پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

باسخنرانی وزیر کشوردر حرم مطهر حضرت امام خمینی(س)؛

در این دوره از انتخابات سه شعار مشارکت ملی و گسترده ، رفتار قانونی و رقابت اخلاقی را مطرح کرده اییم که بر اساس آن از همه کسانی که می خواهند به جایگاه ریاست جمهوری دست یابند توقع می رود که قانون مدار باشند در عین حال قانون حداقل ها را مشخص می کند و حداکثر اخلاق است و کاری که رضای خدا در آن نیست و اخلاقا مجاز نیست نباید انجام شود.

وزیر کشور گفت: امروز نه تنها مسلمین ایران وجهان بلکه تمام آزادی خواهان جهان به دنبال الگوی مردم سالاری دینی هستند.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی ستاد سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (س)، صادق محصولی امروز جمعه به مناسبت سالروز حماسه 15 خرداد 42، با حضور در حرم مطهر حضرت امام خمینی(س) با بیان اینکه 15 خرداد روزیست که نهضت حضرت امام به صورت رسمی از آن آغاز شده است، گفت: پیروزی قیام امام در 22 بهمن ناشی از حرکتی بود که در سال 42 ریشه در خاک دوانید و هر روز تنومند تر شد و امروز به جایی رسیده است که بعد از 30 سال شاخ و برگهای این درخت هر روز تنومندتر می شود.
وی با بیان اینکه امام خمینی روز 15 خرداد از آن جهت که موجب پیروزی انقلاب شد را روزی مبارک می دانست، اظهار کرد: به شهیدانی که در چنین روزی ندای امام را لبیک گفتند افتخار می کنیم چرا که عزت اسلام را به جهانیان نشان دادند .
محصولی با بیان اینکه عدم جدایی دین از سیاست اصلی ترین شعار امام امت به جهانیان است، عنوان کرد: امام عقل و دین ، دین و
سیاست، عدالت و پیشرفت ، و سنت تجدد را با هم جمع کردند و کسانی را که بر جدایی این موارد قائل بودند و اسلامیت و جمهوریت را جدا از هم می دانستند را هدایت کردند.
وی افزود: مشروعیت نظام ما مبتنی از حاکمیت و اصالت وحی است و بروز آن هم با حضور و انتخاب مردم و با رای مردم در
صحنه ها جلوه گر می شود.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: امروز در اثر پافشاری ملت و حضور گسترده در صحنه های مختلف انقلاب ، دشمن دیگر نمی تواند
در برابر این ملت و کسانی که با تاسی از ره امام در برابر استبداد ایستاده اند ، کاری کند.
وی با بیان اینکه همانگونه که خداوند فرشتگان خود را در صدر اسلام به کمک مسلمین می فرستاد، در زمان جنگ تحمیلی هم شاهد این
معجزات بودیم، گفت:در جنگ تحمیلی خدا فرشتگان را به یاری رزمندگان فرستاد و این روند به گونه ای است که امام می گویند خدا خرمشهر را آزاد کرد چرا که با چشم آسمانی خود ، قدرت خداوند را در این پیروزی مشاهده کرد.
وی افزود: دشمنی که از طریق جنگ نتوانست نظام ما را از بین ببرد امروز در صدد است از طریق تهاجم و ناتوی فرهنگی به
این هدف دست یابد که ملت در برابر آن ایستادگی کرده است و بر این اساس شاهدیم که حضور مردم در صحنه روز به روز پر رنگ تر می شود ، به گونه ای که در سی امین سالگرد پیروزی انقلاب مردم بی نظیرترین راه پیمایی 22 بهمن را رقم زدند.
محصولی با اشاره به اینکه امام از هیچ چیز به جز خدا نمی ترسید و به همین دلیل راه ایشان ادامه دارد، اظهار کرد:حماس و مردم
فلسطین و غزه هم از همین راه تبعیت می کنند و دو پیروزی اخیر مردم لبنان نمونه و سابقه ندارد ، و این پیروزی ها نشاندهنده عظمت اسلام و امام و انقلاب و تلالو روز افزون آن است .
وی با بیان اینکه امروز در مقطعی از تاریخ هستیم که هرگز تا این حد عزت نداشته اییم، عنوان کرد:این ها همه ناشی از عزت امام
است.
وزیر کشور با بیان اینکه حضرت امام خمینی وظیفه گر ایی و نه نتیجه گرایی را به عنوان یک اصل قرار داد، اظهار کرد: بر
اساس این اعتقاد ، همه باید تکلیف خود را انجام دهند و در این مسیر نتیجه با خداست و هرچه خدا رقم زند،همانست که با این اعتقاد امام توانستند جوامع انسانی را با اخلاص شان زنده کنند .
وی با اشاره به توفیقات رزمندگان در دوران جنگ ، خاطرنشان کرد: امام می گفتند رزمندگان ره صد ساله را یک شبه رفتند و بر این
باور بودند که اگر ارتباط معنوی برقرار شود ، می شود خیلی جلوتر رفت که همینطور هم شد.
محصولی ادامه داد: امام ولایت مداری را به ما درس دادند و بر اساس رهنمون های ایشان اگر ولایت نداشته باشم هیچ نداریم و
باید تابع ولایت خداوند و ولایت رسول خدا و اهل بیتش و در زمان غیبت تابع ولایت ولی فقیه باشیم که امام این مهم را به ما عنایت فرمودند و به حمد الهی هم اکنون نیز استمرار آن را شاهدیم.
وی با اشاره به عشق امام به مردم ، گفت: امام مردم را ولی نعمت خود می دانستند نه اینکه بر مردم حکومت کنند و الان هم
شرایطی است که خدمت به مردم و نوکری مردم افتخار است که این ها نشان از تلالو بیشتر انقلاب بعد از سی سال است.
وی با بیان اینکه برای از دست دادن امام به شدت محزونیم ، گفت: از طرفی فرزند صالح امام، رهبر عزیزمان حضرت آیت الله
خامنه‌ای شده اند و خوشبختانه می بینیم که پس از 20 سال از ارتحال حضرت امام همان معنایی را که امام به ما یاد داده است را به صورت درخشان تر شاهدیم.
وی با ذکر یادی از یادگار حضرت امام مرحوم حاج سید احمدآقا، اظهار کرد: ایشان به معنای واقعی امین امام بودند و امام محرمانه
ترین امور را به ایشان می گفتند که ایشان پس از رحلت امام نظر امام درباره رهبری را نقل کردند که نمی توان این نقطه عطف تاریخی را از یاد برد.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتخابات پیش رو، گفت: انتخابات ارثی است که امام امت برای ما باقی گذاشته است و انتخابات رکن اصلی مردمسالاری دینی است و با انتخابات است که پایه جمهوریت نظام مردمسالاری و جمهوری اسلامی شکل می گیرد و بر این اساس حضور تک تک شما در انتخابات واجب است.
وی بابیان اینکه امام امت حضور مردم را واجب شرعی می دانستند همانگونه که رهبری هم حضور مردم را شرعا و عقلا واجب می
دانند ، عنوان کرد:کسی که رهرو و مخلص و تابع ولایت است و عظمت اسلام و انقلاب را می خواهد باید در انتخابات شرکت کند.
محصولی اظهار کرد: بر اساس قوانین انتخاباتی ، انتخابات در جمهوری اسلامی به دست مردم انجام می شود و وزارت کشور فقط نقش هماهنگ کننده دارد و افرادی که سر صندوق ها حاضر می شوند از بین مردم اند و هریک از کاندیداها چه در سر صندوق و چه در زمان شمارش آرا ناظر و نماینده ای دارند.
وی با بیان اینکه انتخابات ما به فضل الهی کاملا مردمی است، گفت: شائبه تخلف در انتخابات شائبه دشمنان است و دشمن هر وقت کم می آورد شائبه عدم سلامت انتخابات را مطرح می کند و اگر کسی معتقد به حضور حداکثری مردم است باید در مردم ایجاد نشاط و امنیت کند نه اینکه نسبت به ایجاد ابهام و آشفتگی در ذهن مردم اقدام نماید چرا که اینها مانع حضور حداکثری مردمند.
وی افزود: در این دوره سه شعار مشارکت ملی و گسترده ، رفتار قانونی و پایبندی به قانون و رقابت اخلاقی را مطرح کرده اییم که بر اساس آن از همه کسانی که می خواهند به جایگاه ریاست جمهوری دست یابند توقع می رود که قانون مدار باشند .
محصولی تصریح کرد: در عین حال قانون حداقل ها را مشخص می کند و حداکثر اخلاق است و کاری که رضای خدا در آن نیست و اخلاقا مجاز نیست نباید انجام شود و در رفتارها رقابت اخلاقی و رضای خدا مدنظر قرار گیرد .
وی افزود: هتک حرمتهای نامزدها و هوادارنشان علیه یکدیگر خداپسند نیست و در عین حال جرم هم محسوب می شود.
وی تاکید کرد: همه مردم ، احزاب، گروهها، دسته جات و جناح ها منافع ملی را در نظر بگیرند و به خاطر دیکته کردن خود به مردم، پا را از خط قرمز ها ی نظام فراتر نگذارنند و مسائلی چون قومیتها را که باعث خوشحالی دشمن می شود را دستاویز نکنند.
وزیر کشور عنوان کرد: ما همه یک خانواده هستیم و می توانیم مشکلات خود را در چارچوب قانون و نظام مورد بحث قرار دهیم و حتی جدل کنیم ولی کار نباید به جایی کشیده شود که طرفدارانمان به یکدیگر سنگ پرتاب کنند .
وی افزود: دشمنانی که هیچ کدام از طرفین را قبول ندارند فقط به فکر ضربه زدن به نظام هستند.
وزیر کشور در خاتمه اظهار کرد: امید است همگی بتوانیم با حضور گسترده ، انتخاباتی در طراز جمهوری اسلامی و در شان ملت ایران برگزار کنیم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.