علاوه بر علما و مراجع عظام تقلید، مسئولان و نهادهای مختلف کشوری و لشکری، در حالی که پیکر پاک همسر امام(س)در دومین روز بهار 88 بر دستان خیل عظیم عاشقان بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی تشییع می شد، در پیام های جداگانه ای، درگذشت این بانوی بزرگوار را تسلیت گفتند.

علاوه بر علما و مراجع عظام تقلید، مسئولان و نهادهای مختلف کشوری و لشکری و همچنین احزاب، گروه ها و چهره های سیاسی مختلف، در حالی که پیکر پاک همسر امام(س)در دومین روز بهار 88 بر دستان خیل عظیم عاشقان بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی تشییع می شد، در پیام های جداگانه ای، درگذشت این بانوی بزرگوار را تسلیت گفتند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران برخی از این پیام ها بدین شرح است:
رئیس قوه قضائیه:
درگذشت این بانو روز اول بهار را روزی حزن انگیز کرد
آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضاییه نیز به همین مناسبت در پیام تسلیتی آورده است: در برهه‌های گوناگون تاریخ انسان‌هایی بر روی زمین حیات می‌یابند که وجودشان علت تغییرات عظیم در جهان است. حضرت امام خمینی(ره) از این دست انسان‌ها بود که وجود مبارکش نقطه عطف تاریخ معاصر جهان شد.
در کنار این مرد بزرگ بانویی بزرگوار حضور داشت که به فرموده آن رهبر فرزانه نقطه اتکایی برای وجود عزیزش بود و با تربیت فرزندانی خردورز و بزرگ خود را به عنوان بانوی بزرگ انقلاب اسلامی به همگان معرفی کرد.
درگذشت این بانوی مکرمه که عمری یار و یاور امام راحل بود و در طول حیات پربارش داغ از دست دادن امام عزیز و فرزندان برومندی همچون حجج الاسلام سید مصطفی و سید احمد خمینی را تحمل کرد، روز اول بهار را برای مردم ایران به روز حزن انگیزی مبدل کرد. غم از دست دادن بانوی گرامی انقلاب و این مادر ارجمند را به پیشگاه امام عصر(عج)، مقام معظم رهبری و فرزندان معزز آن فقیده سعیده و همه مردم مومن و ولایت مدار ایران اسلامی تسلیت عرض کرده و آرزوی صبر و اجر برای همگان مسئلت دارم.
شورای نگهبان:
همسر امام دشواری‌های بسیاری را برای اعتلای اسلام به جان خرید
از سوی دیگر، اعضای شورای نگهبان قانون اساسی نیز طی پیامی رحلت همسر گرامی حضرت امام خمینی(ره) را تسلیت گفتند.
این بیانیه در آغاز اعلام می دارد: رحلت همسر صبور و وفادار حضرت امام خمینی(ره) بانو خدیجه ثقفی موجب تاثر و تالم شد. آن بزرگوار در طول زندگی مشترک خویش با رهبر کبیر انقلاب اسلامی رنج مصائب و دشواری‌های بسیاری را برای اعتلای اسلام، به جان خرید. به ویژه سرآغاز اوج‌گیری نهضت اسلامی و دوران تبعید حضرت امام(ره) را صبورانه گذراند و در آخرین ماه‌های دوران طاغوت با تقدیم فرزند برومند خود، شهید آیت‌الله مصطفی خمینی(ره) به مکتب اهل بیت(ع) زمینه پیروزی نهضت اسلامی حضرت امام(ره) را بیش از پیش فراهم ساخت.
در ادامه این پیام تسلیت آمده است: شورای نگهبان عروج ملکوتی آن بزرگوار را به مقام معظم رهبری، بیت شریف حضرت امام(ره) خصوصا جناب حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسن خمینی و همچنین امت شهید پرور ایران اسلامی و خانواده شهدا تسلیت عرض می‌کند و امیدوار است خداوند ایشان را همانند حضرت امام(ره) در جوار رحمت واسعه خویش قرار دهد و با خاندان عصمت و طهارت و حضرت صدیقه طاهره(س) محشور گرداند.
سرپرست بیناد 15 خرداد:
شکیبایی همسر امام، زمینه ساز تداوم حرکت آزادی بخش انقلاب اسلامی بود
نماینده ولی فقیه و سرپرست بنیاد 15 خرداد نیز با صدور پیامی درگذشت جانسوز بانوی پرهیزکار و مادر شهید آیت‌الله حاج‌آقا مصطفی خمینی را تسلیت گفت.
در این پیام آمده است: رحلت جانسوز بانوی پرهیزکار و مادر شهید آیت‌الله حاج‌آقا مصطفی خمینی، سرکار حاجیه خانم ثقفی دخت مکرم حضرت آیت‌الله ثقفی ـ رحمت الله علیهما و همسر محترمه رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی، رضوان الله تعالی علیه، موجب تاثر و تاسف همگان شد. آن گونه که اینجانب از نزدیک شاهد بودم این بانوی فداکار از آغاز نهضت مقدس امام خمینی پیوسته یار و یاور آن بزرگوار و در حوادث و مشکلات در طول انقلاب اسلامی با شکیبایی و تحمل مصائب سنگین زمینه ساز تداوم حرکت آزادی بخش انقلاب اسلامی امام خمینی ـ رضوان الله تعالی علیه بود.
اینجانب این مصیبت بزرگ را به پیشگاه حضرت صاحب الامر ولی عصر (عج) و روح بلند امام امت و به محضر شریف رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ـ مدظله العلی ـ ‌و بیت معظم حضرت امام به ویژه حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج سید حسن خمینی تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم و دوام توفیق همگان را در ادامه راه نورانی امام بزرگوار از درگاه ایزد متعال مسالت می‌نمایم.
وزیر ارشاد:
درگذشت همسر امام داغ فقدان آن پیشوای محبوب را زنده کرد
محمدحسین صفارهرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم طی پیامی درگذشت همسر گرامی حضرت امام خمینی(ره) را تسلیت گفت.
صفارهرندی در این پیام با بیان اینکه «درگذشت همسر گرامی حضرت امام خمینی رحمت الله علیه، سرکار خانم ثقفی، داغ فقدان آن پیشوای بزرگ و محبوب ملت ایران و مستضعفان جهان را زنده کرد»، افزوده است: آن بانوی بزرگوار که عمری را در بحبوحه زندگی سراسر مجاهده و مبارزه بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی سپری کرد، صادقترین شاهد حیات طیبه بزرگمردی بود که توانست دریچه روشنی را به سوی حقیقت هستی پیش روی جهانیان بگشاید. فقدان این بانوی بزرگ شکیبا را به خاندان شریف خمینی کبیر و ملت و رهبر عظیم الشأن انقلاب تسلیت می گویم و برای آن روح بی قرار در جدایی از امام و دو فرزند صالحش، رضوان الهی را طلب می کنم.
وزیر دفاع:
همگامی با امام نشان از عظمت این بانوی بزرگوار دارد
سردار سرتیپ مصطفی محمد نجار، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم با انتشار پیامی رحلت بانوی فداکار و سختکوش همسر گرامی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(س) را به مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران به ویژه بیت مکرم و معظم حضرت امام(س) تسلیت گفت.
سردار نجار در این پیام با اشاره به خدمات و فضائل این بانوی مؤمنه تصریح کرد: همراهی و همگامی با امام راحل عظیم‌الشأن در صحنه‌های پرخطر انقلاب اسلامی و تربیت فرزندان عالم و مجتهدی همچون شهید آیت‌الله مصطفی خمینی و مرحوم حجت‌الاسلام حاج سید احمد خمینی نشان از عظمت، پاکدامنی و مقام بلند معنوی این بانوی بزرگوار دارد. وزیر دفاع در پایان، برای این مرحومه‌ مغفوره علو درجات و حشر با اولیای الهی و برای بازماندگان صبر و اجر از خداوند متعال مسئلت کرده است.
عارف:
بزرگداشت نام و یاد این یار وفادار امام، تجلیل از امام است
محمدرضا عارف، رئیس هیات مدیره بنیاد باران و معاون اول سید محمد خاتی در دولت اصلاحات هم از میان چهره های سیاسی کشور، در پیامی خطاب به حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی درگذشت همسر حضرت امام(س) را تسلیت گفت.
در این پیام آمده است: عروج ملکوتی سرکار بانو خدیجه ثقفی به ملکوت اعلی، داغ از دست دادن حضرت امام و فرزندان دلبندش مرحوم حاج آقا مصطفی و حاج سیداحمد آقا را در دل همه دوستداران انقلاب زنده کرد. بی‌شک بزرگداشت نام و یاد این یار وفادار امام، تجلیل از امام(ره) است.
عارف در ادامه خطاب به حجت الاسلام حسن خمینی افزود: اینجانب درگذشت بانوی مکرم، همسر وفادار و همراه یگانه حضرت امام خمینی(ره) را به جنابعالی، خاندان و بیت معزز امام بزرگوار تسلیت عرض می‌کنم و از پروردگار منان، برای آن مرحومه علو درجات و همنشینی در جوار اولیاء الله و برای بازماندگان صبر، سلامتی و طول عمر با عزت آرزومندم.
بانوان مجلس هشتم:
یار همیشه امام به راستی بانوی انقلاب ایران بود
در همین راستا نیز، فراکسیون بانوان مجلس هشتم با صدور پیامی خطاب به بیت معزز بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، ضایعه درگذشت همسر امام راحل(س) را تسلیت گفت.
در این پیام آمده است: درگذشت یار همیشه همراه رهبر کبیر انقلاب اسلامی که به‌ راستی بانوی انقلاب ایران بود، ضایعه‌ای بسیار اندوه‌بار و جانکاه است. مرحوم سرکار خانم خدیجه ثقفی در عمر پربرکت خود، ضمن آن‌که در تمامی مراحل دشوار نهضت اسلامی در کنار رهبری آن قرار داشت، محرم راز و یاوری تاثیرگذار بود.
نمایندگان زن مجلس هشتم در پایان، درگذشت این بانوی بزرگوار را به عموم ملت شهیدپرور ایران و بیت معظم حضرت امام خمینی(س) تسلیت گفته و از درگاه حضرت حق برای آن مرحوم علو درجات را مسئلت کرده اند.
جهاد دانشگاهی:
نقش این بانوی بزرگوار در حرکت جهانی امام انکارناپذیر است
جهاد دانشگاهی نیز با صدور بیانیه‌ای ضایعه تاسف آور رحلت همسر مکرمه حضرت امام خمینی(س) را به محضر مقام معظم رهبری، بیت شریف حضرت امام و عموم مردم بزرگوار ایران تسلیت گفت.
در این بیانیه آمده است: بدیهی است که حضور موثر و حمایت بی دریغ مرحومه حاجیه خانم خدیجه ثقفی(رضوان اله علیها) در حصول توفیقات و حرکت جهانی رهبر کبیر انقلاب اسلامی انکارناپذیر بوده و این ایثار و از خود گذشتگی‌ها، وی را شایسته محبت و علاقه بی شائبه آن پیشوای فقید و مردم شهید پرور ایران زمین نموده است. از درگاه خداوند متعال، برای روح آن مرحومه علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل طلب می‌نماییم.
کاروان‌های راهیان نور درگذشت مادر انقلاب را تسلیت گفتند
کاروان‌های راهیان نور نیز که به صورت گسترده در مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس استان خوزستان به سر می‌برند، با شنیدن خبر رحلت همسر مکرمه حضرت امام خمینی(س) ضمن تسلیت به بیت شریف امام یاد و خاطره حضرت امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مصائب خانواده‌ ایشان در راه پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه زحمات همسر مکرمه ایشان را گرامی داشتند.
ستاد خبری و اطلاع رسانی قرارگاه حفظ ابنیه و آثار سرزمینی دفاع مقدس استان خوزستان اعلام کرد: کاروان‌های بانوان راهیان نور در محل تجمع خود در مناطق عملیاتی دفاع مقدس با تسلیت درگذشت مادر انقلاب اسلامی، در گذشت ایشان را به مقام معظم رهبری و بیت شریف حضرت امام(ره) اعلام کردند. برخی از کاروان‌ های راهیان نور نیز با نصب پارچه‌نوشت، درگذشت این بانوی مکرمه را تسلیت گفتند. برای علو درجات آن مرحومه نیز کاروان های راهیان نور به ویژه مادران شهیدان در کنار مزار شهدای گمنام مناطق عملیاتی دفاع مقدس خوزستان به تلاوت قرآن و فرستادن فاتحه اقدام کردند.
قرارگاه حفظ آبنیه و آثار سرزمینی دفاع مقدس استان خوزستان و استان مرکزی، ستاد راهیان نور، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور نیز با صدور اطلاعیه مشترکی ضمن گرامیداشت یاد حضرت امام خمینی(س) و همسر مکرمه‌ی ایشان، فقدان این بانوی بزرگ انقلاب اسلامی را که در کنار امام خمینی رحمت‌الله علیه از استوانه‌های انقلاب به شمار می‌رفتند، تسلیت گفتند.
پیام تسلیت مرکز رسیدگی به امور مساجد
مرکز رسیدگی به امور مساجد هم با صدور بیانیه‌ای درگذشت بانو خدیجه ثقفی، همسر امام خمینی (س)، راتسلیت گفت.
در متن این بیانیه آمده است: همسر گرامی و محترمه امام خمینی(ره) که در سرتاسر دوران مبارزه و تبعید و غربت و هجرت و در طوفان حوادث سهمگین پس از پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس با بزرگ منشی و مناعت طبع و شرح صدر و مهربانی و بردباری خویش فضایی سرشار از آرامش و امنیت خاطر را برای بنیانگذار انقلاب اسلامی پدید می‌آورد سرانجام پس از عمری صبر و استقامت و ماه‌ها بیماری به دیار حق شتافت.
مرکز رسیدگی به امور مساجد رحلت این بزرگ بانوی انقلاب اسلامی را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای(مدظله العالی)، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی و اخوان و عموم مردم ایران اسلامی تسلیت عرض می‌نماید.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.