جماران: پنجاه جلد آثار مکتوب امام خمینی، علاوه بر کثیری از تقریرات درس ایشان که توسط شاگردان نوشته شده است، می تواند نشان دهنده بخشی از گستره وسیع مکتب فقهی امام خمینی باشد. بخش مهمی از این مجموعه متنوع، شامل آثار فقهی و اصولی امام خمینی است؛ این در حالی است که هر یک از نوآوری های مهم و رویکردهای بدیع نهفته در این آثار می تواند عالم فقه پژوهی را با تحولات گسترده ای مواجه کند. متن کامل این یادداشت را اینجا بخوانید.

سید رضا تقوی در یادداشتی که برای پرتال امام خمینی نوشته است؛ به خوبی توضیح می دهد که در امتحان خبرگان رهبری، علاوه بر نادیده گرفته شدن جایگاه حوزه؛‌ چگونه آثار امام خمینی مغفول واقع می شود. این در حالی است که هم کثرت و هم نوآوری های فقهی و اصولی امام خمینی در میان فقهای معاصر بی نظیر است.

محمد کاظم تقوی در یادداشت خود توضیح می دهد که چگونه انجام امتحان علمی توسط شورای نگهبان برای احراز اجتهاد نامزدها به نحوی تخطئه بلکه تخریب اعتبار علمی حوزه‌های علمیه تلقی می‌گردد و از سوی دیگر نادیده گرفتن آثار امام خمینی در امتحان خبرگان را تأسف آور و نشانی بر مظلومیمت امام می داند و می نویسد:

یک دوره عالی اصول فقه، چهار جلد کتاب الطهارة، دو جلد کتاب المکاسب المحرمة و پنج جلد کتاب البیع و یک جلد الخلل و فی الصلوة؛ و علاوه بر اینها رساله­ های مختصر در موضوعات متنوع نیز از ایشان بر جای مانده مانند رساله لاضرر و رساله تقیه، آقایان شورای نگهبان و متصدیان امتحانات خبرگان در امتحانات شفاهی ـ به قرار مسموع از شرکت‌کنندگان شهریورماه ـ از کتاب‌های جواهر الکلام صاحب جواهر، ‌مستند الشیعه نراقی مستمسک آیت‌الله حکیم و تنقیح آیت‌الله خوئی امتحان می‌گیرند و در این میان آثار علمی ارزشمند فقه استدلالی امام خمینی مغفول می‌باشد! واقعاً نباید بر این مظلومیت امام و محرومیت‌ جامعه و نظام از برکات علمی ایشان تأسف خورد؟!

متن کامل این یادداشت را اینجا بخوانید.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.