در اهمیت نقش مردم در این امر، گرچه از قول حضرت امام و دیگر بزرگان به فراوانی سخن گفته شده است، اما دقت به بعض لطایف از کلام امام راحل (س) بیانگر اهمیت مضاعف این نقش، و بزرگی آثارحضور همه جانبه مردم خواهد بود تا آنجا که این حضور و شرکت آگاهانه در انتخابات اهمیت عبادی یافته و همسنگ نماز به حساب آمده است: «باید همه شما، همه ما، زن و مرد، هر مکلف همان طور که باید نماز بخواند، همان طور باید سرنوشت خودش را تعیین کند.»(صحیفه امام، ج‏15، ص28)

پرتال امام خمینی(س) - اصغر میرشکاری: "انتخابات" در فرهنگ مسائل اجتماعی با بار معنائی خاص خود بهترین راهکار رسیدن به اهداف مردم سالارانه حاصل از انقلاب اسلامی و نظام منبعث از آن است که حقوق مردم و آرمانهای امام راحل و بر مبنای آن، اهداف این نظام را تأمین می کند. البته و با تأکید، لازم به ذکر است که این امر بر اساس قرائت حضرت امام از نقش اجتماعی دین و منطبق برآن، حق تعیین سرنوشت توسط خود مردم است که موضوعیت و شمول می یابد و هر ادعا و برداشتی سوای آن، قطعا منطبق بر حقیقت و مرام جمهوری اسلامی نبوده و در این زمینه هیچ شکلی از اشکال مختلف انتخاباتی مصرح در قانون اساسی، از دایره این شمول خارج نخواهد شد.
در اهمیت نقش مردم در این امر، گرچه از قول حضرت امام و دیگر بزرگان به فراوانی سخن گفته شده است، اما دقت به بعض لطایف از کلام امام راحل (س) بیانگر اهمیت مضاعف این نقش، و بزرگی آثارحضور همه جانبه مردم خواهد بود تا آنجا که این حضور و شرکت آگاهانه در انتخابات اهمیت عبادی یافته و همسنگ نماز به حساب آمده است:
«باید همه شما، همه ما، زن و مرد، هر مکلف همان طور که باید نماز بخواند، همان طور باید سرنوشت خودش را تعیین کند.»(صحیفه امام، ج‏15، ص28)
و بر این اهمیت و احساس مسئولیت آحاد جامعه و شرکت در امر انتخابات و تعیین سرنوشت خویش در جائی دیگر چنین تأکید دارند:
«نگویید که دیگران رأى مى‏دهند. من هم باید رأى بدهم، تو هم باید رأى بدهى، آن روستایى هم که در کنار مزرعه خودش کار مى‏کند باید رأى بدهد؛ تکلیف است. این یک تکلیف الهى است. ...حساب نکنید که خوب، دیگران هستند، من چه مى‏کنم؟خیر. براى هر فردى از افراد این ملت تکلیف است... ما مکلفیم به اینکه در امور دخالت کنیم. ما مکلفیم در امور سیاسى دخالت کنیم؛ مکلفیم شرعاً؛ همان طور که پیغمبر مى‏کرد؛ همان طور که حضرت امیر مى‏کرد.» (همان، ص15و16)
و در جائی با اشاره به اهمیت جایگاه مجلس و نقش مردم در تعیین نمایندگان با اشاره به سرنوشت مجالس بعد از مشروطه و ضرورت جلوگیرى از دخالت زورگویان در انتخابات‏ و در مقابل آن مشارکت مردم، چنین هشدار می دهند:
« دوره اول مجلس در مشروطه بد نبود و شاید هم خوب بود، ولى بعدها کم کم رسید به جایى که خودشان [حکومتگران و حاکمیت جور] افرادى را انتخاب مى‏کردند. پس ما باید سعى کنیم مرتبه دوم بهتر از اول باشد، مردم بهتر شرکت کنند، مردم در صحنه حاضر باشند و تحت تأثیر کسى واقع نشوند. مردم با علما و اشخاص مورد اعتمادشان مشورت کنند، بعد به هر کس که خواستند رأى دهند. مردم نباید کنار بروند، اگر مردم کنار بروند همه شکست مى‏خوریم. خود مردم نگذارند قلدرها دخالت کنند، افراد نالایق دخالت کنند. اگر عده‏اى جمع شدند و افراد نالایق را انتخاب کردند، مردم به آنها رأى ندهند. ... تمام مردم موظفند که در انتخابات حاضر باشند و تحت تأثیر هیچ کس قرار نگیرند. بعد از اینکه مشورت کردند که براى اسلام مفید است رأى دهند. اگر کسى مورد شک بود و یا اگر کسانى منحرف، خودشان را معرفى کردند، به آنها رأى ندهند. ما باید مجلسمان را نگه داریم و کارى کنیم که براى دولتى خوب اساس باشد. مردم اگر از من گِله دارند، از اسلام سرد نشوند. من خلاف کرده‏ام، به اسلام چه. مردم اگر اسلام را، استقلال و آزادى را، نبودن تحت اسارت شرق و غرب را مى‏خواهند، همه در انتخابات شرکت کنند و در صحنه حاضر باشند. اگر یک ظالم خلاف کرد، اسلام که نکرده است. پس باید کارى کنیم که ظلم نباشد و ظالم از بین برود. اگر دیدیم در این دوره خلاف شده و به افرادى ظلم شده باید تلاشمان را بیشتر کنیم تا خلاف و ظلم را از بین ببریم نه اینکه کنار رویم و از صحنه خارج شویم. زیرا اگر از صحنه خارج شویم ظلم بیشتر مى‏شود. پس باید اجتماعمان را بیشتر کنیم و بیشتر در صحنه حاضر باشیم. (همان،ج‏18، ص243و244)
و این ضرورت حضور همگانی مردم از هر تیپ تفکر و با هر احساس نسبت به بعضی و قایع و امور در کلام مقام معظم رهبری هم چنین انعکاس یافته است که:
«ممکن است افرادی نسبت به نظام مسئله داشته باشند اما این افراد قاعدتاً نسبت به امنیت، پیشرفت و عزت کشور مسئله ای ندارند و بر همین اساس اگر خواهان استمرار امنیت ملی، افزایش عزت ملی و تضمین پیشرفت و حرکت رو به رشد کشور هستند، باید در انتخابات شرکت کنند.» (30/10/94)
و باز بنا به قول حضرت امام:
«فرضاً که ما بد باشیم اما اسلام که خوب است، اسلام را که قبول دارند همه، این یک وظیفه اسلامى است که ما حفظ کنیم جمهورى اسلامى را. اگر مجلس لطمه‏اى بر آن وارد بشود به جمهورى اسلامى لطمه وارد مى‏شود. اگر مجلس یک مجلس قوییى باشد براى خاطر اینکه پشتوانه‏اش همه ملت باشد، این مجلس مى‏تواند با دنیا که در مقابل ایران واقع شده است کارهایش را به شایستگى عمل بکند، و این تابع این است که قوى باشد، و قوتش هم تابع این است که شماها رأى بدهید. امروز دیگر مثل سابق نیست که یک لیستى درست بکنند و بفرستند هرجا [که] "اینها باید بشود، غیر از اینها نباید بشود. یا یک دسته مأمور بفرستند سر صندوقها هر کارى دلشان مى‏خواهد بکنند." امروز اختیار دست خود شماهاست و احدى حق ندارد که تصرف بکند.» (همان، ص 438)
و این استحکام ملی و اقتدار بین المللی ناشی از وجود مجلس قوی و با پشتوانه مردمی مورد اشاره حضرت امام که در فراز بالااز کلام رهبر معظم انقلاب هم مورد اشاره است، طبیعی است که با حضور همگانی در انتخابات تحقق خواهد یافت که انتظار است با حضور حماسی مردم در روز هفتم اسفند ماه صورت تحقق به خود گیرد که یقینا خواهد گرفت، اما در کنار این نقش و حضور مردمی وظایفی هم بر عهده مجموعه برگزار کنندگان و مسئولان در جنبه های مختلف است که با مراعات آن بر مبنای ضوابط و قوانین، هم توقع نظام اسلامی ایران تأمین خواهد شد و هم و هم اعتبار ملی و بین المللی آن افزون خواهد گردید، از این رو ضرورت دارد خطرات و آسیبهای سر راه از دید حضرت امام(س) بررسی شود که ان شاءالله خواهد آمد. والسلام.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.