جامعه ما در حال تعمیق مناسبات اسلامی در همه ابعاد و زوایای زیست انسانی خود است. البته ممکن است در برخی عرصه ها راه را اشتباه آمده باشیم اما عقب گرد یا پشیمانی از اهداف و آرمان ها به هیچ وجه در جامعه ما مورد پسند و قبول مردم نیست.

عسگر اولادی گفت: جامعه ما در حال تعمیق مناسبات اسلامی در همه ابعاد و زوایای زیست انسانی خود است. البته ممکن است در برخی عرصه ها راه را اشتباه آمده باشیم اما عقب گرد یا پشیمانی از اهداف و آرمان ها به هیچ وجه در جامعه ما مورد پسند و قبول مردم نیست.
حبیب‌الله عسگراولادی، عضو جمعیت موتلفه اسلامی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، درباره ویژگیهای نظام جمهوری اسلامی از نظر امام خمینی(س) اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی آن طور که امام خمینی منظور داشتند نظامی است که احکام اسلام در کلیه مناسبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن ساری و جاری باشد. نظامی است که ارکان آن را مردم با رای خودشان شکل داده باشند. جمهوریت و اسلامیت به عنوان ظرف و مظروف نظام هر کدام جایگاه ویژه ای در ذهن مبارک حضرت امام داشت.
عسگر اولادی افزود: خوشبختانه خبرگان امت در قانون اساسی خطوط این ویژگی را طراحی کرده اند و مردم هم در دو رفراندوم به آن رای داده اند. ما طی سه دهه گذشته راه درازی را برای استقرار نظامی اسلامی و کارآمدی جمهوری اسلامی طی کرده ایم و راه زیادی هم در پیش داریم. بهترین راه برای طی اهداف امام گفتمان پیشرفت، عدالت و خدمت است که مقام معظم رهبری با هوشمندی و درایت آن را پیگیری و مدیریت می کنند. بسیاری از قله های پیشرفت را که در دهه اخیر پشت سر گذاشتیم به خاطر همین اندیشه درست است.
عضو موتلفه اسلامی درباره عدالت از منظر امام خمینی به عنواناصلی‌ترین فلسفه حکومت و عوامل و موانع اصلی تحقق آن گفت: مهم ترین ویژگی حاکم اسلامی علم و عدل است. بنای حکومت در اسلام مبتنی بر این دو ویژگی است. لذا امام اصلی‌ترین فلسفه حکومت را اجرای عدالت می دانست. فلسفه ارسال رسل هم ایجاد قسط در جامعه است.
وی افزود: ابعاد عدالت در نظام اسلامی همه گستره ها را دربر می گیرد. اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، حقوقی و... حتی رابطه انسان با طبیعت را. خداوند عدل را می پسندد و ستم را دوست نمی دارد. می خواهد بندگان هم ستم به هم روا ندارند و راه محبت و مهر ورزی را پیش گیرند. احکام الهی مبتنی بر عدالت است. فقه ما تضمین کننده عدالت در روابط انسان به خود، خانواده و اجتماع است.
عسگر اولادی درباره نظام ارزشی جمهوری اسلامی و فراز و فرود های آن تصریح کرد: جامعه ما در حال تعمیق مناسبات اسلامی در همه ابعاد و زوایای زیست انسانی خود است. البته ممکن است در برخی عرصه ها راه را اشتباه آمده باشیم، اما عقب گرد یا پشیمانی از اهداف و آرمان ها به هیچ وجه در جامعه ما مورد پسند و قبول مردم نیست.
وی افزود: البته ما هر چقدر به آموزه های قرآن و احکام الهی و علوم پیامبران و اولیای خدا نزدیک می شویم به جامعه آرمانی خود هم نزدیک می شویم. هر وقت دچار غفلت و جهل در این باره هستیم از مسیر دور می افتیم خوشبختانه کاروانسالار این کاروان الهی، ولی فقیه است. او راه را رفته و هدایت امت را به عهده دارد. تا موقعی که ما در آن مسیر سلوک درستی داریم منحرف نمی شود.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در این مورد که جایگاه حقوق ملت در قوانین جمهوری اسلامی ایران و جایگاه تکلیف دولت در برابر ملت در جمهوری اسلامی چگونه است، اظهار داشت: حقوق متقابل دولت و ملت در قانون اساسی به درستی آمده است. مجلس شورای اسلامی طی سی سال گذشته در قوانین عادی کشور این حقوق را بیشتر شفاف و تبیین کرده است. دولت مکلف به اجرای قانون اساسی است. مجلس نظارت آن را به عهده دارد و شورای نگهبان نیز به صورت دیده بانی بیدار بر این نظارت به پاسداری مشغول است. ما نگرانی از تخطی از قانون نداریم. همه مصمم هستیم که در مسیر قانون عمل کنیم تا به دیکتاتوری دچار نشویم.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.