حسین موسویان' دیپلمات سابق ایران در یادداشتی در مورد سفر باراک اوباما به عربستان و دیدار با مقامات این کشور که وبگاه آمریکایی 'المانیتور' آن را منتشر کرد، نوشت: رئیس جمهوری آمریکا باید در این دیدار برای تشکیل یک 'سیستم همکاری مشترک منطقه ای' که در قطعنامه 598 سازمان ملل هم اشاره شده، تاکید کند.

به گزارش جماران، موسویان در این مطلب که روز 19 آوریل (31 فروردین) در المانیتور منتشر شد، نوشت: اوباما رئیس جمهور آمریکا قرار است در اجلاس 21 آوریل (پنجشنبه - 2 اردیبهشت) سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض شرکت کند. بعد از برجام، آمریکا سعی داشته که به متحدین عرب خود اطمینان دهد که برجام منجر به آشتی ایران و آمریکا نخواهد شد. اوباما تصریح کرد که او هیچگاه درصدد نبوده که متحدین سنتی آمریکا را بخاطر ایران به دریا بریزد.

وی افزود: مقابله با تروریسم امروزه در صدر دستور کار جامعه جهانی است. آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، ایران را متهم به حمایت از تروریسم می کنند. واقعیت این است که ایران با گروههای تروریستی مثل داعش و القاعده مبارزه می کند که توسط شورای امنیت سازمان ملل بعنوان تهدید بی سابقه علیه صلح و امنیت جهانی شناخته شده اند. آمریکا و ناتو هم بخوبی می دانند که منبع تامین مالی و ایدئولوژی و تسلیحاتی این گروهها کجاست.

این دیپلمات سابق اضافه می کند: اوباما در مصاحبه با آتلانتیک تصریح کرد که ایدئولوژی وهابیت، مطلوب حاکمان سعودی است و عربستان حوزه های علمیه افراط گرایان وهابی را در سطع وسیعی در سطح جهان تامین مالی کرده است. هیلاری کلینتون در سپتامبر گذشته در جلسه موسسه بروکینگزگفت 'اکثر افراط گرایی در جهان امروز نتیجه سیاستها و حمایتهای مالی دولت و اتباع عربستان است و ما احمق خواهیم بود اگر این واقعیت را درک نکنیم.' بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا هم تصریح کرد که افراط گرایان توسط متحدین آمریکا در منطقه به قصد سرنگونی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه مورد حمایت قرار گرفته اند. با این وجود، حمایت آمریکا از چنین متحدینی موجب تعجب است. به همین دلیل (حضرت) آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران می گوید که 'برخی از قدرتهای بزرگ بویژه آمریکا در مبارزه با تروریسم نه صادق هستند و نه جدی'.

موسویان می نویسد: بی اعتمادی بین ایران از یکطرف و آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس از طرف دیگر؛ متقابل، عمیق و تاریخی است. اما به هرصورت و با توجه به بحرانهای متعدد منطقه، تامین صلح و ثبات بدون همکاری بازیگران کلیدی مثل ایران و شورای همکاری خلیج فارس غیرممکن خواهد بود.یک راهکار مطرح شده توسط شورای همکاری خلیج فارس، پیمان مشارکت و همکاری این شورا با ناتو است. چنین سناریویی برای منزوی کردن ایران یک تجربه شکست خورده است. شورای همکاری خلیج فارس اساسا بعد از انقلاب تمام راههای فشار و مقابله با ایران را انجام داد. این شورا و کشورهای غربی عضو ناتو از تجاوزصدام و بکارگیری سلاحهای شیمیایی علیه ایران حمایت کردند و بدترین تحریمهای تاریخ را هم علیه ایران اعمال کردند. با این وجود بعد از چند دهه، ایران امروز در قامت قدرتمندترین و با ثبات ترین کشور منطقه ظهور کرده و کشورهای عرب، دچار انواع آشفتگی ها و بی ثباتی ها هستند.

موسویان در بخش دیگری از این مطلب پیشنهاد داد: سناریو واقع بینانه این است که دیدگاه 'هژمونی' یا ' بالانس قدرت' فراموش شود و برای تشکیل یک 'سیستم همکاری مشترک منطقه ای' بین ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و عراق تلاش شود. چنین سیستمی می تواند بر اساس مدل سازمان مشارکت و همکاری اروپا که کشورهای اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم تجربه کردند، شکل گیرد. مکانیزم لازم قبلا وجود دارد. بند هشت قطعنامه 598مصوب 1987 شورای امنیت سازمان ملل، به دبیرکل این سازمان ماموریت داده که برای چنین هدفی با کشورهای منطقه گفت وگو کند.

موسویان در پایان نوشت: شورای امنیت سازمان ملل با تصویب یک قطعنامه جدید می تواند این ماموریت دبیرکل را براساس مدل برجام احیاء کند. وزرای خارجه کشورهای 1+5 طی نشست مشترک با وزرای خارجه هشت کشور خلیج فارس شامل ایران و عراق و شورای همکاری خلیج فارس، مذاکراتی جهت شکل دادن 'ساختار امنیتی خلیج فارس' را آغاز کنند. در چنین سیستمی دو قدرت منطقه یعنی ایران و عربستان بجای تقابل وارد همکاری خواهند شد تا چالش های 'پسا سایکس پیکو' و دوران جنگ سرد را مدیریت کنند. چنین مهمی نیازمند انعطاف های لازم توسط آمریکا در روابط با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و ایران نیز خواهد بود. یک سیستم همکاری و امنیت که مسئولیت امنیت، تضمین دسترسی به انرژی و حمل و نقل آزاد در خلیج فارس را بعهده گیرد، امری حیاتی و به نفع صلح و امنیت جهانی است.

منبع: ایرنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.