مهمترین کلام در رابطه با نیروی کار، کلام امام خمینی (س) در 11 اردبهشت 58 است که فرمودند: "مبداء کار و کارگر حضرت حق تعالی است‌" ایشان با این کلام ملت ما را به اهمیت کار و منزلت کارگران توجه دادند.

در آستانه روز کارگر هزاران تن از کارگران سراسر کشور صبح امروز با حضور در حرم مطهر بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران با نثار گل به پیشگاه رهبر کبیر انقلاب اسلامی با آرمان های امام راحل تجدید بیعت کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در این مراسم مهندس میرحسین موسوی در سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره رهبر کبیر انقلاب اسلامی و شهدای دفاع مقدس گفت: مهمترین کلام در رابطه با نیروی کار، کلام امام خمینی (س) در 11 اردبهشت 58 است که فرمودند: "مبداء کار و کارگر حضرت حق تعالی است‌" ایشان با این کلام ملت ما را به اهمیت کار و منزلت کارگران توجه دادند.

وی ریشه بسیاری از عقب ماندگی ها را درمسائل تولید عنوان کرد و اظهار داشت: متاسفانه منزلت اجتماعی در کشور ما به جای اینکه از کار ایجاد شود از عدم تولید، مصرف بالا و از راه هایی که با منافع ملی سازگار نیست ‌تامین می شود.

موسوی افزود: ما گاهی به اشتباه فکر می کنیم می توانبم حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را از هم جدا کنیم این حوزه ها باهم ارتباط دارند.

نخست وزیر دوران دفاع مقدس با بیان اینکه شرایط نادرست اقتصادی در کشور به دلیل نبود منابع نیست خاطرنشان ساخت: هیچکس نمی تواند ادعا کند که در سالهای اخیر مشکل مالی در کشور داشتیم. ما حداکثر دآمدی را که می توانیم تصور کنیم در سالهای اخیر داشتیم اما بی ثباتی در مدیریتها و و سیاست گذاری ها باعث شد از این درآمدهای کلان بهره ای نبریم.

وی با تاکید بر ضرورت چرخش تولید کشور افزود: کارخانه ها باید با اشتغال مولد و فروش محصولات خود و ایجا ارتباط درست با کارگران و کارفرمایان فعالیت کنند. متاسفانه به دلیلی واردات بی رویه و مدیریت ضعیف بسیاری از کارخانه ها تعطیل شده و یا در معرض تعطیلی هستند.

موسوی با بیان اینکه بسیاری از آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد،مشکلات فرهنگی و خانوادگی ناشی از بیکاری است، گفت: باید این مساله را درک کرد که جامعه کارگر برای کشور ما سرنوشت ساز است. بی اعتنایی به تشکل های کارگری و کم شدن نقش آنان در تصمیم گیری ها ‌یکی از مهمترین مشکلات ما است. باید به کارگران نگاه احترام آمیز داشت.

وی با بیان اینکه نباید با عوام فریبی دنبال کسب محبوبیت بود ‌خاطرنشان ساخت: همیشه فشار مشکلات اقتصادی بر دوش فقرا و کارگران وارد می شود این فشار را اغنیا درک نمی کنند چون اصلا کارفرما ندارند که اخراج شوند.

نخست وزیر دوران دفاع مقدس به تشریح نقش کارگران و نهادهای کارگری در حمایت از انقلاب و نظام پرداخت و گفت: در بدترین وضع اقتصادی در دوران جنگ در حالیکه بحران های بزرگی بر این کشور تحمیل می شد بهترین مدافعان پایداری ملت ‌تشکل های کارگری بودند.

وی با بیان اینکه هیچکس نباید به مسائل اقتصادی کشور بی اعتنا باشد گفت:زمانی در این کشور مصرف محصولات داخلی یک افتخار محسوب می شد اما الان در مغازه های ما محصولات داخلی کمتر عرضه می شود.

موسوی با بیان اینکه مشکلات نیروی کار وظایف سنگینی بر دوش دولت گذاشته است، اظهار داشت: ما باید برای گذار از بحران اقتصادی موجود روشنگری و شفافیت در اطلاعات داشته باشیم. حسن نیت بین دولت و کار آفرینان و کارگران می تواند به تولید کمک کند.

وی گفت: مشکلات اقتصادی نباید به گونه ای باشد که کارگران را ناراضی کرده و از زندگی ساقط کند.

موسوی با بیان اینکه ایران پیشرفته منهایی کارگر امیدوار به آینده، امکان پذیر نیست، ‌تشریح کرد: کشور ممکن است ثروتمند باشد ولی قشرهای عظیمی در آن بدبخت و ناتوان باشند همچون کشوری را نمی توان اسلامی خواند.

نخست وزیر دوران دفاع مقدس اظهارداشت: کشوری خوب است که ثروت و بهره وری مناسب برای همه اقشار داشته باشد در چنین شرایطی می توانیم جامعه سالمی داشته باشیم.

وی در پایان گفت: نیروی کار اصلی ترین هدف دولت ما برای بهره وری خواهد بود.

این مراسم با سخنرانی علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر و سهیلا جلودارزاده و همچنین چند تن از نمایندگان تشکل های کارگری آغاز شد و با شوق و شور بی نظیر کارگران در حمایت از میرحسین موسوی پایان یافت.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.