همه دنیا بداند که مراسم ارتحال امام خمینی(س) با کمترین حادثه و در اوج اقتدار و وحدت برگزار می شود و نیروهای نظامی و انتظامی که در مراسم می آیند، بخشی از پیکره جامعه ما هستند.

کنفرانس مطبوعاتی حجت الاسلام والمسلمین محمد علی انصاری دبیر ستاد بزرگداشت حضرت امام (س) در محل این ستاد برگزار شد.

به گزارش کمیته روابط عمومی و ستاد خبری بزرگداشت حضرت امام خمینی(س)، بخش اول گفتگوی خبری اینجا منتشر شد و بخش دوم آن در ذیل می آید:

امسال مراسم ویژگی های خاصی دارد

حجت الاسلام والمسلمین انصاری اظهار داشت: مراسم بزرگداشت ارتحال امام در سال جاری چند ویژگی دارد، نخست اینکه ما در هفته آینده که از 8 خرداد ماه شروع می شود، هفته تجلیل از نخستین بانوی اسلام، حضرت فاطمه زهرا (س) (که سالروز میلاد آن بانوی بزرگوار در 13 خرداد است و سالروز میلاد امام نیز در همان روز واقع شده است.)
وی افزود: ما این هفته را به عنوان هفته بزرگداشت مقام حضرت فاطمه(س) و حضرت امام(س) را نام گذاشته ایم که بلافاصله از روز 13 خرداد فضای کشور باید منتقل شود به فضای مراسم سالگرد رحلت امام. بنابراین، این ویژگی ایجاب می کند که برنامه ریزی ها، برنامه سازی ها، فعالیت های فرهنگی و آمادگی هایمان برای این دو منظور به ظاهر متفاوت باشد.
رئیس ستاد بزرگداشت ارتحال امام خمینی(س)در ادامه گفت: موضوع دوم بحثی است که ما در حرم داریم . برای نخستین باردرحرم با محدودیت های خاص عمرانی و ساخت و ساز مواجه هستیم و این محدودیت حداقل تا یک سال دیگر ادامه خواهد داشت و شاید ما در برخی ازایام سال و یا حتی دو سه ماه بنا بر ضرورت حرم را تعطیل کنیم تا بتوانیم از وضع ناپایدار به وضع ثابت منتقل شویم و امیدواریم که انشاا... تا چند ماه آینده، مردم ایران حرم بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران را در یک شکل دیگر و معماری بسیارجالب و کم نظیر و با یک فضای بسیار متناسب با برنامه هایی که در پیش رو داریم، شاهد باشند.
حجت السلام والمسلمین انصاری تصریح کرد: این محدودیت در حرم ایجاب می کرد که ما مراسم شب های حرم را به طور کامل به لحاظ مباحث امنیتی و کمبود جا و کمبود امکانات برگزار نکنیم و مراسم روز 14 خرداد را به طور انحصاری در کنار حرم مطهر و درصحن شهید حاج آقا مصطفی و نیز در همه صحن های پیرامون حرم اصلی برگزار شود.
محمد علی انصاری در ادامه بیان کرد، ویژگی سوم مراسم امسال این است که مراسم بزرگداشت امام(س) با برگزاری نماز عبادی، سیاسی جمعه تهران مصادف است و به طور قطع می بایست مراسم بزرگداشت امام با مراسم نماز جمعه یکی و یکپارچه باشد؛ به همین دلیل ما تغییراتی در وقت برنامه و در حوزه ها و فضاهای پیرامون داریم و اصولا برنامه ریزی امسال ما متمایز از برنامه های سال های گذشته و متاثر از نماز جمعه است .
وی افزود: همه ما می دانیم و امیدواریم که این امر و این خواسته محقق شود که نماز جمعه تهران را به امامت رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، این خلف شایسته حضرت امام(س)، حضرت آیت ا... خامنه ای داشته باشیم. در تمام مراسم بیست ساله بزرگداشت امام در 14 خرداد به حضور رهبر انقلاب و سخنان راهگشا و تعیین کننده معظم له مزین بوده است. امسال هم قطعا میلیون ها انسانی که هم به عشق امام خمینی(س)، هم به مناسبت بزرگداشت بنیان گذار و هم در مراسم نماز جمعه شرکت می کنند از این فیض بهره مند خواهند شد. در این مراسم ما دو سخنران اصلی داریم؛ یکی سخنرانی ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد و یکی هم سخنرانی یادگار حضرت امام حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی که این دو سخنرانی به همراه برنامه های عزاداری و به مناسبت های دیگر، قبل از مراسم نماز جمعه انجام می شود.
و ی به زمان برگزاری مراسم اشاره کرد و گفت: ساعت دقیق شروع برنامه مراسم سالگرد امام ساعت ده و سی دقیقه صبح است؛ برای اینکه جمعیت های اسلامی و شهرستانی ما از اولین ساعات بامداد در اطراف حرم می آیند، برنامه ریزی به گونه ای است که آنها بتوانند برای حضورشان در این مراسم برنامه ریزی کنند؛ لذا ساعت رسمی شروع مراسم امام ده و سی دقیقه صبح در جوار حرم مطهر حضرت امام(س) خواهد بود.

کمیته های اصلی راهبردی تشکیل شده است

انصاری افزود: برای اینکه ما برنامه ها را خوب تدارک ببینیم، سه کمیته اصلی و راهبردی را در طول سال های گذشته تشکیل دادیم. یکی از کمیته های اصلی ما کمیته اجرایی مراسم است. این کمیته مسئولیتش ارتباط با دستگاه های اجرایی کشور و با همه وزراء، سازمان ها و روسای دستگاه های مربوطه است و الان نیز با تعیین نماینده محترم رئیس جمهور و دستورالعمل های خاصی که برای همه دستگاه ها و وزارتخانه ها ارسال شده، دستگاه های اجرایی کشور پای کار هستند و برنامه ها به این ترتیب در حال انجام است. یک کمیته اصلی دیگر و مهم که زیرمجموعه کمیته اجرایی است، کمیته اسکان و تغذیه است. امسال ما میزبان دو میلیون زائر از استان ها و شهرستان ها هستیم باید برای آن ها برنامه ریزی کنیم. برای اسکان آنها برای تغذیه آنها، برای ترابری، تامین امکانات بین راهی و برای مسائل بیمه و درمان آنها؛ که این همه در کمیته های مختلف شکل گرفته و ثبت نام ها انجام شده است. همانطور که مسئولین برخی از کمیته های ما اعلام کرده اند، دعوت بیش از این تعداد است ولی ما با امکانات محدودی که در اختیار داریم، برای دو میلیون جمعیت متمرکز برنامه ریزی کرده ایم. در کنار این دو میلیون، میلیون ها و صدها هزار نفر مشتاقانی را داریم که از تهران با وسایل شخصی، امکانات عمومی و با وسایل مختلف و حتی پیاده به حرم حضرت امام(س) می آیند و در این مراسم باشکوه شرکت می کنند. از همین روی، در اطراف حرم مطهر کمیته های مختلفی را فعال کردیم؛ کمیته امداد و درمان، وزارت بهداشت و سازمان های ذیربط و هلال احمر برای خدمت رسانی به افرادی که نیازمند پیشگیری و درمان و مداوا باشند آماده اند. سقف بیمه ما امسال برای زائرانی که در مراسم می آیند، از نظر زمانی افزایش پیدا کرده است؛ یعنی از دهم خرداد تا بیستم خرداد تمام عوامل و دست اندرکاران اجرایی مراسم و تمام زائرانی که با برنامه و تایید سازمان ها در مراسم بزرگداشت امام(س) شرکت می کنند، تحت پوشش بیمه خدمات و درمان و حوادث هستند. همچنین دستگاه های بیمه کننده امسال متعهد شده اند، دو برابر سقف تعهدات سال های گذشته تعهدات داشته باشند.
یکی دیگر از کمیته های که ما در اطراف حرم داریم، کمیته پذیرایی از میلیون ها زائری است که در هوای خرداد ماه نیازمند امکاناتی چون آب، سرویس های بهداشتی و لوازم بهداشتی هستند. امسال با همکاری دستگاه های اجرایی کشور مخصوصا شهرداری، بنیاد ها و نهادها آماده برطرف کردن نیازهای حداقلی مردم و پذیرایی از آنها خواهیم بود.
محمد علی انصاری در ادامه گفت: برای بهداشت بیشتر مردم امسال تاکید داریم که با آب های معدنی در تیراژ میلیون ها عدد به زائران سرویس دهیم. ایستگاه های صلواتی ما از ده ها هزار نفر از مردم بصورت غذاهای گرم و نوشیدنی های مناسب پذیرایی خواهند کرد.
انصاری در مورد امور زائران به ستاد گمشدگان اشاره کرد و گفت: ستاد گمشدگان یکی دیگر از ستادها و کمیته های ماست که برای هدایت و راهنمایی و برای انتقال کسانی که از کاروان های خود باز می مانند، برنامه ریزی کرده است.
وی افزود: ما برای حضور مردم که با خودروهای شخصی می آیند تا در مراسم امام خمینی(س) شرکت کنند پارکینگ های متعددی را تدارک دیده ایم. همچنین در مسیرهای منتهی به حرم هم ایستگاه های امداد خودرو و راهنمایی برای زائرین وجود دارد؛ کاروان هایی که از استان ها و شهرستان ها می آیند نیز از طریق نیروی انتظامی و راهنمایی رانندگی و راهنمایان استانداری ها و نیروی مقاومت بسیج هدایت می شوند.
انصاری افزود: بیش از سی هزار نیروی مقاومت بسیج و سپاه پاسداران و دستگاه های دیگر مسئولیت اسکان و تغذیه زائران را دارند. بیش از سه هزار نفر نیروی انتظاماتی و راهنمایی داریم و این نیروها در پیرامون حرم مستقر هستند تا مردم را به محل مراسم راهنمایی کنند. از دوازده خرداد بالن های مخصوصی را در اطراف حرم برپا می کنیم که این بالن ها محل استقرار کاروان ها را نشان می دهند.
وی به نقش ستاد نماز جمعه تهران اشاره کرد و گفت: ستاد نماز جمعه تهران با تجربه خوبی که در نماز جمعه تهران داشتند نقش موثری را در مراسم سالگرد ارتحال رحلت امام خواهند داشت.
انصاری در ادامه سخنان خود به یکی دیگر از کمیته ها اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از کمیته های ما کمیته امنیت و ترافیک مراسم است. همه دستگاه های امنیتی کشور، نیروهای نظامی و انتظامی و وزارت اطلاعات و سازمان ها و دستگاه های قضایی عضو این کمیته هستند. خود این کمیته بیش از 12 جور کارگروه تخصصی دارد که همه مباحث مربوط به امنیت و ترافیک و احتمالات را رصد می کنند و مطمئن هستیم که این مراسم ملی و تاریخی و بی نظیر، مراسم کاملا آرام و مطمئن و درخور شان امام خواهد بود.
وی تصریح کرد: ما مطمئنیم که حادثه ناخواسته ای پیش نخواهد آمد و نیز مطمئنیم که دشمنان اسلام و انقلاب توان آن را نخواهند داشت که در یک چنین مناسبتی کار و حرکت کوری را انجام دهند. لذا با اطمینان عرض می کنم که دستگاه های مختلف برنامه های خوبی را تدارک دیده اند و در روزهای آینده از طریق رسانه ها و مطبوعات، محدودیت ها و شرایط حضور و برنامه های خود را به مردم اعلام خواهند کرد. ما به حضور مردم به بصیرت و آگاهی آنان و به شناخت مردم از رسالتی که دارند اعتقاد و اعتماد کامل داریم؛ همه دنیا بداند که مراسم ارتحال امام خمینی(س) با کمترین حادثه و در اوج اقتدار و وحدت برگزار می شود. لذا نیروهای نظامی و انتظامی که در مراسم می آیند، بخشی از پیکره جامعه ما هستند. آنجا نه اردوگاه نظامی است و نه ما اردوکشی نظامی داریم و نه مانور نظامی است. روز چهارده خرداد مانور وحدت، مانور وفاداری به امام و نظام و آرمان امام و ولایت خواهد بود.

همه کارها با محور فرهنگی باشد

حجت السلام والمسلمی انصاری، در باب مسائل فرهنگی افزود: همه کارهای ما باید براساس محور فرهنگی و مبانی فرهنگی امام استوار باشد. همه مراسم ما باید پیام فرهنگی داشته باشد. همه رسانه های ما و دستگاه های خبری ما و مطبوعات، بوی‍ژه رسانه ملی باید بدانند که البته می دانند، نظام اسلامی ما و مکتب سیاسی امام یک نظام فرهنگی غنی دارای ریشه کهن در فرهنگ انبیاء و تاریخ انبیاءست؛ لذا همه ما موظف هستیم هرچه می توانیم، در ترویج بزرگداشت امام راحل(س)، تجلیل شخصیت امام(س)، ترویج تحکیم نظام و یادگاران امام تلاش کنیم. پیام فرهنگی ما به نسل جدید انقلاب این است که ما به هر سمت و سویی از مکتب های شرق و غرب و ناسیونالیستی و سوسیالیستی اگر توجه کنیم، آخر همه راه تحقیق و جستجو و کوشش های شما به آنجایی منتهی می شود که تنها راه نجات راه مکتب امام(س) و مکتب اسلام است و تشیع سرخ علوی و حسینی است که امام پرچمدار آن است.
رئیس ستاد بزرگداشت ارتحال امام در ادامه افزود: امروز امام(س) در صحنه دنیا، منادی دین، منادی عزت و منادی شرف و آزادی همه انسان های مشتاق با عزت و شرف و انسانیت است. کمیته فرهنگی ما بخی از این آرمان و نمادی از این خواسته ملی جامعه ماست لذا همه دستگاه های فرهنگی کشور عضو کمیته فرهنگی ما هستند؛ اهم برنامه های ما که مربوط به کمیته فرهنگی است عبارت است از: در حوزه تبلیغات فرهنگی ما ده عنوان پوستر با تیراژهای میلیونی داریم که شامل پوسترهای مربوط به تصاویر حضرت امام(س)، طرح های خاص هنرمندان، پوسترها و تصاویر مقام معظم رهبری و همچنین تابلوها و بنرهای خاصی که در سراسر کشور منتشر می کنیم و فضای کشور را برای بزرگداشت این ایام آماده کرده اند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری تهران، ‌شهرداری های سراسر کشور فضای شهری را برای این روز مقدس آماده می کنند. در حوزه فعالیت کتاب، نشریه و ویژه نامه نیز علاوه بر صدها عنوان اثری که موسسه منتشر می کند، چاپ و انتشارات ده عنوان وی‍ژه نامه در حوزه کودک، نوجوان، ‌جوان، ‌خانواده و دانشجویان داریم . ویژه نامه هایی برای مسافران قطار، مترو و هواپیما داریم. ویژه نامه هایی نیز برای نمازگزاران روز جمعه در نظر گرفته ایم. تولید و انتشار هشت عنوان کتاب پیرامون زندگی حضرت امام نی از دیگر کارهای فرهنگی مراسم امسال خواهد بود. همچنین، تولید نرم افزار و آثار صوتی و تصویری را نیز در برنامه داریم؛ مجموعه نرم افزار آثار امام خمینی(س)، نرم افزار وصیت نامه حضرت امام(س)، نرم
افزار مجموعه آثار یادگار امام، نرم افزار یاران سفر کرده حضرت امام نیز از دیگر اقلام فرهنگی ما در مراسم بزرگداشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است.
وی ادامه داد: مجموعه هایی با عناوین حماسه حضور، نگاه میهمانان خارجی به امام به عنوان احیاء گر تفکر اسلامی، در جستجوی یار، مستند زندگی حضرت امام ( س ) به سه زبان، وسعت عشق، مسافری در راه نور برای پخش در سراسر کشور منتشر می شوند.
انصاری افزود: در حوزه شعر و خاطره نیز برنامه هایی را برای فرهنگسراها پیش بینی کرده ایم از جمله در تهران در پنج فرهنگسرا و نیز در سایر استان ها برنامه های ویژه ای همچون آثار نمایشگاهی در باره امام، مسابقات برای اقشار مختلف مخصوصاً دانش آموزان، فرهنگیان، نیروهای مسلح و دانشگاهیان پیش بینی شده است.

حرکت کاروان های راهیان نور از استان های مختلف

دبیر ستاد بزرگداشت حضرت امام ( س ) خاطر نشان کرد: از طریق شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، برای گرامیداشت یاد امام در مراسم نماز جمعه سراسر کشور برنامه های وی‍ژه خواهیم داشت. همچنین مانند هر سال، حرکت کاروان راهیان نور از استان های مختلف مانند اصفهان ، اردبیل، مازندران، کردستان و نیز حرکت کاروان های دوچرخه سوار را داریم. ورزشکاران عزیز نیز با مسئوولین سازمان های ورزشی در حرم حضور خواهند داشت.
انصاری افزود: ما از هم اکنون در حرم امام (س) و حسینیه جماران برای حضور جمعیت های خاص تا روز 12 خردادماه برنامه هایی داریم و سازمان ها و شخصیت های بر جسته نیز که از اعلام نام آنها معذوریم زمینه ها و امکانات لازم را فراهم کردیم.

میهمانان خارجی با هزینه خود در مراسم شرکت می کنند

انصاری با اشاره به فعالیت ستاد خارجی بزرگداشت حضرت امام (س) گفت: یکی دیگر از برنامه های ستاد بزرگداشت هم چون سال های پیشین، فعالیت ستاد خارجی ماست که از سراسر دنیا، میهمانان ویژه ای داریم. با وجود اینکه محدودیت هایی که با آن مواجه هستیم و فضای مراسم ویژه است و در واقع محدودیت برای دعوت افراد در نماز جمعه داشتیم، اما متجاوز از پانصد نفر از شخصیت های سیاسی، فرهنگی ، انقلابی و خبرنگاران (که با عنایت خاصی شرکت می دهیم) در مراسم حضور خواهند داشت.
وی افزود: تمام میهمانان خارجی ما خود اصرار بر حضور داشتند و تمام هزینه های شرکت در مراسم را خود متقبل شده اند ما فقط در زمان اقامت، وظیفه پذیرایی و اسکان آنها را برعهده داریم. میهمانان خارجی ما از کشورهای آسیایی، اقیانوسیه ، آفریقا و اروپا حضور پیدا می کنند. علاوه بر این گروه از میهمانان، سفرای کشورهای اسلامی نیز در این مراسم شرکت می کنند. متجاوز از دو هزار نفر از طلاب خارجی مقیم ایران نیز که درحوزه های علمیه و نیز دانشجویان خارجی که در دانشگاه های ایران تحصیل می کنند، حضور دارند.

مردم کم و کاست ها را خواهند بخشید

انصاری همچنین گفت: مراسم ما با جمعیتی از اقشار و گروه های مختلف، خانواده عظیم الشان امام (س)، اعضای محترم هیات دولت، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان و سایر شیفتگان امام، استثنایی و کم نظیر خواهد بود و اگر کم و کاستی وجود داشته باشد مردم عزیز با روح بزرگ انسانی خود ما را خواهند بخشید.
وی ادامه داد: ستاد بزرگداشت امام (س) متولی دعوت از خبرنگاران داخلی و خارجی هستند. کارت این عزیزان توسط ستاد صادر می شود. ستاد خبری بزرگداشت حضرت امام ( س ) از هم اکنون در حرم مطهر، در حال آماده سازی است.

دعوت از شخصیت های سیاسی بر اساس شعار وحدت ملی خواهد بود
به گزارش خبرنگار ستاد خبری بزرگداشت حضرت امام ( س ) در بخش پایان این نشست، خبرنگاران پرسش هایی را مطرح کردند.
انصاری در پاسخ به پرسشی با این مضمون که با توجه به اینکه شعار امسال شعار وحدت است، آیا همچون سال گذشته که مراسم پس از مناظره های انتخاباتی بود و شخصیتهای مختلف سیاسی در مراسم 14خرداد شرکت داشتند، امسال نیز از شخصیت هایی همچون میر حسین موسوی و مهدی کروبی برای مراسم امسال دعوت خواهید کرد؟ گفت: شعار ما وحدت بوده و هست. در اینکه مراسم سال گذشته خاص بود، بحثی نیست اما این برنامه ما نبود بلکه ما مطابق هر سال، سخنران ویژه شب چهاردهم خرداد را ریاست محترم جمهور انتخاب کرده بودیم. اما فضای انتخاباتی موجب شد، تغییرات اساسی در برنامه های ما ایجاد شود. این مسئله استثناء بود و نباید آن را به امسال بسط دهیم. لذا امسال دعوت از شخصیت های سیاسی بر اساس اینکه سیاست وحدت ملی، اسلامی و دینی شعار ما بوده و خواهد بود، صورت می گیرد.

در مراسم بزرگداشت امام تمام یاران، همراهان و علاقمندان ایشان دعوت خواهند شد

انصاری خطاب به خبرنگاران گفت: اجازه دهید در فضای تبلیغ و بیان کلیات مباحث از پرسش ها و بحث هایی که به نوعی شخصی و خاص است، خودداری کنیم و مطمئن باشید در مراسم بزرگداشت امام تمام یاران، همراهان و علاقمندان ایشان دعوت خواهند شد اما صلاحدید حضور بر عهده خود آنان است.
دبیر ستاد بزرگداشت حضرت امام ( س ) همچنین در پاسخ به پرسش دیگری با این مضمون که آیا توصیه خاصی مبنی بر دعوت یا عدم دعوت برخی چهره هایی به شما صورت گرفته یا خیر ؟ و آیا جهت بروز اتفاقات احتمالی در صحن مراسم بزرگداشت امام (س) از سوی برخی افراطیون، تدبیر ویژه ای خواهید داشت؟، اظهار کرد: قطعاً فشاری بر ستاد که متاثر از آن تصمیمی بگیریم وجود ندارد. ما با همدلی و وفاق کارگروه های تخصصی تشکیل دادیم و در حال برنامه ریزی برای مراسم هستیم.
دبیر ستاد بزرگداشت امام (س) در پاسخ سوالی مبنی بر پیش بینی ستاد برای جریانات افراطی که ممکن است در شعارها و برخوردهایشان از مراسم برای اهانت به یاران حضرت امام(س) سواستفاده نمایند، تاکید کرد: هر کس با هر سلیقه سیاسی باید تلاش کند که این مراسم در شان والای حضرت امام (س) برگزار شود.

مراسم امسال آرام و بی دغدغه برگزار می شود

وی افزود: قطعاً برنامه ریزی هایی انجام شده و گروهی که متولی انتظامات مراسم هستند مسئوولیت حوادثی که به تعبیر شما از سوی افراطیون ممکن است صورت بگیرد را عهده دار شده اند و گمان نمی کنم هیچ یک از وفاداران به امام امت (س) از هر جناحی، به خود اجازه دهد شعاری و یا سخنی را مطرح کند که ذائقه مردم تلخ شود و خوراکی را برای تحلیل رسانه ها و افرادی فراهم آورد که منتظر سوژه هایی از این دست هستند.
انصاری همچنین گفت: من به عنوان یک خدمتگزار، خالصانه از همه جناح ها، طیف ها و وفاداران امام (س) می خواهم با شعار وحدت و نمادهای حفظ آن همراه باشند. از کاروان هایی که از شهرهای مختلف حرکت خود را آغاز کرده اند نیز می خواهم که با همین هدف به راه خود ادامه دهند و شعار وحدت را تکریم کنند.
انصاری در پایان گفت: انشاءاله مراسم امسال آرام و بی دغدغه برگزار می شود. خصوصاً اینکه شان والای امام (س)، بیت ایشان و حرمت نماز جمعه ایجاد می کند که هم صدایی و میثاق با امام (س) بیش از پیش وجود داشته باشد.


عبدالرسول وصال: تلاش داریم حداکثر صرفه جویی در وقت خبرنگران صورت گیرد
در پایان این نشست عبدالرسول وصال، مسئول ستاد خبری و روابط عمومی ستاد بزرگداشت امام خمینی (س) گفت: ما طبق هماهنگی های انجام شده تا پایان روز یکشنبه (نهم خرداد) باید متقاضیان خبرنگارمان را مشخص کنیم و باید برای روز دوازدهم خرداد ماه خبرنگاران در محل چک و خنثی حاضر باشند و این محل از ساعت 8 صبح تا 20 بعد از ظهر آماده تحویل گرفتن وسایل خبرنگاران است.
وی افزود: خبرنگاران در ساعت 9 صبح روز مراسم در محل چک و خنثی حاضر می شوند و از همانجا عازم محل مراسم می شوند و با توجه به اینکه حاج آقا انصاری تاکید داشتند که مردم با حضور بی موقع اذیت نشوند ما سعی کردیم این اصل را برای خبرنگاران هم لحاظ کنیم تا حداکثر صرفه جویی در وقت آنها صورت گیرد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.