نماینده ولی فقیه در بنیادشهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی با بیان اینکه امام در اولین آثار مکتوب خود تعبیرات فوق العاده ای نسبت به همسرشان دارند، گفت: تعبیراتی مانند "تصدقت گردم و قربانت بشوم" حکایت از این دارد که یک پیوند عمیق روحی و هماهنگی دقیق بین امام به عنوان یک انسان الهی و همسر ایشان هست.

حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن رحیمیان ظهر امروز پنجشنبه 29 اسفند با حضور بر بالین خانم امام جویای احوالات ایشان شد.

نماینده ولی فقیه در بنیادشهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی درپاسخ به سوال خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران در مورد نقش همسر حضرت امام در دوران مبارزه، انقلاب و جنگ گفت: نقش زنها در جایگاه همسر و همچنین در جایگاه مادر در موفقیت مردها سرنوشت ساز و موثر هست. این نقش در مورد همسر امام بصورت کاملتر و برجسته تر نمود دارد.

وی ادامه داد: نقش همسر امام در کنار امام از مرحله تعلیم و تعلم تا مراحل مرجعیت و رهبری نهضت و تاسیس جمهوری اسلامی و هدایت نظام یقینا یک نقش کلیدی ، سرنوشت ساز و اساسی بوده است.

رحیمیان با بیان اینکه امام در اولین آثار مکتوب خود تعبیرات فوق العاده ای نسبت به همسرشان دارند، گفت: تعبیراتی مانند "تصدقت گردم و قربانت بشوم" حکایت از این دارد که یک پیوند عمیق روحی و هماهنگی دقیق بین امام به عنوان یک انسان الهی و همسر ایشان هست.

وی افزود: این تعبیرات نشان همگونی، همدلی و همراهی این همسر با این شوهر در مسیر زندگی از همان ابتدا تا طی مراحلی مانند تبعیدها ، زندان رفتن ها، مشقت ها ، دوران تبعید و دوران هجرت است.

رحیمیان با بیان اینکه در تمام مراحل فرایند انقلاب همسر امام نقش سرنوشت سازی را در همراهی با امام داشتند، اظهار داشت: از دست دادن دو فرزند عزیز همچون حاج آقامصطفی که یک انسان استثنایی بودند و حاج احمدآقا که بسیار عزیز بودند و نهایتا داغ رحلت حضرت امام و تحمل کردن این سختی ها از ایشان یک شخصیت متعالی و برجسته ساخت.

وی خاطرنشان ساخت: حتی در آخرین لحظاتی که در بیمارستان در حالت هشیاری بودند، لحظاتی که می توانستند حرف بزنند وقار ، متانت و عظمت روح ایشان مشخص بود و ما مراتب شکوفایی این شخصیت را همچنان شاهد بودیم.

نماینده ولی فقیه در بنیادشهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی با بیان اینکه مرارت هات از خانم ثقفی یک همسر و بانوی نمونه را در جامعه اسلامی ما ساخته بود، در پاسخ به این سوال که ایشان به عنوان مادر شهید چه رابطه ای با مادران شهدای انقلاب و جنگ داشتند گفت: بعد از رحلت امام خلاء بزرگی در جماران به وجود آمد که هم مرحوم حاج احمدآقا و هم خانم ثقفی سعی کردند این خلا را پر کنند. هر وقت از خانم برای ملاقات با فرزندان اناث شهدا و یا همسران شهدا وقت می خواستیم واقعا مثل یک مادر آنها را با آغوش باز می پذیرفت چون ایشان مادری شهید را لمس کرده بود و مادران شهدا را درک می کرد.

وی با بیان اینکه همسر امام مادر مهربانی برای همه فرزندان شهدا بودند، اظهار داشت: مواقعی بود که برای ایشان واقعا سخت بود اما ایشان به حسینه می آمدند و در جایگاه می نشستند و با خانوداه شهدا دیدار می کردند چرا که ایشان بقیه الباقین و یادگار امام بودند.

رییس بنیادشهید با بیان اینکه همسران شهدا کمال محبت و لطف را در حق همسر امام داشتند گفت: حتی خانواده شهدای لبنان هم می آمدند آنها علاقمند بودند که به نحوی علاوه بر بازدید از فضای جغرافیایی جماران با بیت حضرت امام ملاقات کنند.

رحیمیان با ذکر این نکته که امام در اواخر عمر پر برکت خود اعلام کرد به دلیل کهولت سن تنها خانواده شهدا را به ملاقات می پذیرم گفت: در خانه امام بعد از رحلت ایشان به روی همه بخصوص خانوده شهدا باز بود . صفا و صمیمیتی که من در فضاهای متعدد از ایشان در ارتباط با خانوده های شهدا دیدم یک امر استثنایی است که یادآور بزرگواری های حضرت امام بود.

وی در در ادامه به وظیفه‌ی ملت ایران در قبال همسر حضرت خانم امام اشاره و خاطر نشان کرد: ما در قبال همسر حضرت امام از دو منظر وظیفه داریم یکی بخاطر خودش و دیگری بخاطر همراهی و همراهی امام. خانم؛ واقعا نقش مادری برای انقلاب و نظام ایفا کرد. علاوه بر آن، بخاطر همسری امام و آن همراهی که در مسیر حضرت امام داشتند، حق بر گردن ما دارند.

رحیمیان تاکید کرد: ایشان علاوه بر مادر شهید بودن و انتصابشان به خاندان شهدا و فرهنگ شهادت، از منظر همسر حضرت امام بودن حق بر گردن ما دارد. بخشی از حقی که خانم به گردن ما دارد، در امتداد شخصیت امام هست.

وی در پایان با اظهار امیدواری برای شفای خانم امام گفت: ملت ما به همسر حضرت امام مثل یک مادر ارزشمند ارادت دارند.

حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان رییس بنیاد شهید

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.