با نزدیک شدن به انتخابات مجلسین شورای اسلامی و خبرگان رهبری فضای سیاسی کشور داغ تر از هر زمان دیگر شاهد کنگره و گردهمایی احزاب مختلف از چپ و راست می باشد. سیاست در ایران به دلیل عدم توسعه یافتگی سیاسی چندان مهیا برای فعالیت نیست اما احزاب می کوشند که این فضا را به نفع خود تغییر دهند و هر کدام که در چارچوب تشکیلات و گفتمان خود بتوانند فعالیت بهتری داشته باشند موفق تر و از طرفی تاثیر گذاری بیشتری دارند. باز هم کنگره یک حزب اصلاح طلب با حضور چهره های شاخص اصلاح طلب برگزار شد تا آخرین رویداد های کشور در روزهای منتهی به انتاخبات بررسی و تحلیل شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، بزرگراه نیایش و تالار آدینه تهران امروز شاهد برگزاری کنگره حزب مردم سالاری بود. در ساعات ابتدایی صبح و در حیاط مجتمع آدینه خوش و بش ها و گفت و گومیان اعضای این حزب بر سر تایید صلاحیت ها گرم بود تا اینکه زمان برگزاری برنامه البته با کمی تاخیر در سالن آدینه رسید.

در ردیف اول چهره هایی چون محمد رضا عارف، عبدالواحد موسوی لاری، رسول منتجب نیا، مجید فراهانی، علیرضا محجوب، اشرف بروجردی، الهه کولایی، سهیلا جلودار زاده، حسن رسولی، ، الیاس حضرتی، جواد اطاعت، شهربانو امانی و ... حضور داشتند. کنگره های حزب مردم سالاری کمی متفاوت از سایر احزاب است و تعداد سخنرانان میهمان در این کنگره مانند کنگره سالهای قبل زیاد بود.

محمدرضا عارف، احمد حکیمی‌پور، رسول منتجب‌نیا، علیرضا محجوب، سهیلا جلودارزاده و علی مطهری و البته مصطفی کواکبیان دبیر کل این حزب به سخنرانی پرداختند.

محمد رضا عارف: کنار گذاشتن بزرگان کشور به دلیل اختلاف سلیقه، جفای بزرگی است

بعد از انجام برنامه های اولیه و خیر مقدم به میهمانان محمد رضا عارف در مقام سخن قرار گرفت و گفت: انقلاب ما حاصل مجاهدت همه بزرگان این انقلاب و مردم بوده و این جفاست که برخی بزرگان را به دلیل اختلاف سلیقه کنار بگذاریم.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ضمن تبریک دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدای انقلاب در چهاردهمین کنگره حزب مردم‌سالاری گفت: در سال‌های اخیر و در راستای همگرایی و وحدت هرچه بیشتر تشکل‌های اصلاح‌طلب باید تشکر و قدردانی کنم. نتیجه تلاش‌ها و فعالیت‌ها و همکاری‌های خوب احزاب اصلاح‌طلب و شخصیت‌های برجسته و تاثیرگذار این جبهه تشکیل شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات بود.

عارف افزود: لازم می‌دانم از زحمات و تلاش‌های این حزب بخصوص در سال‌های اخیر که که یکی از مصادیق آن تشکیل شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات بود تشکر کنم که کاری بسیار مهم و ارزشمند و موثر در فضای سیاسی کشور انجام گرفت.

وی گفت: امیدواریم با همدلی و صمیمیت و همراهی که در این شورا وجود دارد و با تقویت شورا و حفظ انسجام و همبستگی فعالیت‌های سیاسی خود را همچنان دنبال کنیم.

عارف تاکید کرد: در آستانه سالروز انقلابی بزرگ در تاریخ هستیم. انقلابی که از نظر مردمی بودن و از نظر ارزش‌های معنوی و اسلامی برجسته بود. انقلابی که رهبری شجاع و فقیه و مرجعی گرانقدر آن را هدایت کردند که موجب تحولی بزرگ در کشور، زندگی و دنیای اسلام شد. دستاوردهای انقلاب ما بسیار ارزشمند بود که شاید بتوان گفت بزرگترین دستاوردش برقراری نظام جمهوری اسلامی ایران بود که مورد حمایت قاطبه مردم قرار گرفت. انتخاب عنوان جمهوری اسلامی هم هوشمندی رهبر انقلاب را نشان داد و هم نقش مردم در حکومت با محوریت ارزش‌های اسلامی دستاورد ارزشمندی بود.

وی افزود: دستاورد ارزشمند دیگر ما قانون اساسی بود که معتقدیم قانون اساسی ما یکی از متنوع‌ترین قانون‌های اساسی موجود است که به دو بعد معنویت و اسلامیت و نقش مشارکت مردم در همه امور حاکمیت توجه جدی می‌کند و هر دو مبنای اصول احکام و بندهای مختلف قانون اساسی است. دستاورد دیگر انقلاب ما استقلال و عدم دخالت اجانب در سرنوشت مردم ما است؛ در حالی که امروز شاهد شرایط پرآشوب در منطقه هستیم.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به اینکه شرایطی بحرانی در منطقه حاکم است، یادآور شد: آشوب‌ها و مشکلات در اغلب کشورهای منطقه و همسایه در جریان است، ولی کشور ما به یمن حفظ استقلال و پشتیبانی مردم از نظام از یکسو و به برکت خون شهدای انقلاب از سوی دیگر باثبات‌ترین و آرام‌ترین کشور در منطقه است و وظیفه همگان است که این آرامش و ثبات‌ را در داخل خانواده انقلاب حفظ کنند.

عارف گفت: بزرگترین خطری که انقلاب را تهدید می‌کند رویارویی یاران انقلاب است که باید تلاش کنیم اختلاف سلیقه‌ها به نقاط شکاف بین یاران تبدیل نشود.

وی افزود: الگوی پیروزی انقلاب از 22 بهمن 57 گرفته و 8 سال دفاع مقدس و الگویی که در خرداد 92 نتیجه داد مبنای حرکت بوده است. اگر در آن انتقادی وجود دارد باید آن را در داخل خانواده‌ بزرگ انقلاب بپذیریم و اصلاح کنیم زیرا اصلاح در ذات انقلاب ماست. انقلاب ما حاصل مجاهدت همه بزرگان این انقلاب و مردم بوده و این جفاست که برخی بزرگان را به دلیل اختلاف سلیقه کنار بگذاریم. باید با همبستگی و وحدت در حضور اختلاف سلیقه‌ها را تحمل کنیم.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: اختلاف سلیقه در خانواده انقلاب می‌تواند حرکت و تلاش مضاعفی را در راستای رشد و تعالی و پیشرفت کشور به نتیجه برساند. قوام جمهوری اسلامی به استناد قانون اساسی و قوام مردم‌سالاری در وجود احزاب و تشکل‌های مردم‌سالار است و حیات احزاب و تشکل‌ها در آزادی در چارچوب قانون است.

وی تاکید کرد: باید اجازه داد احزاب خواسته‌ها و نظرهای مدنی خود را به صورت آزادانه در چارچوب قوانین اعلام کنند تا زمینه رشد و اعتلای کشور و احزاب فراهم شود. با اعتقاد به احزاب معتقدیم در شرایط کنونی کشور راهی به جز حرکت‌های جبهه‌ای نداریم که این حرکت‌ها در نهایت باید به تشکیل احزاب فراگیر ختم شود. احزابی که مسئولیت‌پذیرند، احزابی که باید در مقابل عمل خودشان پاسخگو باشند که معمولا جبهه‌ها خیلی آماده پاسخگویی نیستند ولی ضرورت انقلاب و ضرورتی که شاید کشور ما با آن روبه رو است حرکت جبهه‌ای است که ایجاب می‌کند بخصوص از تجربه خوبی که در جبهه اصلاحات داریم بتوانیم حرکت‌های خوب و هماهنگی به سمت تشکیل حزب فراگیر در شرایط مناسب داشته باشیم.

عارف با اشاره به اینکه در آستانه بزرگترین رویداد سیاسی کشور در سال 94 یعنی انتخابات 7 اسفند هستیم، گفت: در دوازدهمین کنگره دو سال گذشته راهبردهای پیشنهادی خودم را برای انتخابات اسفند 94 مطرح کردم که عده‌ای آن زمان معتقد بودند زمان بسیاری در راه است اما امروز که کمتر از یک ماه به برگزاری انتخابات مانده دوستان متقاعد شدند راهبردها به موقع اعلام شده است.

عارف عنوان کرد: خوشبختانه در طول دو سال گذشته این راهبردها در مراسم‌ها، جلسات و محافل به بحث گذاشته شد و به یک راهبرد اجماعی در برگزاری انتخابات رسیدم.

وی گفت: یکی از دستاوردهای ارزشمند حضور دوساله جبهه اصلاحات و فعالیت احزاب ما در تشکیل شورای عالی سیاستگذاری بود که باید از همه آنها تشکر کرد که به شورای عالی سیاستگذاری کمک‌های بسیار کرده‌اند.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان گفت: خوشبختانه از زمان تشکیل شورا تاکنون همه امور با یک همدلی و صمیمیت ارزشمند دنبال می‌شود و تاکنون کارها به خوبی انجام شده است. راهبردها، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که شورا برای انتخابات 94 تصویب کرده برای حضور حداکثری بسیار لازم بود، چند مورد از آنها در آستانه ابلاغ قرار دارد که در مورد همه مصوبات به صورت اجماعی با نگاه ارزشمندی که تمام اعضا و شخصیت‌های برجسته عضو داشتند، تصمیم‌گیری شد.

معاون اول دولت اصلاح‌طلب افزود: ما هیچ مصوبه و تصمیمی‌ که ما را با چالش روبه‌رو کند، نداشتیم. عموما مصوبات به صورت اجماعی به تصویب رسید.

عارف تاکید کرد: این امر ظرفیت خانواده اصلاحات را نشان می‌دهد و به نظرم بررسی تحلیل عملکرد 3 ماهه این شورا می‌تواند راهگشای مسیر آینده جنبش اصلاحات باشد که ما می‌توانیم با همدلی و صمیمیت و با توجه به مشترکاتی که بسیار هم زیاد است، جلو برویم.

وی گفت: طبیعتا احزاب ممکن است اختلاف‌نظرهای جزئی هم داشته باشند اما این اختلاف‌نظرها نمی‌تواند ما را از پیمودن مسیری مشترک که به آن اعتقاد داریم و باورمان هست، منحرف کند. ما این مسیر را دنبال کرده‌ایم انشاءالله در آینده هم همین الگو با تقویت و اصلاحاتی که به طور طبیعی ما به آن اعتقاد داریم باید در رفتار، کردار و اقداماتمان انجام گیرد زیرا اصلاح‌طلب هستیم و باید خودمان را نقد کنیم.

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان افزود: کمتر از یک ماه به انتخاباتی مهم که ادامه انتخابات 92 هست راه داریم. به جوانان کشور خصوصا اصلاح‌طلبان توصیه می‌کنم شرایط حضور حداکثری و استفاده از تمام توان خود را برای حضور در یک انتخابات پرشکوه بیشتر درک کنند. در انتخابات اسفند 94 با حضور حداکثری باید نشان دهیم جریان اصلاحات زنده و شاداب است. باید با تمام توان حاضر شویم و نشان دهیم که نه خودمان مایوس می‌شویم و نه اجازه می‌دهیم کسی مردم را ناامید کند. باید مردم به آینده‌ای روشن امیدوار باشند.

وی تصریح کرد: در 29 روز باقی مانده تا انتخابات تمام تلاش خود را می‌کنیم که به عهدی که با مردم بستیم وفادار بمانیم. ما با مردم عهد کرده‌ایم که ماموریت سال 92 را در اسفند 94 تکمیل کنیم و مهمترین رمز پیروزی ما در خرداد 92 وحدت در جبهه اصلاحات بود که حتی اگر کاندیدایی انصرافی یا رد صلاحیت شده بود توجه شود می‌بینیم همه آنها در انتخابات به صحنه آمده‌اند و هیچ کس قهر نکرد و کنار نکشید. ما از جوانان انتظار داریم همین نگاه را به انتخابات اسفند 94 داشته باشند. باید بتوانیم در همان فضا و مسیر حرکت کنیم. مردم این انتظار را از ما دارند و فضای عمومی کشور نیاز به حضور حداکثری دارد.

عارف گفت: توجه به مصالح و منافع ملی و ترجیح آن در منافع جبهه‌ای و حزبی برای ما بسیار مهم است که منافع ملی را در اولویت قرار دهیم و جریان اصلاح‌طلب در سال‌های اخیر نشان داده که در سختی‌ها با فداکاری و ایثار، منافع و مصالح ملی را در اولویت خود قرار داده است. خیلی از سکوت‌ها، خیلی از فعالیت‌ها، حرف زدن‌ها و نزدن‌ها در چارچوب توجه به اولویت منافع و مصالح ملی انجام شده، اگر می‌خواستیم براساس منافع حزبی و جناحی عمل کنیم شاید باید در بعضی موارد رفتار دیگری پیش می‌گرفتیم اما ترجیح منافع ملی برای ما یک اصل است. حفظ انسجام و وحدت و پرهیز از هرگونه حرکتی که شکاف و اختلاف را در جبهه اصلاحات نشان دهد در اصل کار ما قرار دارد.

وی افزود: این آخرین انتخاباتی نیست که برگزار می‌کنیم؛ در خرداد 96 انتخابات مهم دیگری داریم که باید بعد از انتخابات 94 مقدمات کارها و راهبردهای آن را پیگیری کنیم.

عارف افزود: برای پیروزی در مراحل بعد حفظ انسجام و وحدت یک ضرورت است. حرکت ما باید در چارچوب شعارمحوری و اصلی امید و آرامش و رونق اقتصادی، باشد این شعار با بحث‌های مفصل کارشناسی باتوجه به شرایط کنونی کشور به تصویب شورای عالی رسید و انتظارمان از همه جوانان این است که این شعار را مبنی حرکت خود قرار دهند.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: امید از ضرورت‌های جدی کشور است و برای اینکه در همه عرصه‌ها پیروز شویم، کشور نیاز به آرامش دارد؛ زیرا کشور ما برای پیشبرد برنامه‌ها و راهبردها و تاثیر در حل مشکلات منطقه نیاز به آرامش دارد، رونق اقتصادی هم اولویت ما در مجلس خواهد بود.

وی تاکید کرد: وضعیت اقتصادی کشور را درک می‌کنیم و می‌دانیم دولت در چه شرایطی روی کار آمده و اکنون در چه شرایطی می‌خواهد کشور را اداره کند و بودجه 95 را ببندد. اگر مجلسی مقتدر و همراه با دولت روی کار بیاید می‌توانیم به بهبود در شرایط معیشتی مردم امیدوار باشیم. ما الگوی مشخصی داریم و انتظار داریم دقیقا همان دنبال شود.

معاون اول دولت اصلاح‌طلب افزود: ائتلاف فراگیر اصلاحات در گام دوم خود بر عهدی که در سال 92 بسته اصرار در تکرار آن در اسفند 94 دارد که ثابت کند همچنان وفادار است و قصد دارد گام دوم را مانند گام اول به سرانجام برساند.

عارف گفت: انتظار داریم همه کمک کنند انتخابات با رقابتی مثبت باشد. همه باید با هم کار کنیم و این رمز موفقیت است.

وی در آخرین توصیه از جوانان خواست فعالیت منسجم و جدی خود را در چارچوب قانون از هفته آخر بهمن‌ماه شروع کنند و گفت: از هم‌اکنون باید زمینه را برای بسترسازی تبلیغات آماده کنند.

علیرضا محجوب: فرار از باندبازی و جاه‌طلبی باعث رشد احزاب می‌شود

دبیرکل خانه کارگر هم یکی دیگر از سخنرانان کنگره مردم سالاری بود. وی گفت: دستیابی صحیح به قدرت، فرار از باندبازی و جاه‌طلبی و فرصت‌طلبی باعث رشد احزاب است.

علیرضا محجوب عنوان کرد: یکی از مولفه‌های یک حزب تشکیل کنگره‌ها و جلسات عمومی است. معمولا احزاب هر چند سال یکبار کنگره تشکیل می‌دهند ولی حزب مردم‌سالاری هر ساله تشکیل جلسه و کنگره می‌دهد.

وی ادامه داد: دستیابی صحیح به قدرت، فرار از باندبازی و جاه‌طلبی و فرصت‌طلبی باعث رشد احزاب است.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه حزب مردم‌سالاری حزب شفافی است، اظهار داشت: امیدوارم علی رغم ناملایمات در انتخابات به شکل شایسته‌ای از آقای کواکبیان و کاندیداهایتان به درستی دفاع کنید و ایشان را تنها نگذارید.

علی مطهری: سیاست حذف منجر به تقویت جامعه نمی‌شود

علی مطهری فرزند شهید مطهری و نماینده مجلس نهم یکی دیگر از سخنرانان بود که در جایگاه سخنران قرار گرفت و گفت: اگر اعتراضم به رد صلاحیت منجر به تایید بشود یا نشود من افراد را همچنان به حضور انتخابات دعوت می‌کنم.ضروری است تا مردم در انتخابات آتی مجلس مشارکتی گسترده داشته باشند حتی با همین شرایط فعلی و با وجود رد صلاحیت‌ها معتقدم مردم باید به صورت فعال در انتخابات شرکت کنند.

وی ادامه داد: ما تجربه مجلس نهم را داریم که در آن انتخابات اصلاح‌طلبان تقریبا به غیر از چند حزب انتخابات را تحریم کرده‌اند که نتیجه‌اش مجلس نهم است و این مجلس با مجلس ایده‌آل فاصله‌ بسیاری دارد.

این نماینده مجلس با اشاره به حضورش در مجالس هشتم و نهم اظهار داشت: من وقتی مجلس هشتم و مجلس نهم را با یکدیگر مقایسه می‌کنم می‌بینم که مجلس هشتم قوی‌تر بود و نمایندگان خوش‌فکرتری داشت. که می‌توانستیم با آنها همفکری و درددل کنیم اما این تعداد در مجلس نهم به کمتر از 10 نفر رسیده است.

مطهری با بیان اینکه اگر اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم نمی‌کردند ما مجلس بهتری داشتیم، تصریح کرد: اگر رد صلاحیت‌ها باقی نباشد افرادی هستند که با حضور آنها، با همت مردم می‌توان مجلس بهتری را شکل داد و شاید سیاست طرف مقابل هم کاهش مشارکت مردمی باشد اما باید دانست چون این انتخابات، انتخابات مجلس است حدی از اطمینان وجود دارد که مردم در آن شرکت می‌کنند بخصوص در شهرستان‌ها که به خاطر مسائل قومی و طایفه‌ای سهم مشارکت مردمی افزایش می‌یابد و بنابراین اگر در شهرهای بزرگ هم تحریم صورت بگیرد، باز مشارکت در این انتخابات قابل قبول خواهد بود.

وی افزود: اگر اعتراضم به رد صلاحیت منجر به تایید بشود یا نشود من افراد را همچنان به حضور انتخابات دعوت می‌کنم. انتخابات مجلس خبرگان هم انتخابات بسیار مهمی است و باید دانست که انتخابات ریاست جمهوری سال 96 بستگی زیادی به این انتخابات دارد.

این فعال سیاسی اصولگرا یادآور شد: نصیحت من به دوستانی که سیاست حذف را در پیش‌ گرفته‌اند این است که به قول شهید مطهری تحمیل وکیل ولو صالح باعث می‌شود تا جامعه و مردم به رشد دست نیابند به عبارت دیگر این کار منجر به تقویت جامعه نمی‌شود جامعه هرچقدر هم اشتباه کند باید به خواست آنها تمکین کرد و آنها را آزاد گذاشت.

مطهری با بیان اینکه اگر کاندیدایی فساد مالی، اخلاقی و سیاسی ندارد باید تایید صلاحیت شود، خاطر نشان کرد: عدم احراز و رد صلاحیت را باید به مردم واگذار کنیم و اینگونه نباید باشد که 80 درصد کار توسط یک نهاد و مرجع صورت بگیرد و 20 درصد کار را مردم انجام دهند.

وی اضافه کرد: البته باید دانست که اصلاح امور از طریق روال قانونی صورت بگیرد و انحراف‌ها و آسیب‌هایی که متوجه انقلاب است و خلاف قانون اساسی هم هستند باید اصلاح شوند.


منتجب نیا: کسی حق ندارد فرد یا جناحی را از قطار نظام پیاده کند

قائم مقام حزب اعتماد ملی که این روزها با بیانیه ای کنگره حزب خود را به تعویق انداخته اند یکی دیگر از سنخرانان همایش بود که گفت: هیچ کسی حق ندارد فرد یا جناحی را از قطار نظام پیاده کند یا نظام را متعلق به خود بداند.

حجت الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیا با اشاره به فرارسیدن دهه فجر گفت: فرارسیدن پیروزی انقلاب اسلامی را با مجاهدت‌های امام، یاران امام و خون شهدا گرامی می‌داریم و نظام جمهوری اسلامی با این مجاهدت‌ها و خون‌ها برپا شده است.

وی با اشاره به سخن امام خمینی(س) ، اظهار داشت: نظام مجموعه‌ای از ساختارها و ارکان است که به حکم ظرف هستند و قانون اساسی آنها را مشخص کرده‌اند. نظام جمهوری اسلامی ایران مرکب از قوای سه‌گانه و در راس آنها ولایت فقیه و محتوا است و مظروف نظام هم نشات گرفته از اهداف و آرمان‌های انقلاب است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: مسئولان نظام هم جزئی از نظام هستند و به عبارتی آنها متولی و مجری اهداف نظامند.

منتجب‌نیا با بیان اینکه نظام متعلق به همه ملت است، تصریح کرد: اگر چه در ابتدای تاسیس نظام درصد اندکی به آن رای مثبت ندادند ولی تمام ایرانیان صاحب، مالک و متولی نظامند و نظام متعلق به هیچ فرد، گروه و جناح و حتی مسئولان نیست پس هر فرد با هر دین و مذهبی و هر گرایشی صاحب نظام است و با این نظر هیچ کسی حق ندارد فرد یا جناحی را از قطار نظام پیاده کند یا نظام را متعلق به خود بداند.

وی با بیان اینکه دو رکن اصلی انقلاب جمهوریت و اسلامیت است، خاطرنشان کرد: جمهوریت نظام معنایش حضور گسترده و مشارکت حداکثری مردم در صحنه تعیین سرنوشت‌شان است. زمانی جمهوریت نظام ابقا و تقویت می‌شود که مردم به پای صندوق‌های آرا حاضر شوند.

قائم مقام حزب اعتماد ملی یادآور شد: ضامن اسلامیت نظام هم انطباق طرح‌ها و قوانین با اسلام یا حداقل عدم مغایرت داشتن آنها با اسلام است.

منتجب‌نیا تاکید کرد: اگر خدای ناخواسته در رکن جمهوریت نظام خدشه‌ای وارد شود نظام از درون ضعیف می‌شود و پشتوانه مردمی خود را از دست می‌دهد و مردم احساس بی‌تفاوتی می‌کنند و مشروعیت نظام در صحنه بین‌المللی از بین می‌رود.

وی افزود: اگر هم قانونی خلاف شرع تصویب شود و فرهنگ دینی جای خود را به فرهنگ غیردینی و دین انقلابی جای خود را به دین ارتجاعی بدهد نظام از درون فاسد می‌شود پس اگر حفظ نظام اوجب واجبات است به معنای حفظ افراد نیست بلکه به معنای حفظ قانون اساسی و آرمان‌های مردم است و به معنای این است که به دو رکن اصلی انقلاب خدشه‌ای وارد نشود.

وی با اشاره به ضرب‌المثل حرمت امامزاده را متولی باید نگه داردu ابراز داشت: اگر متولی امامزاده بی‌حرمتی کند نباید انتظار داشته باشیم که دیگران احترام به امامزاده بگذارند. کسانی که در نظام مسئولیت دارند باید در حفظ حرمت نظام بیش از همه بکوشند.

منتجب‌نیا با اشاره به رد صلاحیت‌های گسترده یادآور شد: اگر روزی مانند امروز جمعی را به بهانه‌های واهی از حضور در صحنه حذف و محروم کنیم این مسئله بیشترین خدشه را به انقلاب می‌زند و کسی که این کار را می‌کند، نمی‌تواند شعار حفظ نظام را بدهد و در واقع این کار تضعیف نظام است و نه تقویت نظام.

وی با بیان اینکه مردم با رد صلاحیت‌های گسترده احساس دلسردی می‌کنند، عنوان کرد: چرا شور و هیجان را باید به یاس و سوال و واکنش تبدیل کنیم؟! من روز گذشته در مشهد بودم و در فرودگاه بسیاری از من درباره رد صلاحیت‌ها می‌پرسیدند و می‌گفتند اینها تا کجا می‌خواهند کار را ادامه دهند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه حفظ نظام در حفظ مسئولانی است که مصمم‌ هستند تا جمهوریت و اسلامیت نظام با قوت حفظ شود، گفت: ما به نهادهای نظام احترام می‌گذاریم و اجازه نمی‌دهیم که کسی کوچکترین بی‌احترامی و تضعیفی را نسبت به نهادهای نظام بکند اما حرمت امامزاده باید توسط متولی حفظ شود. اگر می‌گویند شورای نگهبان مورد تاکید امام خمینی است چرا به هشدارها و تاکید‌های امام توجه نمی‌شود که او می‌گفت نکند زمانی پیش بیاید که انجمن حجتیه از پشت به نظام ضربه بزند. چرا ما امام را ابزاری برای تحقق اهداف خود قرار داده‌ایم. بیاییم صادقانه راه امام را دنبال کنیم و کلام و مشی و نوشتار ایشان را در برابرمان قرار دهیم.

منتجب‌نیا افزود: من غصه‌های بسیاری به خاطر انقلاب می‌خورم و وقتی با بزرگانی مانند سیدحسن خمینی و... حرف می‌زنم می‌گویم چرا اجازه می‌دهیم که اسلام را با خرافه تفسیر کنند و چرا اجازه می‌دهیم که به اسم امام شبیه‌سازی‌های دروغین انجام دهند چرا ما روح امام را با نام امام آزرده می‌کنیم. یکبار هم که شده است مشی و روش امام را الگو قرار دهیم.

احمد حکیمی پور: اصلاح قانون انتخابات در اولویت کاری ما خواهد بود

یکی دیگر از سخنرانان این مراسم احمد حکیمی پور دبیرکل حزب اراده ملت ایران بود که گفت: در صورتی که جریان اصلاحات اکثریت کرسی‌های مجلس را در اختیار بگیرد اصلاح قانون انتخابات در اولویت کاری ما خواهد بود.

احمد حکیمی‌پور در چهاردهمین کنگره حزب مردم‌سالاری گفت: سیاست یک عرصه کار جمعی است و حضور منفرد در سیاست معنی ندارد. کسانی که می‌گویند وابسته به هیچ حزب و جناحی نیستند حرف بی‌معنی را می‌زنند چرا که این حرف در قالب سیاست‌ورزی نمی‌گنجد.

وی با بیان اینکه انتخابات بدون کار حزبی به هیچ وجه منجر به نتیجه مطلوب نخواهد شد، اظهار داشت: حزب مردم‌سالاری حزبی است که در چرخه سیاست‌ورزی و کار حزبی خوش درخشیده و من می‌دانم کار حزبی در کشور ما چه هزینه سنگینی دارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه برای دستیابی به توسعه پایدار چاره‌ای نیست که احزاب سراسری، تمام عیار و پایدار شکل بگیرند، تصریح کرد: اصلاح طلبان چاره‌ای جز کار جمعی و حزبی ندارند. در جریان اصلاحات هم تاکید بر حزب محوری است زیرا جریان اصلاحات جریانی پیش‌رو و آینده‌نگر است و باید الزامات کار سیاسی را جلو ببرد.

حکیمی‌پور افزود: کار اصلاحات باید از طریق تشکل‌های شناسنامه‌دار و هزینه‌داده پیش برود و معنی ندارد در هنگام انتخابات احزاب را تضعیف کنیم.

دبیرکل حزب اراده ملت ایران یادآور شد: شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در آینده با قوت و قدرت کار خود را ادامه می‌دهند و در صورتی که جریان اصلاحات اکثریت کرسی‌های مجلس را در اختیار بگیرد اصلاح قانون انتخابات در اولویت کاری ما خواهد بود.

سهیلا جلودارزاده:کسی نمی‌تواند فهرست و مجلسی ساختگی را به مردم تحمیل کند

سهیلا جلودارزاده رئیس اتحادیه زنان کارگر که سخنران بعدی این مراسم بود،گفت: آگاهی مردم آنقدر افزایش یافته است که کسی نمی‌تواند لیستی تحمیلی و مجلس ساختگی را به آنها تحمیل کند.

سهیلا جلودارزاده با اشاره به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی گفت: ما امیدواریم بسیاری از کسانی که در روزهای گذشته عدم تایید و عدم احراز شده‌اند به صحنه انتخابات بازگردند تا یک انتخابات پرشور برگزار شود و انتخابات همانند عزا نباشد.

وی ادامه داد: آگاهی مردم آنقدر افزایش یافته است که کسی نمی‌تواند لیستی تحمیلی و مجلس ساختگی را به آنها تحمیل کند.

رئیس اتحادیه زنان کارگر با اشاره به آسیب‌های اجتماعی کنونی کشور اظهار داشت: ما اکنون زنان کارتن‌خواب بسیاری داریم. فقر گریبان‌گیر بسیاری از اقشار جامعه شده است. بسیاری از افراد قبل از طلوع آفتاب از خانه بیرون می‌آیند و دیرهنگام و پس از دو سه شیفت به خانه بازمی‌گردند.

جلودارزاده با یادآوری ستاد سازمان‌یافته در کشور تصریح کرد: کسی که به این انقلاب دل بسته است نمی‌تواند این فقر و فساد را ببیند و نمی‌تواند این مسائل را نادیده بگیرد. این انقلاب فرزند ماست و ما در آن به وجود آمده‌ایم چگونه می‌توان در برابر این مسائل سکوت کرد.

عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار افزود: اولین گام برای ساختن مجدد کشور آن است که به خدا و قرآن بازگردیم و بدون توجه به این پشتوانه نمی‌توان موفق بود ما باید با همان ایمان و توکل برای انقلاب کار کنیم تا مجلسی پاک و ضدفساد تشکیل شود.

وی با بیان اینکه ما باید امید داشته باشیم زیرا با امید و توکل به خدا موفق خواهیم بود، یادآور شد: من برای آمدن به انتخابات از خدا یاری خواستم که دو کلمه ایمان و عمل صالح آمد و اگر ما در کارهایمان به خدا توکل کنیم بی‌تردید موفق می‌شویم.


اشرف بروجردی: اصلاح‌طلبان در آغاز یک تصمیم بزرگ قرار گرفته‌اند

اشرف بروجردی عضو شورا مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی نیز در جایگاه سخنران قرار گرفت و گفت: احزاب باید در کنار یکدیگر کار را پیش برده و از منیت‌ها دوری کنند. در این شرایط شاهد طلیعه‌ای برای رسیدن به دموکراسی هستیم.

اشرف بروجردی با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان در آغاز یک تصمیم بزرگ قرار گرفته‌اند گفت: علی‌رغم رد صلاحیت‌های گسترده تصمیم واحدی اتخاذ شده است که همه در پای صندوق‌ها برای ادای دین حاضر شوند.

وی گفت: احزاب باید در کنار یکدیگر کار را پیش برده و از منیت‌ها دوری کنند. در این شرایط شاهد طلیعه‌ای برای رسیدن به دموکراسی هستیم. ما هنوز در آغاز راهیم و تمرین می‌کنیم، البته آمال ما رسیدن به جامعه فاضله‌ای است که آن جامعه تجلی دیدگاه و آرمان‌های اسلامی و دینی‌مان است.

این عضو مجمع زنان اصلاح طلب با تاکید بر این‌که «وجود احزاب و تشکل‌ها می‌تواند نقطه عطفی در جامعه باشد» به شکل‌گیری حزب جمهوری اسلامی بعد از انقلاب اشاره و اظهار کرد: بنده در آن زمان مسئول شاخه خواهران حزب بودم. این حزب تا قبل از فاجعه 7 تیر امور را به خوبی پیش می‌برد اما بعد از آن و به دلیل به شهادت رسیدن عده‌ای از افراد حزب نهایتا تشکیلات نتوانست دوام اولیه را حفظ کند. اکنون و در برهه کنونی به حزبی نیاز داریم که علاوه بر کادرسازی بتواند از قابلیت‌های علمی و توانایی اجرایی و برخورداری از خرد جمعی استفاده کند.

وی با اشاره به تلاش‌های حزب مردم‌سالاری اظهار داشت: امیدواریم عزیزان جبهه اصلاحات شرایطی را فراهم کنند تا با مشارکت مردم امکان برخورداری و تشکیل مجلسی با حضور نمایندگان شایسته و کسانی که درد مردم را دارند و همه هم و غم‌شان پیش بردن امور جامعه است، شکل بگیرد.


مصطفی کواکبیان:رد صلاحیت‌ها نباید مانع از حضور در انتخابات شود

مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری آخرین سخنران بخش عمومی بود و گفت: برای تحول در عرصه‌ سیاست خارجی و روابط بین‌الملل و معیشت باید در مجلس خانه تکانی شود.

مصطفی کواکبیان با تاکید بر این‌که «رد صلاحیت‌ها نباید مانع از حضور در انتخابات شود» ادامه داد: ما سخن رهبری را دنبال می‌کنیم که فرمودند حتی مخالفان نظام در انتخابات شرکت کنند تا مشارکت حداکثری باشد. از این رو حتی اگر نتوانیم رده‌های اول‌مان را در لیست قراردهیم تا رده‌های چهارم و یا پنجم را در لیست قرار می‌دهیم و ساکت نمی‌نشینیم.

وی تاکید کرد:‌ اگر می‌خواستیم خاموش بمانیم در طول این چند سال ساکت می‌ماندیم. امیدواریم تا 16 بهمن وضعیت بهتر شود و دوستان نیز قول‌هایی دادند. باز هم اگر وضعیت به همین منوال باشد لیست 290 نفره‌ای را برای سراسر کشور ارائه خواهیم داد.

کواکبیان با بیان این‌که «ما برای اصلاح نابسامانی‌ها و بهبود وضعیت اقتصادی و کارآمدی کشور تلاش می‌کنیم» گفت: با وجود اینکه در پسا برجام باید وضعیت معیشتی بهبود یابد اما معتقدیم که شرایط فعلی ثمره‌ای است که از گذشته برای ما گذاشته‌اند. از این رو شاید به زودی پسابرجام جوابگوی بهبود شرایط نباشد، اما قطعا مجلس دهم می‌تواند ریل‌گذار خوبی برای بهبود شرایط باشد. چون همین مجلس قرار است در زمان برنامه ششم نظارت‌های کافی را اعمال کند.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری تاکید کرد:‌ اگر می‌خواهیم در سال 1404 کشور اول منطقه و کشور دهم جهان و سرآمد دنیا باشیم باید پای صندوق‌ها بیاییم. ما دنبال مجلسی بدون آلودگی هستیم. مجلس با آلودگی نمی‌تواند مقابل فساد بایستد. باید اکثریت مجلس طوری باشد که بفرموده‌ امام عصاره‌ فضایل ملت باشد. اگر نمی‌خواهید برخی پدیده‌ها تکرار شود پای صندوق‌های رای حاضر شوید.

وی با انتقاد از رد صلاحیت‌ها گفت: تا زمانی که اکثریت نخواهند قانون اصلاح شود کاری پیش نمی‌رود.


انتخاب دبیر برتر استان ها

در آخرین بخش عمومی کنگره حزب مردم سالاری "سجاد صفاهانی" دبیر شعبه کرمان حزب مردم سالاری به عنوان دبیر برتر در استان ها انتخاب شد.

حضور حداکثری خواست همه اصلاح طلبان

با پایان یافتن کنگره حزب مردم سالاری در صحبت همه سخنرانان این مراسم، به حضور تا لحظه آخر در صحنه انتخابات تاکید شد و از سویی همه سخنرانان از مجریان و ناظران بر انتخابات خواستند تا زمینه را برای حضور حداکثری همه جناح ها فراهم کنند. نکته ای که نیاز به تامل و بررسی دارد.

........................................................................

گزارش از خبرنگار جماران: سینا رحیم پور

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.