مسولان قوای مجریه و مقننه و همچنین تعدادی از تشکل‌ها و احزاب به مناسبت درگذشت همسر حضرت امام خمینی، بانو خدیجه ثقفی پیام و بیانیه صادر کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران پیام های ارسال شده به مناسبت درگذشت بانو خدیجه ثقفی، همسر حضرت امام خمینی (س)، به شرح زیر است:
پیام رییس جمهور
دکتر محمود احمدی‌نژاد نیز در پیامی ارتحال همسر گرامی حضرت امام راحل(س) را تسلیت گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران متن پیام رییس جمهور به این شرح است:
انالله و انا الیه راجعون
ارتحال ملکوتی بانوی مومنه، مجاهده و مکرمه، یار و همراه وفادار و همسر گرامی حضرت امام راحل (س) موجب حزن و تاثر همگانی گردید.
اینجانب و اعضای خانواده بزرگ دولت، ضمن تسلیت به رهبری عزیز، ملت بزرگ ایران و خانواده محترم ایشان، فداکاری‌های این بانوی ارجمند و خدمات ارزشمند و همراهی مثال زدنی ایشان با امام راحل در نهضت عظیم اسلامی را ارج می‌نهد و خود را در این اندوه عمومی شریک می‌داند.
از خداوند منان علو درجات و همنشینی با امام و اولیاء برای آن مرحومه و صبر و اجر برای بازماندگان مسئلت دارد.

پیام رییس مجلس شورای اسلامی
درگذشت همسر گرامی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران سرکار خانم خدیجه ثقفی دختر مکرمه مرحوم آیت ‌الله ثقفی که یار نزدیک امام راحل(ره) در مراحل سخت تاریخ انقلاب اسلامی بود ضایعه ‌ای بس تاسف‌ برانگیز و اندوه ‌بار است.
اینجانب به نمایندگی از طرف نمایندگان ملت ایران در مجلس شورای اسلامی این ضایعه را به اعضای محترم بیت حضرت امام (ره) تسلیت گفته و برای آن مرحومه علو درجات را از درگاه حضرت حق مسئلت می‌نمایم.
بیانیه فراکسیون خط امام در پی درگذشت همسر امام راحل

فراکسیون خط امام (ره) مجلس شورای اسلامی در پی درگذشت همسرامام راحل با صدور بیانیه ای این فقدان بزرگ را به بیت امام خمینی و مردم ایران تسلیت گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران بیانیه به این شرح است:
همسر مکرمه حضرت امام (ره) پس از عمری فداکاری و همراهی با ملت و امام و پیشوایشان دارفانی را وداع گفت و به دیار ابدی شتافت.
این بانوی مجاهد در سالیان طولانی پیش و پس از انقلاب اسلامی و در فراز و نشیبهای دوران، لحظه ای از همراهی با امام و ملت دریغ نکرد و همواره یار دیرین، صدیق و راستین ملت بود.
فراکسیون خط امام (ره) مجلس شورای اسلامی این فقدان بزرگ را به ملت سربلند ایران و خاندان مکرمه خمینی و ثقفی و دیگر بازماندگان تسلیت گفته و برای روح آن مرحومه آمرزش و مغرفت الهی مسئلت می نماید.
بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پیامی درگذشت بانو خدیجه ثقفی، همسر گرامی حضرت امام خمینی (ره) را به مقام معظم رهبری، بیت شریف امام راحل و عموم ملت ایران تسلیت گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران متن پیام به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«انا لله و انا الیه راجعون»
ارتحال بانوی پرهیزکار و متقی، همسر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی مرحومه حاجیه خانم خدیجه ثقفی رحمه الله علیهما مایه تاسف و تاثر شد.
این بانوی صبور و مقاوم از اولین روزهای شروع نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) همواره همراه و پشتیبان امام راحل بود.
صبر، متانت و استواری از خصایص برجسته این بانوی متدین بود که در سایه آن توانست فرزندانی برومند را در دامان خود تربیت نماید.
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رحلت این بانوی شریف و گرانقدر را به مقام معظم رهبری (مدّ ظلّه العالی)، بیت شریف و معظم امام راحل و عموم ملت ایران تسلیت عرض نموده و علوّ درجات و حشر و نشر ایشان با انبیا و اولیای الهی را از درگاه ایزد متعال مسألت می نماید.
بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح
ستاد کل نیروهای مسلح به مناسبت درگذشت همسر مکرمه حضرت امام خمینی (س) بیانیه‌ای صادر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران در این بیانیه‌ آمده است: تاریخ انقلاب اسلامی ایران از پیدایش پیروزی و هنگامه حیات حضرت امام خمینی(س) بیانگر این حقیقت است که صبر، مقاومت و همراهی همسر ایشان در مقاطع و دوران‌های مختلف نقش انکار ناپذیری در موفقیت رهبر کبیر انقلاب اسلامی داشته است.
ابعاد شخصیتی آن بانوی مومنه انقلاب و تاسی ایشان به حضرت زهرا(س) در عرصه تربیت فرزندان پاک و انقلابی و عاشق قرآن و عترت و طهارت(ع)، درخشندگی تربیت یافتگان بیت حضرت امام (س) در بستر مبارزه علیه رژیم طاغوت را رقم زد و سیمای منور شهید آیت الله سید مصطفی خمینی و حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد خمینی یادگاران امام عزیز را برای ملت همواره و جاودانه و در صحنه‌های مختلف زنده نگاه داشته است.
در بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به جایگاه حضرت امام خمینی(رس) در پیشتازی زنان جامعه در عرصه‌ی انقلاب اسلامی آمده است: بینش و بصیرت بانوی ثقفی همسر وفادار حضرت امام (س) و شکیبایی و ایستادگی ایشان در طول دوران مبارزه به واسطه‌ی امام با رژیم ستم‌شاهی و سپس با دشمنان انقلاب و نظام اسلامی در گذرگاه‌های خطر و پرفراز و نشیب نهضت اسلامی، الگوی کارآمد و رهگشایی برای زنان انقلاب واقع شد و آنان با تاسی به این بانوی باکرامت مسیر با عظمت و موفق تا به امروز را تداوم بخشیده است.
ستاد کل نیروهای مسلح در پایان با تجلیل از این مادر انقلاب اسلامی و مجاهدت و تلاش خستگی ناپذیر همسر حضرت امام خمینی(س) در طول دوره انقلاب از ملت عظیم‌الشان ایران اسلامی می‌خواهد تا با حضور باشکوه خود در مراسم تشییع، تدفین و آئین‌های بزرگداشت یار و همدم رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیان گذار جمهوری اسلامی در بهار طبیعت، دین خود را به مقام شامخ بهارآفرین انقلاب اسلامی و فزرندان شهید و مجاهد ‌آن یار سفر کرده اداء‌ کنند.
اطلاعیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای، رحلت یار دیرین و همسر وفادار و فداکار امام راحل(س)، بانو ثقفی را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و ملت شریف و قدرشناس ایران تسلیت گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران در این اطلاعیه آمده است: انقلاب اسلامی ایران، پیروزی و سربلندی خود در برابر رژیم شاهنشاهی و سپس در مصاف مستمر با توطئه‌های قدرت‌های شیطانی و نظام سلطه جهانی را مرهون مجاهدت و تلاش‌های شخصیت‌های بزرگ و وارسته‌ای می‌داند که سختی‌های فراوانی را بر جان خریدند تا نهال انقلاب اسلامی ملت ایران از یوغ سلطه طاغوت و بیگانگان به ثمر نشیند و در این میان جایگاه بانو ثقفی، همسر صبور و با استقامت امام راحل (ره) از درخشندگی خاص برخوردار است.
این اطلاعیه در ادامه با تبیین ابعاد شخصیتی و برشماری نقش آفرینی‌های همسر ارجمند حضرت امام (س) در کمک به موفقیت‌های رهبر کبیر و فقید انقلاب اسلامی در طول دوران مبارزه و تبعید و سپس پیروزی نهضت و تاسیس نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، آورده است: بی تردید بانو ثقفی، یار دیرین انقلاب، حامی فداکار انقلاب و رهرو صدیق ولایت فقیه و مقام معظم رهبری در حافظه تاریخی ملت مجاهد و انقلابی ایران جاودانه و یاد ایشان بویژه برای زنان انقلاب اسلامی منشاء آگاهی، بیداری، پویایی و مقاومت در مسیر حفظ آرمان‌های بلند امام (س) و دفاع از ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی خواهد شد.
سپاه پاسداران در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام (س) و فرزندان مجاهد و در جوار رحمت حق نشسته آن عزیز، شهید آیت الله سید مصطفی خمینی(ره) و مرحوم حجت الاسلام سیداحمد خمینی(ره) و رحلت بانو خدیجه ثقفی به بیت معظم امام راحل (س) بویژه حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسن خمینی از ملت قدرشناس و فهیم ایران اسلامی خواست با شرکت گسترده در آیین‌های تشییع و ترحیم یار دیرین امام (س) و انقلاب، از خدمات ارزشمند و تلاش آن بانوی مومن، صبور، انقلابی و ارجمند در راه اسلام و انقلاب تجلیل به عمل آورند.
بیانیه دفتر تحکیم وحدت
دفتر تحکیم وحدت به مناسبت درگذشت همسر امام (س) بیانیه‌ای صادر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران در این بیانیه آمده است: همسر و یار دیرین امام عزیزمان، ساعاتی پیش دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت. این بانوی بزرگوار، سالیان سال در کنار رهبر کبیر انقلاب و همگام و همپای ایشان در طول راهبری نهضت عظیم اسلامی و در سراسر زندگی سرشار از مبارزه امام راحل، یاور و همراه ایشان بودند و بزرگوارنی چون حاج سیدمصطفی خمینی که مجتهدی بزرگ و به تعبیر امام (س) امید آینده اسلام بود و حاج سید احمد خمینی که امین امام و یار باوفای انقلاب بود را در دامان خود پرورش داد. ما فرزندان خمینی کبیر رحلت این بانوی مکرمه که بی تردید حق مادری بر گردن ملت ایران دارند را خدمت رهبر فرزانه انقلاب، ملت شریف ایران، بیت معظم امام راحل و بیت معزز رهبر انقلاب تسلیت عرض نموده و از خداوند متعادل علو درجات را برای آن مرحوم مغفوره خواهانیم. انشاءالله خداوند متعادل روح ملکوتی ایشان را با ارواح طیبه امام راحل (س) و شهدای عزیز محشور فرماید.
ربنا و ادخلهم جنات عدن التی وعدتهم و من صلح من ابائهم و ازواجهم و ذریاتهم انک انت العزیز الحکیم
بیانیه جبهه مشارکت ایران اسلامی
انا لله و انا الیه راجعون
عروج ملکوتی همراه و همسر یگانه دوران حضرت امام خمینی(س) سرکار بانو خدیجه ثقفی را به ملکوت اعلی و جوار آن یار سفر کرده اش، به محضر بیت مکرم حضرت امام و حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای سیدحسن خمینی و ملت شریف ایران تسلیت عرض می نماییم، ایشان عمری را فدارکارانه به یاوری و همراهی صادقانه با امام و مراد خویش در سخت ترین لحظات و تاریخی ترین دوران انقلاب گذراند و قوت قلب و نور چشم آن ابر مرد دوران بود و در همه مراحل تاریخی که آن رهبر فرزانه به هدایت و راهنمایی ملت ایران در طول دوران مبارزه و جهاد و استقرار و تثبیت نظام جمهوری اسلامی می پرداخت بی شک اتکا و اتصال به خانواده منسجم غیور و از خود گذشته و در راس آن بانو ثقفی پشتیبان خود داشت.
جبهه مشارکت ایران اسلامی ضمن آرزوی علو درجات برای آن مرحومه همنشینی ایشان را در جوار اولیا الله و امام بزرگوار و فرزندان دلبندش مرحوم حاج آقا مصطفی و حاج سیداحمد آقا خمینی از خداوند متعال مسئلت دارد و صبر و سلامتی و طول عمر با عزت بازماندگان بیت معظم امام را آرزومندست.
همچنین از اعضا و هواداران خود و مردم قدرشناس ایران دعوت به عمل می آورد در مجالس تشییع و ترحیم آن بانوی پرهیزگار مجدانه حضور یافته و تسلی دل بازماندگان باشند.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.