سید حسن خمینی گفت : باید از وجود کسانی که رمز مبارزه هستند و با تمام وجود انقلاب اسلامی را درک کرده و خود پرچمدار و قافله سالار انقلاب و جنگ بوده‌اند بهره‌مند شد.

به گزارش واحد خبر جماران، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی که صبح امروز 12 بهمن در مراسم آغاز جشن های سی امین سالگرد انقلاب اسلامی در حرم مطهر رهبر کبیر انقلاب اسلامی سخن می گفت، با تبریک سالروز ورود امام خمینی (س) به میهن اسلامی، مرقد مطهر بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی را دارای جایگاهی والا عنوان کرد و اظهار داشت: بی شک بارگاه امام کانون انقلاب اسلامی است از این نقطه نور خدا در جامعه ما ساطع می شود.
وی با گرامیداشت یاد امام، فرزندان امام و شهدای عظیم الشأن انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، به ضرورت بازخوانی و مرور تاریخ انقلاب اشاره کرد و گفت: هنوز کسانی هستند که رمز مبارزه هستند و با تمام وجود انقلاب اسلامی را درک کرده اند و خود پرچمدار و قافله سالار انقلاب و جنگ بودند باید از وجود آنها بهره مند شد و از آنها تجربه هایی را که به راحتی به دست هر ملتی نمی آید وام گرفت.
وی جمهوریت و اسلامیت را به عنوان ثمره و میراث ماندگار انقلاب اسلامی خواند و خاطرنشان ساخت: انقلاب ما هم اسلامی است و هم مردمی. کمتر انقلابی همانند انقلاب اسلامی مردم ایران، مردمی بوده است. سلاحی غیر از خون پاک مردم تاثیر عمیق و سرنوشت ساز در پیروزی انقلاب نداشته است.
وی با بیان اینکه تحلیل جامعه شناسان نشانگر این است که انقلاب اسلامی انقلاب یک قوم و طبقه خاصی نیست، گفت: بسیاری از انقلاب ها مانند انقلاب اکتبر روسیه و انقلاب چین بیشتر شبیه کودتای یک گروه خاص است. انقلابی که به معنای حقیقی کلمه مردمی باشد یا نیست و یا کمیاب و نادر است.
یادگار امام با بیان اینکه در تمامی صحنه های انقلاب اقشار مختلف مردم در صحنه حضور داشته اند، تصریح کرد: بعد از ورود امام به کشور مردم با حضور خود تمامی طوفان ها را آرام کرده اند. فتنه های جدایی خواه، دفاع مقدس و تمامی صحنه ها با حضور مردم اداره شد. انقلاب متعلق به مردم بود آنها همه چیز خود را فدای انقلاب کردند .
سید حسن خمینی با بیان اینکه انقلاب به قیمت خون فرزندان مردم باقی ماند، تاکید کرد: انقلاب اسلامی، انقلاب مردمی است. تنها اتکای انقلاب به مردم است حضور مردم در صحنه به عنوان یک رکن، حقیقت و عامل تاثیرگذار، رمز بقای انقلاب اسلامی و نظام است و باید این رمز بقا حفظ شود.
یادگار امام در ادامه از اسلامیت انقلاب به عنوان یک ارزش و دیگر شرط بقای نظام یاد کرد و اظهار داشت: در سرزمین ما جریان های آزادیخواه و استقلال طلب زیادی بودند که تلاش می کردند به نوعی مردم را به صحنه بیاورند اما نتوانستند چون اسلام و روحانیت به عنوان عامل اصلی جوشش مردمی در حرکت آنها جایی نداشته است. تحلیل بردن و تضعیف دین به عنوان یک عامل پولادین و بزرگ، بقای انقلاب را با خدشه مواجه می سازد.
وی عصر حاضر را عصر امام و بیداری اسلامی خواند و با اشاره به تاثیر انقلاب اسلامی در تشکیل جنبش های آزادیخواه اسلامی در جهان گفت: حادثه ای که در غزه اتفاق افتاد یک پیروزی برای امت اسلامی بود پیروزی که بعد از 50 سال ناکامی فلسطینی ها با شعار ناسیونالیسم، این بار با الهام از انقلاب اسلامی و بنام اسلام صورت گرفت.
یادگار امام با بی هویت خواندن حکام عرب گفت: هیچکدام از حکام عرب حتی زمزمه حمایت از کودکان مظلوم فلسطین را سر نمی دهند. پیروزی غزه و پیش از آن پیروزی لبنان ، پیروزی یک گره چریکی نیست پیروزی یک ملت مسلمان است که ریشه در پیروزی ملت مسلمان ایران دارد. این افتخار ملت ایران و رهبر آنان امام خمینی (س) است که پایه گذاران عصر جدید و منشأ پیروزی های درخشان هستند.
وی با اشاره به حرکت اخیر نخست وزیر ترکیه در حمایت ازمردم مظلوم غزه در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد گفت: امروز نخست وزیر کشوری که سالهای سال سردمدار مبارزه با دین بود، پرچمدار حمایت از دینداران شده است این در حالی است که تنها چند سالی است که احزاب اسلامگرا در ترکیه اجازه فعالیت یافته اند. این گفتمان جدید مرهون انقلاب اسلامی ایران و بیداری دینی است. ‌
سید حسن خمینی در ادامه به خطر کمرنگ شدن نقش مردم در حاکمیت اشاره کرد و گفت: با حضور مردم مسلمان در صحنه، هر خانه ای به یک سنگر تبدل شد. آنچه در ایران اتفاق افتاد همدلی امام به عنوان یک رهبر دینی با مردم بود. اگر نتوانیم اسلام را آنچنان که واقعیت است عرضه کنیم، حضور مردم به عنوان شرط اول بقای انقلاب با ابهام مواجه می شود.
وی با تشریح نقش امام خمینی(س) در بیداری اسلامی در عصر جدید گفت: در روزگاری که دینداری مساوی با عقب ماندگی بود امام پرچم دینداری را به عنوان پرچم آزادی خواهی و استقلال طلبی بالا برد.
یادگار امام با بیان اینکه خداوند را شاکریم که امروز کسانی هستند که آن روزها را نه با شنیده ها بلکه با خاطرات خود یاد کنند گفت: امروز جامعه ما توانسته است، به نعمت وجود رهبری معظم انقلاب که شاگرد خلف امام هستند، نهال بارور انقلاب و جمهوری اسلامی را حفظ کند.
وی که پیش از رییس مجلس خبرگان رهبری سخن می گفت، با اشاره به سوابق مبارزاتی آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: خداوند توفیق داده است که از سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی که از پیش از سال 42 و بعد از آن همواره با امام بوده و بر زبانش نامی غیر از امام نگشته، بهرمند گردیم.
در این مراسم که با قرائت قرآن، سرودخوانی، شعر خوانی، قصه خوانی و قرائت بیانیه ستاد بزرگداشت سی امین سال انقلاب اسلامی همراه بود، آیت الله هاشمی رفسنحانی در سخنانی با اشاره به فرازهایی از تاریخ معاصر به تبیین نقش رهبری امام در پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت.

انتهای پیام

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.