سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در حالی بیان می شود که مدتی از اجرای برجام گذشته است، ولی همچنان از یکسو موانع و مشکلاتی برای اجرای برجام وجود دارد و از سوی دیگر برخی تحولات جدید زمینه برخی سوءتفاهم های تازه را سبب شده است.

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - رضا ذبیحی: "لازم بود با توجه به ضرورت پیگیری اجرای جدی برجام توسط آمریکا، یک دیدار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا انجام شود" این سخنان بخشی از گفتگوی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران است که هم اکنون برای شرکت در نشست توسعه پایدار و مراسم امضای تعهدات کنوانسیون تغییرات آب و هوا در آمریکا به سر می برد.

سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در حالی بیان می شود که مدتی از اجرای برجام گذشته است، ولی همچنان از یکسو موانع و مشکلاتی برای اجرای برجام وجود دارد و از سوی دیگر برخی تحولات جدید زمینه برخی سوءتفاهم های تازه را سبب شده است.

در سوی دیگر ماجرا نیز خبرگزاری رویترز گزارش داد که وزیر خارجه آمریکا بلاقاصله پس از دیدار با وزیر خارجه ایران به قاهره و ریاض سفر خواهد کرد و با وزرای خارجه ایران و عربستان دیدار می کند.

دیدار قریب الوقوع ظریف و کری با یکدیگر برای نخستین بار پس از اجرای برجام در حالی به زودی انجام خواهد شد که بار دیگر برخی صداها در داخل درباره چرایی این دیدار و سخن از عدم نیاز به انجام آن مطرح می شود.

با این وجود برای جلوگیری از بوجود آمدن هرگونه حساسیتی، وزیرخارجه ایران برای انجام این دیدار از نیویورک یعنی شهر مقر سازمان ملل متحد خارج نمی شود، بلکه این کری است که از پایتخت آمریکا واشنگتن برای انجام دیدار یادشده خارج خواهد شد.

چناچه ظریف در گفتگویی که در درباره علت سفر خود در نیویورک انجام داد گفت: هماهنگ شده است تا آقای جان کری برای این ملاقات به نیویورک بیاید و این ملاقات انجام خواهد شد.

با توجه به آنچه گذشت 3 موضوع زیر را می توان به عنوان مسائل مهمی که انجام دیدار وزیران خارجه ایران و آمریکا را در تاریخ کنونی ضروری ساخته مطرح کرد:

1-اجرای درست و دقیق برجام

در حالی که حدود سه ماه از اجرای برجام گذشته است، ولی هنوز موانع و مشکلاتی برای تحقق عملیاتی آن وجود دارد که اشتراک مساعی برای انجام عملی موضوع مورد اشاره برای رفع موانع پیش بینی نشده و یا مدت دار را می طلبد.

چنانچه ظریف وزیر امور خارجه ایران در دیدار اخیر خود با موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی عنوان کرد: مردم ایران باید توافق را در زندگی خود احساس کنند و معتقدیم که پس از این توافق آینده روشنی در منطقه و در عرصه بین الملل خواهد بود.

از این رو با توجه به اینکه در مراحل قبلی و پیش از به نتیجه رسیدن برجام مذاکره مستقیم میان ایران از یکسو و آمریکا به عنوان مدعی اصلی که به اصطلاح آنچه آنها مطرح می کنند، از وضعیت برنامه هسته ای ایران نگران بود، توانست به پیشبرد مذاکرات کمک شایانی نماید، انجام این مذاکرات جدید سه ماه پس از اجرای برجام، برای رفع موانع پیش گفته می تواند کارساز باشد.

2-پیشگیری از سوء تفاهم ها و ایجاد تحریم های جدید

انجام آزمایش موشکی توسط ایران اندکی پس از اجرای برجام و متعاقب آن اخبار منتشر شده مبنی بر تحویل سامانه موشکی اس -300 از سوی روسیه به ایران در آینده نزدیک، به ادعای برخی سیاسیون و اعضای کنگره ایالات متحده، نگرانی در داخل آمریکا را افزایش داده و فشار بر دولت اوباما برای اعمال تحریم علیه ایران را دو چندان کرده است

از این رو، آمریکا تلاشی نافرجام برای اعمال تحریم از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از انجام آزمایش موشکی ایران انجام داد، که مورد اعتنا و مقبول سایر اعضا واقع نشد. با این وصف نگرانی دولتمردان آمریکایی نسبت به افزایش قدرت ایران از یکسو و تداوم فشارها به خصوص از سوی جمهوری خواهان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر دولت آمریکا باعث شد دولت این کشور همچنان برای خواسته قبلی خود درباره اعمال تحریم ها باقی بماند. چنانچه جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز پس از جدی شدن تحویل اس 300 به ایران گفت: آمریکا سال هاست به فروش چنین فناوری‌های پیچیده‌ای به ایران معترض است و تحویل سامانه موشکی اس300 به ایران ممکن است منجر به تحریم این کشور شود.

بنابراین انجام دیدار دو وزیر خارجه اگر چه در شرایط فعلی قطعا نمی تواند به اشتراک دیدگاه درباره موضوع مورد اشاره بینجامد، طرفین می توانند با شنیدن مواضع و ادله های یکدیگر در اینباره از فاصله گرفتن هرچه بیشتر دیدگاه هایشان در این باره بکاهند. به خصوص این موضوع می تواند به مذاکره دو طرف ایرانی و آمریکایی بیانجامد به صورتی که طرف ایرانی طرف آمریکایی را مجاب کند از تداوم اقدامات خصمانه علیه ایران جلوگیری نموده و بکاهد.

3- مسائل منطقه ای و بحران سوریه

با وجود اینکه ظریف عنوان داشته "ضرورت پیگیری اجرای جدی برجام توسط آمریکا" دیدار وی با جان کری را لازم ساخته، اما غیر قابل انتظار نیست که گفت و گوها و مذاکراتی میان طرفین در خصوص مسائل منطقه به خصوص بحران سوریه انجام شود.

بویژه آنکه از یکسو کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مطرح کرده است: "موضوع دیدار اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است و وزیر خارجه از این فرصت استفاده می‌کند تا درباره مسائل دیگر منطقه‌ای، از جمله گفت‌وگوهای جاری در ژنو درخصوص سوریه و یافتن راه حلی سیاسی برای بحران کنونی در این کشور تبادل نظر شود." و از سوی دیگر مقصد بعدی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا سفر به قاهره و ریاض برای انجام دیدار با وزیران خارجه عربستان و مصر است.

اگر چه مواضع آمریکا و ایران در قبال مسائل منطقه ای به خصوص سوریه کاملا متفاوت است با این وجود طرح برخی نگاه های جدید از جمله از سوی خود اوباما که عنوان داشته "عربستان باید بیاموزد که سهم ایران را در نظر بگیرد" بارقه هایی از امید برای تلاش آمریکا برای تغییر یا حداقل تعدیل مواضع متحدان خود به وجود آورده است.

از همین رو ایران می تواند با طرح روشن و دقیق مواضع خود در خصوص مسائل منطقه و انجام مذاکرات در این زمینه و گرفتن هرگونه بهانه جویی، بار دیگر ایفای نقش سازنده خود برای حل بحران های منطقه را به نمایش بگذارد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.