فراموش نخواهیم کرد که حضرت امام پس از بازگشت به ایران با ابراز محبت به کلیمیان، تقدیرنامه‌ای را همراه با یک سبد بزرگ گل به بیمارستان خیریه ما اهدا کردند.

انجمن کلیمیان تهران در دیدار با اعضای کمیته اقلیت‌های دینی ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی (س)، تابلویی مزین به آیه شریفه «و ان یکاد» را به عنوان یادبود به حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی، یادگار حضرت امام (س) اهدا کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران، در این دیدار که بعد از ظهر روز گذشته (سه‌شنبه) در محل انجمن کلیمیان تهران برگزار شد، محمدرضا موحدی رئیس کمیته اقلیت‌های دینی ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی (س) در سخنانی با بیان اینکه ضرورت های تقویت وحدت میان پیروان همه ادیان الهی در کشورمان طبق آرمان حضرت امام خمینی (س) گفت: برای ایجاد و تقویت وحدت باید مشترکان ادیان را یافته و در کنار هم قرار دهیم و بر مبانی مشترک تاکید و تکیه کنیم.
وی در ادامه پیشنهاد کرد: می توان در قالب یک کار پژوهشی جدی و عمیق میان علمای ادیان، اشتراکات ادیان توحیدی را احصا کرده و ماحصل کار را به جامعه ارائه داد .
موحدی همچنین با بیان اینکه "همین پیشنهاد از سوی ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی(س) به انجمن زرتشتیان تهران ارائه داده شده و مورد استقبال قرار گرفته است"، افزود: نماینده محترم زرتشتیان در مجلس شورای ایران قول مساعد دادند که در زمینه تامین بودجه انجام کار پژوهشی در این عرصه همه تلاش های خود را به کار گیرد و یاریگر باشد.
در ادامه این نشست که با حضور نمایندگان سابق و جدید کلیمیان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، رحمت الله رفیع، رئیس انجمن کلیمیان تهران نیز طی سخنانی با تائید پیشنهاد مطرح شده از سوی ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی (س) تاکید کرد: ادیان توحیدی در ایران همواره در بحبوحه‌ها و بحران ها دست در دست یکدیگر داشته اند و یهودیان ایران که تاریخی قوی در کشور دارند، در خوشی و ناخوشی ها و در همه فراز و نشیب ها، یار و یاور ملت ایران بوده اند.
وی از حضرت امام باعنوان "پدر بزرگوار همه ملت ایران از هر کیش و آئینی" یاد کرد و گفت: این پدر مهربان و عظیم الشان وقتی به وطن بازگشتند همه پیروان الهی در کشور را به یک چشم دیده و بسیاری از استثنائاتی که برای ما وجود داشت را از میان بردند.
رحمت الله رفیع با تاکید بر اینکه "طبق دستورات تورات یهودیان در هر کشور باید زیر پرچم همان کشور زندگی کنند"، اظهار داشت: ما یهودیان ایران افتخار می کنیم که زیر پرچم اسلام زندگی می کنیم و امیدواریم که این وفاداری به نظام جمهوری اسلامی همواره باقی بماند و تا جایی که دستمان می رسد به هر نوعی به وطن خود خدمت کنیم.
رئیس انجمن کلیمیان تهران شرکت در جلساتی که در آن از حضرت امام (س) سخن گفته می شود را نعمتی بزرگ برای کلیمیان خواند و گفت: یهودیان ایران وظیفه خود می‌دانند که برای پایداری این مملکت تلاش کنند.
دعوت از یادگار امام برای حضور در یکی از آیین‌های کلیمیان
دکتر سیامک مره‌صدق، نماینده کلیمیان در مجلس هشتم شورای اسلامی نیز دیگر سخنران این نشست بود که در اظهارات خود از حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی، یادگار حضرت امام برای حضور در یکی از مراسم‌های ویژه کلیمیان دعوت کرد.
مره‌صدق با اشاره به اینکه امسال برخلاف سال‌های گذشته دیدار اقلیت‌های دینی با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی در ایام ارتحال سالگرد ارتحال امام میسر نشد، گفت: دیدار با یادگار گرامی حضرت امام یادآور خاطراتی است که ایرانیان کلیمی از حمایت‌های حضرت امام داشته‌اند.
وی تصریح کرد: همواره در طول تاریخ پس از اسلام، منازل مراجع تقلید و دفاتر علما پناهگاه اقلیت‌هایی بوده که گهگاه از آزار ناآگاهان در رنج بوده‌اند.
نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی با اظهار امید به اینکه دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی میسر شود، گفت: ما ارادت خاصی به ایشان داریم. ایشان از هوش سرشار و توانمندی‌های فکری و سیاسی فکری بالایی برخوردار هستند که در کمتر کسی دیده می‌شود.
وی همچنین با بیان اینکه «تعداد زیادی از جوانان کلیمی دیگر و اقلیت‌های دینی در مبارزه با رژیم شاهنشاهی فعالیت داشته‌اند»، گفت: به برکت انقلاب اسلامی ارزش‌های مشترک توحیدی باعث عمق بخشی بیشتر به همراهی پیروان ادیان توحیدی در ایران شد. در واقع همزیستی خاص میان همه پیروان ادیان در ایران می‌تواند برای همه دنیا الگو باشد و مدل ایران می‌تواند برای حل بسیاری از مناقشات امروز دنیا به کار گرفته شود.
مره‌صدق با تاکید بر اینکه «میان شریعت اسلام و یهود اشتراکات بسیاری وجود دارد»، گفت: این اشتراکات بیش از یکسری از مشابهات اتفاقی هستند و بر این اساس، می‌توان بر این اشتراکات تکیه کرد و این تاکید و تکیه می‌تواند به درک بیشتر از یکدیگر منجر شود و وحدت ملی را عمق ببخشد.
وی تصریح کرد: سود و فایده همراهی و همدلی ساکنان ایران در طول تاریخ متوجه همه ایرانیان خواهد بود و خاری در چشم دشمنان میهن عزیزمان است.
نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی همچنان با اشاره به درک بسیار بالای حضرت امام از مسائل کشور و جهان گفت: در سال 57 و در ایام اوج‌گیری مبارزات مردم، امپریالیسم جهانی قصد داشت با تبلیغات گسترده‌ای اینگونه القا کند که پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می‌تواند منجر به رنجش و آزردگی غیرمسلمانان ایران شود؛ اما حضرت امام با درک بسیار بالای سیاسی در سخنرانی‌های خود از شهریور 57 تاکید کردند که انقلاب اسلامی پس از پیروزی باعث ارتقای سطح زندگی و فرهنگ همه ملت ایران اعم از مسلمانان و غیرمسلمانان خواهد شد.
مره‌صدق همچنین با اشاره به موضع‌گیری هوشمندانه حضرت امام در تفکیک صهیونیسم از یهودیت، گفت: این موضع حضرت امام نشان از هوشمندی ایشان داشت که مانع از بهره‌برداری سیاسی دشمنان شد.
وی درباره پیشنهاد ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی نیز گفت: مقایسه تطبیقی میان فقه ادیان توحیدی می‌تواند به درک بیشتر ما از یکدیگر و در نتیجه به وحدت عمیق ما کمک کند و در این کار باید از علما و فقهای ادیان دیگر کمک گرفت.
وی با تاکید بر اینکه «در میان دیگر آیین ها و ادیان توحیدی نیز می‌توان مشابهت‌های بسیاری یافت»، گفت: در عین حال پیروان ادیان توحیدی و به‌ویژه ادیان ابراهیمی که از یک خانواده و از یک پدر مشترک هستند، می‌توانند همدلی بیشتری با یکدیگر داشته باشند.
مره‌صدق انقلاب اسلامی ایران را موجب تقویت پایبندی همه پیروان ادیان الهی در ایران به آموزه‌های دینی دانست و گفت: اقلیت‌ها همواره از تحولات جامعه اکثریت متاثر هستند و خوشبختانه رویکرد الهی در جامعه ایران نیز موجب شد جوانان کلیمی و دیگر ادیان الهی نیز به سوی ارزش‌های دینی و فقهی رهنمون شوند. اکنون بسیاری از یهودیان خارج از ایران به وضعیت دینی ما غبطه می‌خورند و آرزو می‌کنند شرایط رشد فرزندانشان شبیه شرایط ما در ایران باشد.
وی همچنین یادآور شد: جنگ تحمیلی هشت ساله در ایران به خوبی نشان داد که جوانان غیرمسلمان نیز حاضر به شهادت در راه ارزش‌ها هستند و آمیزش خون جوانان ادیان توحیدی در ایران باعث شد امپریالیسم از ضعیف کردن انقلاب مأیوس شود.
کلیمیان، سبد گل اهدایی امام را فراموش نخواهند کرد
پس از سخنان مره‌صدق، موریس معتمد نماینده سابق کلیمیان در مجلس هم با تاکید بر دعوت کلیمیان از یادگار حضرت امام برای حضور در مراسم یکی از کنیسه‌ها، نگاه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی به یهودیان و پیروان دیگر ادیان را ستود و گفت: باید از این نگاه و احترامی که ایشان برای پیروان و دیگر ادیان قائل هستند، قدردانی کرد.
وی ادامه داد: شاید به جرأت بتوان گفت که جامعه کلیمیان ایران اولین جامعه اقلیت دینی بود که به پیام انقلاب اسلامی پاسخ مثبت داد و از همان بدو انقلاب در کنار برادران و خواهران مسلمان خود فعالانه در مبارزات شرکت کرد. در جنگ تحمیلی نیز شاهد این بودیم که تعدادی از جوانان ما در راه دفاع از ارزش‌های توحیدی و سرزمین پاک ایران به شهادت رسیدند.
معتمد افزود: جامعه کلیمیان ایران قبل از انقلاب چند قدمی از سایر اقلیت‌های دینی جلوتر حرکت می‌کرد و در شرایطی که بیمارستان‌های محدودی در کشور حاضر به پذیرش مجروحان و مصدومان مبارزات بودند، بیمارستان خیریه کلیمیان پذیرای مجروحان بود و با وجود تمامی محدودیت‌ها و فشارهای نهادهای امنیتی و انتظامی رژیم شاهنشاهی تا پیروزی انقلاب اسلامی بر این شیوه انسانی و ارزشی استوار بود.
وی در ادامه یادآور شد: فراموش نخواهیم کرد که حضرت امام پس از بازگشت به ایران با ابراز محبت به کلیمیان، تقدیرنامه‌ای را همراه با یک سبد بزرگ گل به بیمارستان خیریه ما اهدا کردند.
موریس معتمد همچنین با اشاره به اشتراکات وسیع میان اسلام و یهودیت، از پیشنهاد ستاد مرکزی بزرگداشت امام استقبال کرد و در عین حال گفت: البته باید توجه داشت که این کار تداوم داشته باشد و برای اثرگذاری آن باید در سطح علما و فقها صورت گیرد.
در این جلسه، لوح تقدیر و تندیس لااله الاالله به نشانه قدردانی از حضور کلیمیان در مراسم بیستمین سالگرد ارتحال امام از سوی ستاد بزرگداشت ارتحال امام خمینی(س) به انجمن کلیمیان اهدا خواهد شد.
انجمن کلیمیان نیز تابلویی مزین به آیه شریفه «و ان یکاد» را برای اهدا به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی تقدیم دبیر کمیته اقلیت‌های دینی ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام کردند.
گفتنی است در پایان این نشست، اعضای کمیته اقلیت‌های دینی ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام از ساختمان انجمن کلیمیان تهران بازدید کردند.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.