرامون تاثیر طولانی شدن جنگ در پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل از سوی حضرت امام خمینی(س) گفت: زمانی که به بررسی بسیاری از قضایای سیاسی و اجتماعی می پردازیم می بایست آنها را سطح بندی کنیم و از دو دیدگاه نگاه کنیم.درباره تاثیر طولانی شدن جنگ در پذیرش قطع نامه نیز دیدگاه مردم و رزمندگان و دست اندرکاران و تصمیم گیران صحنه نبرد که بخشی از نخبگان کشور هستند متفاوت بود. در بخش مردمی انگیزه ها عموما بر سه شاخصه مهم متمرکز بود. انگیزه شهادت طلبی، انگیزه آزادی و زیارت کربلا و انگیزه تنبیه صدام و رژیم بعث به عنوان آغازگر و مسبب جنگ سه انگیزه مهم مردم و رزمندگان در جنگ بود. لذا برای آنان خیلی مفهومی نداشت که جنگ چقدر طول می کشد. درست است که هر قشری علاقه داشتند که زودتر به هدفشان برسند شهادت طلب ها دوست داشتند زودتر به شهادت برسند و عموم مردم هم دوست داشتند صدام زودتر تنبیه بشود ولی نگران این نبودند که جنگ طول کشیده است اما در سطح مدیران جنگ موضوع فرق می کرد نمونه اش نیز همین بحثی که آقای شمخانی در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کردند که اولین نفری بودند که به آقای هاشمی گفتم برای جنگ باید فکری کرد.
این رزمنده سال های دفاع مقدس درگفتگو با پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران در توصیف واکنش رزمندگان به خبر پذیرش قطعنامه افزود: من جدا کردن مردم و رزمندگان را به عنوان دو قشر متفاوت قبول ندارم و نبایستی این دو قشر را از یکدیگر جدا مطرح کرد بلکه به نظر من رزمندگان در پیوند با مردم و بخشی از مردم بودند و بنابراین دیدگاه رزمندگان نیز همان دیدگاه عمومی مردم بود. این اتفاق برای مردم قابل باور نبود ویک حالت بهت زده ای برایشان به وجود آورد. حتی فرماندهان لشکرها نیز که صحنه گردان جنگ بودند چون در رده تاکتیکی فعالیت داشتند واز مباحث استراتژیک جنگ اطلاع نداشتند، آنان نیز در این بحث متعجب بودند. در حالی که در سطح مدیران این گونه نبود و آنان آمادگی امر را داشتند.
این محقق و پژوهشگر دوران دفاع مقدس در تحلیل واکنش رژیم بعث عراق به پذیرش قطعنامه نیز افزود: هر رژیم سیاسی و دولتی در پی آن است تا از فرصت ها بهره ببرد برای آن که موقعیت عمومی خود را بهبود ببخشد. عراق هم از گذشته دور به دنبال آن بود تا هم ساحل خود را در خلیج فارس گسترش دهد و هم مرزهای شرقی خودش را برای تامین امنیت بغداد که تنها 120 کیلومتر با مرزهای ایرانی فاصله دارد عمق بیشتری ببخشد. در گذشته نیز بین رژیم عراق حتی دولت های قبل از صدام و رژیم پهلوی درگیری هایی وجود داشته است. وقتی که انقلاب اسلامی روی داد رژیم عراق احساس کرد که به لحاظ بین المللی ایران از دید آنها حامی خود را که آمریکا و بلوک غرب بود از دست داده و تنها مانده است به ویژه آن که آزادی های سیاسی در داخل کشور نیز قدری ناهنجاری و تنش را نشان می داد که به زعم آنان نشانگر تفرقه در میان ملت ایران بود و احساس آماده بودن زمان را به ارتش عراق القا می کرد و به همین خاطر به ایران حمله کرد.
وی ادامه داد: در پایان جنگ هم احساسشان این بود که امام به عنوان تبلور ملی و الگوی خدشه ناپذیر مردم با پذیرش قطعنامه شکسته شده و شیرازه حکومت نیز پاشیده است و الان وقتش است تا به آن چه که در اول جنگ دست پیدا نکرده بود در آخر جنگ دست پیدا کند. ضمن آن که در این برهه یک اتفاق نظر و اشتراک هدفی نیز با منافقین پیدا کردند و منافقین هم که از قبل خود را برای در دست گرفتن مصادر حکومت آماده کرده بودند زمان را برای این کار مناسب دیدند و لذا دست به یک عملیات مشترک زدند و عراقی ها از جنوب و منافقین نیز از غرب حمله کردند. عراقی ها تا نزدیکی ها ساحل غربی رود کارون را مورد حمله قرار دادند و این منطقه چند بار میان دو طرف دست به دست شد منافقین هم با یک حرکت دوگانه که حرکت از مرز و یک شورش نیز از طریق زندانی های طرفدار سازمان منافقین در تهران بود فعالیت کردند.
این محقق و پژوهشگر دوران دفاع مقدس در تحلیل استراتژی ایران در طی هشت سال جنگ تحمیلی افزود: ما در طی هشت سال جنگ چهار استراتژی داشتیم.دوره زمانی استراتژی اول از آغاز جنگ تا شکستن محاصره سوسنگرد است که در این استراتژی ما در مقابل یک هجوم غیر قابل پیش بینی سعی کردیم یک موقعیت ناهنجار را بر دشمن تحمیل کنیم و در عین این که زمین نمی دهیم زمان بگیریم. در دوره دوم که از شکستن محاصره سوسنگرد آغاز می شود ما در پی آن بودیم که سرزمین های اشغال شده را آزاد کنیم که تقریبا تا فتح خرمشهر ادامه پیدا می کند اگر چه صددرصد زمین های اشغال شده آزاد نشده بود اما در کل، استراتژی موفقی بود. پس از آن استراتژی جدید ما تنبیه متجاوز بود که طراحی شد و پنج سال و نیم از جنگ را در بر می گیرد که با سقوط فاو این استراتژی نیز پایان یافت.
رشید خاطرنشان کرد:بین استراتژی سوم و استراتژی چهارم ما حدود دو تا سه ماه فطرت هست که از سقوط فاو در29 فروردین 67 تا 27 تیرماه 67 و پذیرش قطعنامه ادامه دارد. استراتژی سوم مثل دو استراتژی قبلی کاملا موفق نبود و استراتژی چهارم ما نیز با پذیرش قطعنامه آغاز می شود که تحمیل پایان جنگ و آتش بس به عراق است. ما در فاصله سقوط فاو تا پذیرش قطعنامه ابتکار عمل را از دست دادیم و دشمن آن را به دست گرفت. اقدام حضرت امام(س) در پذیرش قطعنامه هم وجهه ما را در نظام بین الملل بالا برد چرا که صدام تبلیغ می کرد که ما قطع نامه را پذیرفته ایم و این ایرانی ها هستند که آن را نمی پذیرند و به جنگ ادامه می دهند.پذیرش قطعنامه در حوزه داخلی هم جبهه ها را احیا و شوکی را به چرخه حوادث وارد کرد واین شوک باعث شد که ابتکار عمل مجددا به دست ما برگردد و یک انرژی را در مردم احیا کرد. گفتمان صادقانه امام تحولی را در مردم ایجاد کرد و باعث شد که هجوم بسیار گسترده ای به سمت جبهه ها صورت بگیرد.
وی افزود:در صورتی که در تابستان مرسوم نبود نیروها به جبهه ها بروند ولی در تابستان بسیار گرم سال 67 مردم آمدند و در مقابل عراق ومنافقین ایستادند. در واقع این استراتژی جدید بود که پتانسیل بازدارنده و ملی ما که همان پتانسیل مردمی است را بالفعل کرد و آن توان بالفعل در مقابل این یورش ایستاد.
سردار رشید در پاسخ به شبهه تحمیل پایان جنگ به حضرت امام(س) از سوی مسوولین وقت افزود: نکته اول این است که در پایان جنگ یک ماه پس از پذیرش قطعنامه زمانی که ارتش عراق سه بار تا کناره های رود کارون پیشروی کرد و رزمندگان مجددا آن ها را تا لب مرز بین المللی عقب راندند بار آخری که این اتفاق افتاد رئیس جمهور وقت آیت الله خامنه ای در منطقه بودند و آقای محسن رضایی فرمانده سپاه ازطریق ایشان برای امام پیغام می دهند که ما آماده ایم دشمن را آن سوی مرز هم تعقیب کنیم. این پیام برای امام می رود و امام نیز آن جمله معروف را می فرمایند که ما همان طور که در جنگ جدی بودیم در پذیرش قطعنامه نیز جدی هستیم. بنابراین شرایط برای ادامه جنگ پس از پذیرش قطعنامه هم وجود داشت و امام نخواست ادامه بدهدو نکته دوم این است که دوستانی که چنین تحلیل هایی می کنند عمدتا درایام جنگ حوزه فعالیت شان حوزه تاکتیکی بوده است و نه حوزه استراتژی و یک مقدار با پیچ و خم های جنگ آشنا نیستند و تحلیل هایی می کنند که منطبق با واقعیت نیست.
وی افزود: ضمن اینکه شخصیت حضرت امام این گونه نیست که تحمیل را از سوی کسی بپذیرند. اگر قرار بود حضرت امام(س)این قدر تاثیر پذیر باشند که ما نمی توانستیم انقلاب بکنیم و در برهه های مختلف از بحران ها عبور کنیم. همه شنیده ایم و می دانیم و مرحوم حاج احمد آقا نیز گفتند که امام بعد از فتح خرمهشر موافق ادامه جنگ نبودند اما نظر کارشناسان را شنیدند و پذیرفتند.این در واقع مدل مدیریت حضرت امام است. با این استدلال بنابراین باید بگوییم که ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر هم به امام تحمیل شد.این دیدگاه غلط است.نوع مدیریت امام این گونه بوده است که با تیز هوشی پس از مشورت با نخبگان و کارشناسان و مسئولین قوا و سنجیدن شرایط تصمیم گیری می کردند. پس از فتح خرمشهر آقایان در تهران نمی توانند امام را قانع کنند و پس از این که فرماندهان نظامی از منطقه می آیند و خدمت حضرت امام و ادله آنها مطرح می شود امام می پذیرند که جنگ ادامه پیداکند. چنانچه امام فرد تاثیر پذیری بود چرا در مقابل اصرار مسئولین سیاسی نظام در این برهه تاثیر نمی پذیرد؟ اگر امام در مقابل ادله نظامیان ادامه جنگ را می پذیرد ما باید بگوییم ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر را نظامیان به امام تحمیل کردند؟
سردار رشید در پایان افزود: بحث قطعنامه حادثه ای است که مثل همه حوادث تاریخی یک بار فرهنگی و عقیدتی را با خود می آورد یکی از زوایای آن این است که امام هم فرمودند که مگر فراموش کرده اید که ما برای انجام تکلیف جنگ کردیم .وقتی امام بحث ادای تکلیف را مطرح می کند یک باب فرهنگی ویژه ای را برای ما باز کرد.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.