معاون عربی، آفریقایی وزیر امور خارجه فعالیت و تلاش برای پایان دادن هرچه سریع تر به بحران جاری در منطقه را هدف گذاری اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در مقطع فعلی اعلام کرد.

حسین جابری انصاری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، اظهار کرد: منطقه ما بعد از چند دهه یک وضعیت ثابت و مستقر در معرض تحول قرار گرفته و سرعت و عمق تحولات بسیار بالا است و همه کشورهایی که در سطح منطقه و جهان منافعی را در اینجا دارند و اهدافی دارند و سیاست هایی را دنبال می کنند، سیاست ها و اهدافشان در معرض این تحول قرار گرفته و همه تلاش می کنند برای اینکه وضعیت تحولات را فهم کنند و کمترین خسارت را در تحولات جاری ببینند.

معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه با بیان اینکه منطقه در درون یک پرانتز تاریخی انتقالی قرار گرفته است، تصریح کرد: منطقه از یک وضعیت خارج شده و هنوز به وضعیت جدید نرسیده است. در چنین شرایطی همیشه بازیگری و نقش آفرینی برای همه کشورهای مؤثر در دست اندازهای متعدد می افتد و همراه با چالش ها و آزمون های مختلف است. جمهوری اسلامی ایران هم از این قاعده خارج نیست و در معرض انتخاب های سخت و تحولات متعدد و در معرض تلاش برای انطباق منافع و اهداف خود با تحولات جاری در منطقه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه به عنوان نهاد دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در همین چارچوب تلاش های منسجمی را داشته برای اینکه زمینه های انطباق با شرایط جدید با کمترین خسارت ها و بیشترین منافع برای جمهوری اسلامی ایران فراهم شود. البته وضعیت منطقه بحرانی است و تعدادی از کشورهای منطقه دست خوش درگیری ها و رویارویی های سنگین داخلی شده و تناقض منافع بازیگران متعدد در سطح بین المللی و منطقه ای را در درون کشورها هم برای همه بازیگران شرایط پیچیده ای را فراهم کرده است.

جابری انصاری گفت: جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند در وسط همه این پیچیدگی ها، چند راهی ها و گزینه هایی که در برابرش قرار دارد راه حل های سهل الوصول تر و کم هزینه تر را برای خروج از این وضعیت دنبال کند. یکی از اولویت های اساسی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تحولات منطقه در حال حاضر پایان دادن به بحران و درگیری سنگین جاری در کشورهای منطقه از طریق راه حل های سیاسی و مبتنی بر گفت و گوهای جدی بین طرف های درگیر برای پایان دادن هرچه سریعتر به بحران و رویارویی سنگین جاری در چند کشور منطقه به ویژه سوریه، یمن، عراق و همین طور حل همه تناقض ها و مشکلات دیگری که درون کشورهای منطقه وجود دارد از طریق گفت و گوهای سیاسی جدی بین طرف های مختلف است.

وی افزود: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران تلاش می کنیم این گفت و گوها را تسهیل کنیم و تلاش می کنیم زمینه خروج منطقه را از وضعیت بحرانی و جنگ و درگیری جاری فراهم کنیم و معتقدیم اگر این تلاش ها با موفقیت همراه شود هم به نفع دولت ها و ملت های منطقه است، هم منافع جمهوری اسلامی ایران در این مسیر تحقق پیدا خواهد کرد و هم زمینه تمرکز بر مسائل اصلی جهان اسلام به ویژه مسأله محوری و اساسی اشغال فلسطین و تحقق حقوق حقه ملت فلسطین بیشتر فراهم خواهد شد.

معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه گفت: در این مسیر مجموعه تلاش های دیپلماتیک و سیاسی و تلاش های دیگر در نهادهای دیگر کشور در چارچوب راهبرد کلان جمهوری اسلامی ایران در دست پیگیری و اقدام است؛ اما به هر حال مشکلات زیاد است و شرایط پیچیده است و تنافض منافع و مصالح کشورها بسیار بالا است؛ درگیری های سنگینی در منطقه در جریان هست و متأسفانه برخی از بازیگران منطقه ای و بین المللی منفعت و مصلحت خودشان را در تشدید درگیری ها و تناقض های موجود می بینند.

وی اظهار کرد: ما باید در مسیر مقابل آن فعالیت و برای پایان دادن هرچه سریعتر بحران جاری در منطقه تلاش کنیم. این هدف گیری اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی در این مقطع است و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی، وزارت امور خارجه و نهادهای ذیربط دیگر در این مسیر دارند تلاش های فشرده و منسجمی را انجام می دهند. البته نتیجه بخشی آن زمان بر است. امیدواریم که هرچه سریعتر زمینه پایان بحران جاری در منطقه فراهم شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.