نخستین کمیسیون مشترک ایران و 1+5 پس از اجرای برجام برای بررسی روند اجرای توافق جامع ، لغو تحریم ها و موانع پیش رو به ریاست سید عباس عراقچی و هلگا اشمید اغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،پیش از این دو بار کمیسیون مشترک در 27 مهر و 16 آذرماه تشکیل جلسه داده بود. محل برگزاری هر دو جلسه، وین بود. پیش از شروع به کار کمیسیون، عراقچی و اشمید برای هماهنگی دستور کار این نشست مذاکره کردند.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام درباره دستور کار سومین کمیسیون مشترک ایران و ١+٥ به خبرنگار ایرنا گفت: کمیسیون مشترک ایران و 1+5 مسولیت نظارت بر برجام و حل مشکلاتی را دارد که احیانا بر سر اجرای برجام به وجود آمده است. روند امور را بررسی و کنترل می کند تا همه کار درموقع خود انجام شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه افزود: این اولین جلسه کمیسیون مشترک بعد ازاجرایی شدن برجام است.

عراقچی گفت: در این دوره مروری خواهیم کرد بر روند اجرای برجام و نیز کارهایی که باید در آینده صورت بگیرد. همچنین مروری خواهیم داشت بر روند بازطراحی راکتور اراک، اجرای ایزوتوپ های پایدار , و کلا همکاری های هسته ای بر اساس ضمیمه سه برجام. همچنین لغو تحریم ها , و موانع و مشکلاتی که سر راه است بحث و بررسی خواهد شد.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: در مجموع کار کمیسیون مشترک نظم دادن به روال اجرای برجام است. در این نشست مسائلی که باید پیگیری و به آن توجه شود و مشکلاتی که باید حل شود در دستور کار قرار می گیرد. همچنین فرصت مناسبی است تا با برخی از نمایندگان 1+5 به صورت جداگانه جلساتی را در رابطه با اجرای برجام داشته باشیم.

وی افزود: در هیات ایرانی علاوه بر آقایان مجید تخت روانچی و حمید بعیدی نژاد، دو تیم کارشناسی فنی از سازمان انرژی اتمی و یک تیم کارشناسی حقوقی از بانک مرکزی و وزارت خارجه ما را همراهی خواهند کرد. بنابراین در مجموع یک تیم سیاسی , یک تیم حقوقی و یک تیم فنی در جلسه کمیسیون مشترک شرکت دارند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.