علی حسینی گفت: انتظار نداشتیم که همه مردم در رفاه کامل به سر ببرند ولی تصور می کردیم که این اختلاف طبقاتی کاهش پیدا می کند و مردم همه حداقل های زندگی را خواهند داشت. ولی امروز می بینیم که تحصیل حتی در سطح دبیرستان هزینه دارد. اگر کسی بیمار باشد و پول نداشته باشد، باید بمیرد فقط به این خاطر که پول ندارد.

امروز که سی سال از انقلاب گذشته، احساس می کنم یک مقدار قابل توجهی از ایده آل ها و آرمان هایی که در آن زمان فکر می کردیم محقق می شود، فاصله گرفته ایم و آن جامعه اسلامی سرشار از عدل و داد که مدنظر ما بود، کمتر مورد توجه است.

محمد رضا علی حسینی، زندانی سیاسی پیش از انقلاب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران گفت: ما زمانی که در زندان بودیم، بسیار ساده تصور می کردیم اگر انقلاب شود، جامعه ای آرمانی تشکیل می شود که در آن همه مردم با هم برابرند و امکانات اولیه زندگی برای همه به سویه وجود دارد. تفکرمان از زندگی در حکومت اسلامی چنین بود.

وی در ادامه افزود: زمان گذشت و انقلاب و سپس جنگ شد و مشکلاتی پیش آمد و این راه سختی های خاص خودش را داشت.

وی با اشاره به انتظارات معنوی خودش از مبارزات افزود: از لحاظ معنوی هم تصور می کردیم صداقت و تقوا و درستی در جامعه حاکمیت پیدا می کند، که البته اساس کار همان است، ولی امروز آنچه که متصور بودیم را نمی بینیم و به طور مثال در بسیاری از انتصاب ها برای مسوولیت و مدیریت کشور آن ملاک های تقوا را مشاهده نمی کنیم. البته تا حدی هنوز هست ولی در انتصاب ها در سطوح مختلف، چاپلوسی ها جایگاه ویژه ای را پیدا کرده اند که نتیجه آن مشقت و سختی برای مردم به بار می آورد.

علی حسینی در ادامه گفت: از لحاظ مادی نیز ما ذهنیتی داشتیم که همه مردم از حداقل زندگی برخوردار می شوند که امروز می بینیم که محقق نشده است.

ما آن زمان هم انتظار نداشتیم که همه مردم در رفاه کامل به سر ببرند ولی تصور می کردیم که این اختلاف طبقاتی کاهش پیدا می کند و مردم همه حداقل های زندگی را خواهند داشت. ولی امروز می بینیم که تحصیل حتی در سطح دبیرستان هزینه دارد. اگر کسی بیمار باشد و پول نداشته باشد، باید بمیرد فقط به این خاطر که پول ندارد. این حداقل ها هم ایجاد نشد.

وی در ادامه افزود: از طرف دیگر در سطوح بین المللی می بینیم آن جایگاهی را که باید پیدا می کردیم، پیدا نکردیم. من به نظرم می رسد که در بسیاری از آن ایده آل ها حتی در کمترین میزان آن موفق نشدیم. البته در بعضی زمینه ها هم محاسنی را به دست آوردیم. مثلا فساد امروز با آن زمان قابل مقایسه نیست اما هنوز در حد غیر قابل قبولی وجود دارد.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: به طور کلی در بسیاری از ایده آل ها انتظاراتی که از انقلاب داشتیم هنوز تامین نشده که امید می رود در آینده با برنامه ریزی بهتر و همت مردم به سوی جامعه ای متعالی حرکت کنیم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.