پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

در مراسم بزرگداشت بانوی بزرگ انقلاب در مسجد اعظم قم عنوان شد:

مراسم سومین روز بزرگداشت رحلت همسر مکرمه حضرت امام خمینی با حضور مراجع عظام ،مقامات کشوری و لشگری و صدها تن از دوستداران انقلاب اسلامی و حضرت امام خمینی(س)در مسجد اعظم قم برگزار شد.

مراسم سومین روز بزرگداشت رحلت بانوی بزرگ انقلاب اسلامی حاجیه خانم خدیجه ثقفی با حضور مراجع ،مقامات کشوری و لشگری و صدها تن از دوستداران انقلاب اسلامی و حضرت امام خمینی(س)در مسجد اعظم قم برگزار شد.

به گزاش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در این مراسم که سه‌شنبه چهارم فروردین‌ماه بعد از اقامه نماز مغرب و عشا به امامت آیت الله امینی در مسجد اعظم قم برگزار شد، ابتدا قاریان و مداحان به قرائت قرآن و مدیحه سرایی در وصف مرحومه ثقفی پرداختند و سپس سخنران این مراسم حجت الاسلام و المسلمین فاطمی نیا ضمن برشمردن سجایای خاندان ثقفی ، مجاهدت‌های همسر مکرمه رهبر کبیر انقلاب اسلامی را ارج نهاد.

فاطمی نیا با اشاره به عظمت شخصیت حضرت امام خمینی(س) گفت: برای برشمردن و بررسی ابعاد و زوایای شخصیتی امام خمینی(ره) باید بزرگان و اندیشمندان ساعت ها وقت بگذارند اما یک بیت است که با وجود این که قرن ها پیش از امام سروده شده ولی به درستی انگار در وصف این بزرگوار گفته شده است که می گوید: "وقتی روح ها بزرگ شد جسم برای برآوردن ابعاد آن روح به زحمت و سختی می افتد." امروز ما هر چه ترقی داریم که به حمدالله این ترقیات در زمینه علمی نیز بسیار زیاد است همه مرهون امام است و امروز هم خدا را شاکر هستیم که سایه یک فقیه و انسان بزرگوار یعنی مقام معظم رهیری را بر َسرِ ما گسترانیده است.امیدواریم خدا ما را قدردان این رهبر والا مقام بگرداند.

وی با بیان اینکه مرحومه ثقفی بسیار بزرگوار بودند افزود: ایشان از بنده همواره برای سخنرانی در مراسم بزرگداشت ارتحال حضرت امام که در حسینیه جماران برگزار میشود‌ دعوت می کردند. یکی از دفعاتی می خواستم برای این مراسم بروم بنده خدایی به من گفت که مریضی هست و از من خواست تا از همسر مکرمه امام(ره) بخواهم برای سلامتی او دعا کند. وقتی که در جماران این پیام را به این بانوی بزرگوار عرض کردم ایشان با چنان بزرگواری در حق ایشان دعا کرد که آن چند لحظه برای من یک درس اخلاق بود.

حجت الاسلام و المسلمین فاطمی نیا در ادامه با بیان این مطلب که در دنیا اگر مرد بزرگ وجود به خاطر اینکه زن بزرگی وجود دارد است گفت: سالهای گرفتاری امام این بزرگوار خم به ابرو نیاورد و همیشه صبر و استقامت و بردباری به خرج داد و البته در مثل جای مناقشه نیست و ایشان نوعی پناهگاه برای امام بوده است.

وی افزود: از نزدیکان حضرت امام چیز عجیبی در مورد مرحومه ثقفی شنیدم. ایشان شصت سال با امام زندگی کرد ولی در طول این مدت همانند روزی که به رسیده بودند با هم رفتار می کردند و این قدر صفا و صمیمیت بین آنها تداوم داشت.

فاطمی نیا با اشاره با سوابق درخشان بانو ثقفی اظهار داشت: پدر مرحومه ثقفی مرحوم حضرت آیت الله آقا میرزا محمد ثقفی تهرانی بودکه ایشان تفسیری دارد بنام روان جاوید و اما پدرآیت الله محمد ثقفی مرحوم آیت الله حاج آقا میرزا ابوالفضل تهرانی بوده است واساتید و مراجع بزرگوار به خاطر دارند که انتهای جواهرهای چاپ سنگی مهر و امضای ایشان وجود داشت.اما مرحوم آیت الله تهرانی جد بزرگوار مرحومه ثقفی از لحاظ علمی از بزرگان علمی و شعرای بنام شیعی بودند و دیوان ایشان توسط مرحوم دکتر محدث اموی - که در راه اهل بیت بسیار زحمت کشدند و روحشان شاد باشد - بیش از پنجاه سال است که چاپ و خوشبختانه از حضرت آیت الله بجنوردی شنیدم که این دیوان تجدید چاپ شده است ولی نکته بارز اشعار آیت الله ابوالفضل تهرانی این بود که به قدری به زبان عربی فصیح بود که مشخص نبود این اشعار سروده یک شاعر غیر عرب زبان است. پدر آیت‎الله ابوالفضل تهرانی مرحوم آیت الله کلانتر، مقرر درس شیخ اعظم انصاری بوده که ایشان کتابی دارند بنام مطارح الانظار که آن کتاب هم مژده داده شده است که به چاپ جدید رسیده است.

حجت الاسلام و المسلمین فاطمی نیا با اشاره به سختی ها و مشقاتی که مرحومه ثقفی در راه پیروزی انقلاب اسلامی و در رکاب امام متحمل شده‌اند افزود: مرحومه ثقفی همواره از امام پشتیبانی می‌کردند و در آن روزگار فشار رژیم شاه و رنج دوری و تبعید چه سختی هایی که ایشان بر جان نخریدند. ایشان در طول حیات خویش دو داغ دیدند و خداند می داند که هر کدام از این داغ ها می تواند هر کسی را از کار بیندازد.ایشان فرزندی به مانند آیت الله حاج مصطفی را از دست دادند و می دانید امام (ره) که در صحبت کردن بسیار دقیق بودند و و از هر کسی در حد استحقاق صحبت می کردند در مورد ایشان می گوید: "مصطفی امید آینده اسلام است." و الان خوشبختانه برخی از تالیفات علمی این شهید بزرگوار چاپ شده است و ایشان از بزرگان و مجتهدین شیعه بوده است و این خانم چنین فرزندی را در راه انقلاب تقدیم کرده است. حالا نمی دانم این داغ چقدر التیام پیدا کرده بود که فرزندی همچون مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد آقا را را از دست دادند. برخی از مخدرات که برای عرض تسلیت این مصیبت نزد خانم رفته بودند بیان می‌کردند ایشان مثل یک کوه نشسته بودند.خداوند می داند که این صبر و تحمل و این حسنات عالیه در کمتر کسی یافت می شود ان شاءالله خداوند بر علو درجات امام و این بانوی با فضیلت و مکرمه بیفزاید.

وی با بیان اینکه در مورد امام و بیت مکرم ایشان به خصوص بانو ثقفی مطلب بسیار است، در جمع بندی سخنان خود گفت:ما باید قدر شناس باشیم و ما نباید آنی از یاد امام و شهدا غافل شویم و قدر اینکه این مملکت سرافراز شده است را بدانیم.

این اندیشمند و استاد حوزه ضمن عرض تسلیت به بیت شریف امام خمینی(س) به ویژه حجت‌الاسلام و المسلمین حاج سید حسن خمینی، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسین خمینی، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید یاسر خمینی ، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید علی خمینی و همچنین دامادهای امام آقایان دکتر بروجردی و اعرابی و دختران مکرمه امام برای شادی روح مرحومه حاجیه خانم ثقفی از خداوند متعال آرزوی رحمت و مغفرت نمودند.

لازم به ذکر است در ابتدای این مراسم پیام تسلیت مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت بانو حاجیه خانم ثقفی قرائت شد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.