پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

وزیر امور خارجه به سئوالات کمیته روابط خارجی اتحادیه اروپا درباره حقوق بشر در ایران پاسخ داد

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن انتقاد از سیاست های متناقض آمریکا، گفت: رویکرد اروپا نسبت به موضوع حقوق بشر سیاست‌زده،‌گزینشی و ریاکارانه بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، محمد جواد ظریف که در رأس یک هیأت دیپلماتیک برای دیدار و مذاکره با مقامات اتحادیه اروپایی به بروکسل سفر کرده است، صبح امروز در کمیته روابط خارجی پارلمان اتحادیه اروپا حضور یافت و ضمن تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران پیرامون مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به سوال‌ها و ادعاهای مطرح شده توسط برخی از نمایندگان پارلمان اروپایی در موضوعات مرتبط با منازعات منطقه از جمله سوریه یمن و عراق، تنش بین ایران و عربستان، و نیز مسائل مربوط به حقوق بشر در ایران پاسخ داد.

هیچ کشوری حق تحمیل راه‌حل نظامی بر مردم سوریه و یمن را ندارد

ظریف در تبیین موضوع ایران نسبت به سوریه و یمن با تاکید بر خواست کشورمان مبنی بر حق تعیین سرنوشت مردم سوریه و یمن توسط مردم‌شان حضور مستشاری ایران در سوریه را بنا به درخواست دولت قانونی این کشور و مطابق با حقوق بین‌الملل دانست و گفت: کمک ایران به دولت عراق و سوریه با هدف ممانعت از سلطه گروه‌های افراطی و تروریستی همچون داعش، جبهه النصره و القاعده بر بغداد و دمشق صورت می‌گیرد در حالیکه برخی کشورهای منطقه متاسفانه این گروه‌های تروریستی را به عنوان متحدین خود و ابزار چانه‌زنی در معادلات منطقه‌ای تقویت می‌کنند.

وضعیت انسانی یمن از سوریه بسیار بدتر است

ظریف با طرح این سوال که چه کسی در منطقه ما مستحق تحریم‌های حقوق بشری است نمایندگان پارلمان اروپا را به تعمل و تفکر در مورد وضعیت اسفناک یمن و بمباران‌های مداوم مناطق غیرنظامی توسط عربستان فرا خواند.

وی هشدار داد: اصولا در یمن دیگر هدفی برای بمباران باقی نمانده است. یک کارخانه سیمان را پنج بار بمباران کرده‌اند و پس از آن یک کارخانه آرد را هفت بار مورد حملات هوایی خود قرار داده اند. مراکز بیمارستانی بارها مورد تعرض قرار گرفته است و اصولا در یمن دیگر هدفی برای بمباران نمانده است بجر انسان‌های بیگناه.

اقدامات خطرناک عربستان ناشی از اشتباه محاسبه این کشور در فهم توازن قوا در منطقه است

ظریف دلیل تشدید تنش‌ها در منطقه و جنگ‌افروزی عربستان و برخی شرکای آن در منطقه را نتیجه اشتباه محاسباتی این کشور در فهم معادلات منطقه‌ای و تلقی حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران به عنوان عامل برهم زننده توازن قوای مد نظر عربستان دانست و تصریح کرد: این رویکرد عربستان که مبتنی بر تقلا برای حذف دیگران از معادلات منطقه‌ای و نادیده گرفتن نقش و منافع مشروع دیگر همسایگان است به هیچ عنوان به نفع و صلاح این کشور و منطقه نخواهد بود.

رویکرد اروپا نسبت به موضوع حقوق بشر سیاست‌زده،‌گزینشی و ریاکارانه بوده است

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به ابراز نگرانی‌های برخی نمایندگان پارلمان اروپا نسبت به وضعیت حقوق بشر در ایران و از جمله تعداد بالای مجازات اعدام در ایران با تذکر این نکته که هیچ کشوری در جهان نمی‌تواند ادعای بی‌نقص بودن در حوزه حقوق بشر داشته باشد خواستار توجه نمایندگان پارلمان اروپا به واقعیت‌های موجود ایران و از جمله حاکم بودن صندوق‌های رای در تعیین دولت‌های ایران گردید.

ظریف این واقعیت را گوشزد کرد که در چند دهه گذشته هر دولت انتخاباتی را برگزار کرده است که نتیجه آن پیروزی رقیب آن دولت در انتخابات بوده است.

ظریف گفت: دولت خاتمی محصول انتخاباتی بود که رفسنجانی متولی برگزاری‌اش بود. احمدی‌نژاد محصول انتخاباتی بود که خاتمی آن را برگزار کرد روحانی نتیجه انتخاباتی است که رقیب مسلم وی یعنی احمدی‌نژاد آن را برگزار کرد. آیا این خود نشانه جدی بودن دموکراسی نوپای ایران نیست؟

وی افزود: در کدام کشور منطقه سراغ دارید که انتخابات حتی در دوره‌ جنگ نیز تعطیل نشده باشد؟

ایران برای مقابله حجم بالای قاچاق مواد مخدر چاره‌ای جز سختگیری ندارد

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به انتقاد برخی نمایندگان پارلمان اروپا راجع به اعدام در ایران با ذکر این واقعیت که اکثریت قریب به اتفاق اعدام‌ها مربوط به قاچاقچیان مواد مخدر است این سوال را مطرح کرد که اتحادیه اروپا در قبال فداکاری‌های مالی و جانی ایرانیان برای جلوگیری از ترانزیت مواد افیونی به اروپا چه کرده است؟

وی با انتقاد از تحریم‌های غیرمنطقی اتحادیه اروپایی به بهانه حقوق بشر که حتی ارسال تجهیزات فنی برای ردگیری و مقابله با قاچاق موارد مخدر را هم منع کرده است، رویکرد ایران در قبال مقابله با مواد مخدر را مسوولانه و صادقانه توصیف کرده و اتحادیه اروپا را دعوت به تعامل برای مقابله موثرتر با این پدیده نمود.

یکجانبه گرایی در مبحث حقوق بشر مردود است

ظریف در جواب ادعای برخی نمایندگان پارلمان اروپا مبنی بر نقض حقوق بشر در ایران از جمله آزار و اذیت اقلیت‌های مذهبی و همجنس‌ بازان سابقه برخورد گزینشی و سیاسی غرب با حقوق بشر را یادآور شده و عنوان کرد: همان زمان که مردم ایران زیر بمباران شیمیایی دیکتاتور عراق بودند اتحادیه اروپا با چشم‌پوشی از جنایات آشکار رژیم صدام در سازمان ملل علیه ایران قطعنامه حقوق بشری صادر می‌کرد و جالب اینکه رژیم صدام حسین هم در کنار کشورهای اروپایی بانی این قطعنامه‌‌ها می‌شد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: به محض اینکه صدام به کویت حمله کرد عراق به عنوان ناقض حقوق بشر محکوم شد. آیا این نشانه روشن از رویکرد تبعیض‌آمیز و غیراصولی غرب نسبت به مقوله حقوق بشر نیست؟
ظریف این نکته را یادآور شد که گفتگو در مورد حقوق بشر نمی‌تواند یکطرفه و تحکمی باشد و هیچ کشور یا گروهی از کشورها حق ندارند ارزش‌هایی که در نظر آنها ارزشمند است را بر دیگران تحمیل کند.

وی همچنین این نکته را گوشزد کرد که اگر بنا بر شماتت و سرزنش باشد چیزهای بسیاری است که می‌توان درباره رویکرد غرب نسبت به مقوله حقوق بشر مطرح کرد. آنها که در سوریه و عراق با لهجه غلیظ و اصیل اروپایی فریاد می‌زنند و سر می‌برند ایرانی نیستند، بروید از خودتان سوال کنید که چه کرده‌اید که نسل چندم مهاجران در اروپا چنین به بیراهه رفته‌اند. جز این است که نقض سیستماتیک حقوق بشر و تبعیض نژادی و مذهبی و قومی در جوامع اروپایی منبع بزرگی برای عضوگیری گروه های افراطی و تروریستی فراهم آورده است و اکنون این تبعیضهای فاحش که متاسفانه هنوز هم به اسم غربی کردن مهاجران در حال شکل گرفتن است یکی از دلایل اصلی نضج‌گیری تروریسم و افراطی‌گری در منطقه ما و صدور تروریسم از اروپا به این منطقه شده است؟

ایران برای دفاع از خود مصمم است

وزیر امور خارجه کشورمان با یادآوری سابقه بسیار عبرت‌انگیز جنگ تحمیلی و حمایت همه جانبه غرب و کشورهای منطقه از صدام حسین تاکید کرد: ایران در عین اینکه هیچگاه قصد تجاوز به هیچ کشوری ندارد نسبت به دفاع از استقلال و تمامیت ارضی خود قاطع عمل خواهد کرد.

وی با تذکر این نکته که قطعنامه 1929 شورای امنیت که فعالیت موشکی ایران را منع می‌کرد دیگر وجود خارجی ندارد تصریح کرد: مطابق با قطعنامه 2231 فعالیت ایران در ارتقای توانمندی موشکی اش منع نشده است بلکه صرفا از ایران درخواست شده است برنامه‌هایش را متوقف کند مضافا اینکه این درخواست هم محدود به موشک‌هایی است که برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده باشند. در حالیکه اصولا ایران هیچ موشکی را برای این امر طراحی نکرده است، بنابراین برنامه موشکی ایران هیچ تعارضی با قطعنامه شورای امنیت هم ندارد.

ظریف در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان پارلمان اروپا مبنی بر اینکه موشک‌های دوربرد ایران به چه منظوری و علیه چه کشوری هدف‌گیری شده است، تصریح کرد: برنامه موشکی ایران به منظور دفاع از ایران است و صرفا کشورهایی است که هوس تعددی و تجاوز به ایران را داشته باشند.

همه ما در یک کشتی هستیم یا با هم به مقصد می‌رسیم یا همه با هم غرق می‌شویم

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پایان با تأکید مجدد بر الگوی حل و فصل مسالمت‌آمیز موضوع هسته‌ای ایران به عنوان نمونه‌ای از کارکرد موفق دیپلماسی بر مبنای بازتعریف مشکل و بازتعریف راه‌حل‌ها در قالب گفتگو بر اساس احترام متقابل و منطق برد برد هشدار داد که اصرار برخی طرف‌های منطقه‌ای برای نادیده گرفتن منافع و نگرانی‌های مشروع دیگران به هیچ عنوان منجر به نتیجه برای آنها نخواهد شد و صرفا آتش منازعات را شعله‌ورتر نخواهد کرد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.