سید حسن خمینی گفت: شهر ما باید شاکله دینی به خود بگیرد دینداران وقتی به جامعه خدمت می کنند باید بی تکلف باشند.

به گزارش واحد خبر جماران، یادگار امام خمینی که ظهر امروز در دیدار اعضای شورای اسلامی و شورایاری های شهر تهران در حسینیه جماران سخن می گفت، شورایاری را عصاره جامعه و نشانگر تلاش جمعی مردم ایران دانست و اظهار داشت: تشکیل شورایاری ها می تواند گامی مهم در راستای مسوولیت پذیری همه مردم باشد. این نهاد مردمی به نوعی یادآور شور انقلابی سالهای نخست پیروزی است که مردم بصورت خودجوش با تشکیل شوراهای محلی پایه های نظام سلطنتی را از بین بردند.
وی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب مردمی است، گفت: انقلاب اسلامی محصول تیر و تفنگ نبود. این مردم بودند که انقلاب را بدون نیاز به اسلحه و تنها با اقتدا به یک روح واحد معنوی به پیروزی رساندند.
حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی با اشاره به فرازهایی از تاریخ معاصر ایران، جلوه های دیگری از نقش بی بدیل امام و مردم را در پیروزی انقلاب برشمرد و اظهار داشت: در مقطع خاص تاریخی که هنوز وسائل ارتباط جمعی همانند امروز گسترده نبود نظام شاهنشاهی تنها با رهبری داهیانه امام و بدون هرگونه حرکت مسلحانه ای ، از درون فرو ریخت.
وی با اشاره به نقش رهبری دینی امام در اتحاد مردم ایران بر علیه طاغوت گفت: وقتی روح اسلام و دین به عنوان بزرگترین سرمایه کشور توسط امام خمینی (س) در جامعه دمیده می شود همه مردم متحد می شوند تا یک حکومت فاسد سلطنتی را از بین ببرند.
یادگار امام با تاکید بر اینکه هویت انقلاب ما مردمی بودن آن است، خاطرنشان ساخت: تشکیل نهادهای مردمی مانند شورایاری ها اگر در راستای تقویت روح مردمی بودن نظام باشد، بسیار ارزشمند است. تا این روح متعالی در جامعه ما حاکم هست به یقین هیچ خطری انقلاب را تهدید نمی کند.
وی در این باره افزود: فلسطینی ها مدت زمان مدیدی جنگیدند و چون اتکای آنها به لوله های تفنگ بود، شکست می خوردند اما در جنگ اخیر غزه این بار بخاطر اتکا به مردم پیروز شدند.
سید حسن خمینی تصریح کرد: وقتی یک لشکر به تنهایی می جنگد ممکن است شکست بخورد اما وقتی یک ملت بزرگ تصمیم می گیرد کاری را انجام دهد دشمن هیچ کاری نمی تواند بکند.
یادگار امام در ادامه شرط بقای روح مردمی در جامعه را اسلامی بودن آن جامعه دانست و خاطرنشان ساخت: اسلام در جامعه ما قومیت های را گوناگون همچون نخ تسبیح به هم وصل کرده است و ضربه زدن به دین پاره کردن این نخ است. هیچ عاملی جز اسلام نمی تواند مردم ایران را متحد کند.
وی با تاکید بر اینکه شهرها باید روز به روز دینی تر و مذهبی تر بشوند, گفت: همانگونه که باید تلاش کنیم شهر را از زباله های مادی بزداییم باید از زباله های روحی هم زدوده شود.
وی افزود: باید سعی کنیم شهرمان دینمدار شود مساجد به روی همه مردم باز بوده و محل آمد و رفت و رفع و رجوع مسائل آنان باشد.
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی با بیان اینکه دینی باید در جامعه حاکم شود که با ایجاد صمیمت، همه اقشار جامعه را دور هم جمع کند، گفت: وقتی ما عبای خود را محکم می بندیم کسی پیش ما نمی آید. باید طوری عمل کنیم تا مردم از آموزه های دینی استقبال کنند.
وی تشکیل شورایاری ها را سرمایه بزرگ جامعه و نظام دانست و با اشاره به خدمات شهرداری و شورای شهر تهران گفت: شهرداری تهران شهرداری موفقی است. انسان روح تلاش را در کالبد شهردای می بیند که بخشی از آن مرهون تلاش شورایاری ها است
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پایان با بیان اینکه انقلاب اسلامی سرمایه بزرگی است و پیش بردن اهداف بزرگ آن وظیفه همگان است، به موفقیت های نظام در عرصه های مختلف علمی اشاره کرد و گفت: امروز نظام جمهوری اسلامی به پیشرفت های بزرگی دست یافته است. پرتاب ماهواره امید کار بسیار بزرگی است که چندین دهه روی آن سرمایه گذاری شده است. این کار بزرگ نشان می دهد که روحیه خودباوری چه تاثیر شگرفی در رسیدن به قله های موفقیت دارد.
در این مراسم که با اقامه نماز جماعت ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسن خمینی پایان یافت، پیش از سخنان یادگار امام، احمد مسجد جامعی رییس کمسیون اجتماعی شورای شهر تهران و مهندس مهدی چمران رییس شورای شهر تهران در سخنان کوتاهی به ارائه دیدگاه های خود پیرامون انقلاب اسلامی، رهبری امام خمینی (س) و جایگاه مردم و شوراها در نظام جمهوری اسلامی پرداختند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.