یک عضو هیات رییسه‌ مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت وحدت کشورهای اسلامی گفت با توجه به این که جمعیت قابل توجهی از مسلمانان تحت حکومت های مختلفی با دیدگاه های متفاوت iهستند باید توجه داشت که یک شرایط حداقلی که پیام آن اتحاد و وحدت برای تمام جوامع اسلامی باشد را دنبال کنیم.

این نماینده مجلس گفت: اگر در جهت ایجاد وحدت حرکت کنیم، جایی برای تفرقه نمی ماند. اگر به سمت و سوی وحدت گام برنداریم، ظرفیتی به وجود می آید برای این که همین بستر تبدیل به فضایی شود در جهت تفرقه و جدایی و قطعا چنین فضایی، فضایی رها شده نیست و دشمنان حتما از آن استفاده می کنند و شاید هم دشمنان اسلام و مسلمین بیشترین استفاده ها را تاکنون از این موضوع نموده اند.
محسن کوهکن، در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران در پاسخ به این سوال که ضرورت کشورهای اسلامی چیست، اظهار داشت: جمعیت قابل توجهی از مردم دنیا مسلمان هستند و معمولا مشترکات فرهنگی، قوی ترین خمیر مایه رفتن به سمت و سوی تعامل و نگاه یکسان به منافع میان مدت و دراز مدت این مجموعه جمعیت است. طبیعی است که این جمعیت قابل توجه درحاکمیت دولت های مختلفی در گوشه و کنار دنیا قرار دارند. گاهی در قالب اقلیت های جمعیتی در کشورهایی هستند که شاید اکثریت جمعیت را از ادیان دیگر الهی تشکیل می دهند. دنیا امروز ما به شکلی است که تعاملات و ارتباطات به سمت و سوی یک دهکده واحد جهانی حرکت می کند و اساسا نوع نگاه، نگاهی است که مجموعه های جهانی تعامل افراد و حتی حکومت ها را دنبال می کند و برای این که یک نگاه کلانی ناظر بر این مساله باشد تقریبا نگاه پذیرفته شده ای است.
این نماینده مجلس در ادامه افزود: اگرچه ساختار بعضی از تشکل ها و شخصیت های حقوقی بین المللی که در گذشته در قالب سازمان ملل و زیر مجموعه ها و یا موارد مرتبط باعث شده که تحت تاثیر و فشار بعضی قدرت ها باشند ولی در نهایت این نوع نگاه، نگاه غالب خواهد بود و در چنین شرایطی کسی دست بالا را خواهد داشت که حداقل حرف های درست و صحیح و حقی را که جهت حفظ منافع خود می زند را بهتر بتواند پی گیری کند و آنها کسانی هستند که در این مجموعه و شکل گیری نظام جهانی ارتباطات نزدیکی با هم داشته اند. این تحلیل سیاسی و اجتماعی و بین المللی مساله وحدت است. از طرف دیگر آموزه های دینی ما برای مسلمانان و هم کیشان دینی ما یک چارچوب هایی را مشخص می کند. از حدیث منتسب به حضرت رسول (ص) بر می آید که اگر کسی ندای مسلمی را بشود و به آن بی توجه باشد، مسلمان نیست. اقتضای جامعه مسلمان است که یک همسویی و ارتباط و تعامل و حرکت به سمت و سوی اتحاد و وحدت را داشته باشیم.
عضو هیات رییسه مجلس همچنین افزود: با توجه به این که این جمعیت قابل توجه تحت حکومت های مختلفی با دیدگاه های متفاوت هستند باید توجه داشت که یک شرایط حداقلی را دنبال کنیم که پیام آن از یک طرف اتحاد و وحدت برای جوامع اسلامی باشد و از طرف دیگر به شکلی باشد که جامعه بعضی حکومت ها که نسبت به قدرت ها تمایل دارند را بشود دراین اتحاد و همگامی و مشارکتی که خواهیم داشت، مشارکت داد و خود آنها توسط بعضی دشمنان اسلام و مسلمین نباید به سمتی هدایت شوند که درجهت مقابل قرار گیرند. البته این یک موضوع هم حد و مرزی دارد و از آن مرزی که تبیین می کنیم نباید جلوتر رفت که اصل اتفاق و اتحاد خدشه دار شود. فلذا از هر منظری که نگاه کنیم امروز اتحاد و اتفاق کشورهای اسلامی و مسلمان ها بسیار ضروری است. ضمن این که یک ترفند کهنه و دیرینه ای است که گاه گاهی از آن استفاده می کنند و آن بحث تفرقه است. اگر در جهت ایجاد وحدت حرکت کنیم، جایی برای تفرقه نمی ماند. اگر به سمت و سوی وحدت گام برنداریم، ظرفیتی به وجود می آید برای این که همین بستر تبدیلبه فضایی شود در جهت تفرقه و جدایی و قطعا چنین فضایی، فضایی رها شده نیست و دشمنان حتما از آن استفاده می کنند و شاید هم دشمنان اسلام و مسلمین بیشترین استفاده ها را تاکنون از این موضوع نموده اند.
کوهکن در بخش دیگری از سخنانش گفت: در اسلام فرق مختلف هست و این زمینه وجود دارد که اگر تدبیری برای آن نشود و هوشیاری و تعامل نباشد ممکن است ضررهای جبران ناپذیری به جامعه اسلامی وارد شود. در حال حاضر در رابطه با حماس و اتفاقاتی که افتاده، بخش قابل توجهی از مسلمانان در کشورهای اسلامی نیم نگاه یا نیم گامی در جهت وحدت و تعامل برداشتند برای این که از ظلم جلوگیری کنند. مطلب خیلی هم مطلب استراتژیکی برای بسیاری نبود که آنها حساسیتی روی آن داشته باشند. فضا هم فضایی بود که افکار عمومی برای آن آمادگی داشت. همین نیم نگاهی که مسلمانان داشتند ببینید چقدر موثر واقع شد که یک رژیمی مثل رژیم صهیونیستی را تا مرز طرح دعوا در محاکم دادگاه بین المللی به عنوان جنایتکار جنگی بتواند پیش ببرد. امر بدیهی و روشنی است که انسان بر اساس عقل و منطق در هر کجایی که هست از اتحاد و اتفاق بهره می برد و از تفرقه و نفاق آسیب می بیند. در شرایط کنونی هم هر تفرقه ای آسیب می زند. نقطه مقابلش هر گونه تعامل و اتحادی منافع مشترک مجموعه مسلمانان را می تواند حفاظت کند.
محسن کوهکن در پاسخ به پرسش دیگری که چطور می توانیم در کنار وحدت حکومت ها، جوامع اسلامی را که بعضا دارای حکومت اسلامی نیستند در این اتحاد شریک کنیم؛ پاسخ داد: ما اگر بخواهیم یک کار زیر بنایی و مبنایی در این راستا انجام دهیم باید برویم به سمت و سوی این که بر اساس قرآن و سیره پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) و آموزه های دینی مان یک انسان آگاه خوب و موفق را با ویژگی های فردی و اجتماعی اش تبیین کنیم و ارایه دهیم. ضرورتی ندارد که به صورت مصداقی به سراغ نقد سیاست ها برویم. در هر کشوری مخالفین و احزابی هستند و این بحث ها می شود. باید اساسی، ریشه ای و زیر بنایی یک سنگ بنایی را بگذاریم که بر روی این سنگ بنا به صورت طبیعی حکومت هایی را که این همراهی را ندارند، ناچار کند که یا در میان مدت همراه شوند یا در دراز مدت و با یک حرکت آرام و منطقی و به دور از هزینه های بالا ملحق شوند و تبدیل شوند به یک حکومت مستقل که هم حافظ آزادی باشد و هم حداقل به حدود قوانین اسلام احترام بگذارد، حتی اگر یک حکومت اسلامی نیست. این فضا را کم کم آماده می کند و می تواند مواردی به عنوان موضوع و وجه اشتراک مطرح شود. مثلا مقام معظم رهبری یک سال را به عنوان سال حضرت رسول(ص) نامگذاری کردند. این تیپ حرکت ها چیزی نیست که دشمن بتواند سوء استفاده کند. شما یک سال را نامگذاری می کنید برای بزرگداشت پیامبر(ص) و یک سری اقدامات فرهنگی مشترک در گوشه و کنار دنیا انجام می گیرد. یعنی شروع این کار باید با یک شیبی باشد که مشترکات غیر اختلافی بین فرقه های مختلف اسلامی و مسلمان ها باشد که زمینه را برای نزدیک شدن و همدلی فراهم می کند.
کوهکن در ادامه افزود: اگر چنین اتفاقی بیفتد اهداف ثانوی محقق می شود که مسلمان باید مستقل باشد و زیر سلطه غیر مسلمان نباشد و این ها به صورت بحث های کلی در این آموزه ها مطرح می شود و به صورت طبیعی بار خودش را از آموزه های اصلی و کلانی که قابل خدشه نیست می گیرد و در مسیر خودش کار را به پیش می برد.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.