سیاستهای جمهوری اسلامی در راستای اندیشه های امام تداوم داشته است و حساسیتهای ما نسبت به جهان اسلام اعم از جهان تشیع و جهان تسنن به گونه ایی، تداوم بخش نگاه و راه حضرت امام است و بر همین اساس است که مساله لبنان، غزه و عراق جزو حساسیتهای ویژه نظام محسوب می شوند.

مدیر گروه علم و دین پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی درباره هفته وحدت و ضرورتها و راهکارهای حفظ وحدت و رفع اختلافات موجود ما بین شیعه و سنی و نقش حضر ت امام خمینی(س) در این عرصه، گفت: تاکنون شاهد حضور چهره های شاخص و ارزشمندی در این عرصه بوده ایم و فتاوای مختلفی هم از سوی هر دو طرف در این باره صادر شده است، لذا در این مسیر باید به سابقه و پیشینه موجود نیز توجه شود و راه وحدت بخش و وحدت زای حضرت امام خمینی (س) و نقش قاطع و تعیین کننده ایشان و سایر علمای این مسیر ادامه یابد.

دکتر عماد افروغ در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران با تاکید بر نقش ویژه امام و رهنمودهای ایشان در این عرصه به فتاوای صادره از سوی ایشان در ارتباط با حجاج و اهمیت نداشتن رفتارهای وهن گونه اشاره کرد و گفت: امام خمینی(س) نقش برجسته ایی در این مسیر داشتند و علاوه بر نامگذاری هفته ایی به نام هفته وحدت، شیعیان را از هرگونه رفتاری مغایر با شان عمومی مسلمین در مناسک مختلف از جمله مساله با اهمیتی چون حج بر حذر می داشتند.

وی افزود: حضرت امام خمینی(س) همواره نه تنها پیروان شیعه و سنی، بلکه کل مذاهب ابراهیمی را به عنوان مکاتب توحیدی قلمداد می کردند که این نوع نگاه و بازتابهای آن، قطعا ضرورت توجه هرچه عمیق تر به مقوله ایی به نام وحدت را دو چندان می کند.

افروغ با بیان اینکه در پرداختن به اندیشه امام و نقش ایشان در وحدت بین شیعیان و برادران اهل سنت، باید به این مبانی، مولفه ها و ابعاد آن توجه ویژه تری داشته باشیم، عنوان کرد: در حالت کلی باید مبانی و ارکان اندیشه های امام را فهم کرده و عندالزوم آنها را بسط داد که این مهم نیازمند تحقیقاتی در این زمینه است.

وی درباره نقش اندیشه های وحدت‌زای حضرت امام خمینی(س) در حال حاضر، گفت: در مجموع سیاستهای جمهوری اسلامی در راستای اندیشه های امام تداوم داشته است و شکی نیست که حساسیتهای ما نسبت به جهان اسلام اعم از جهان تشیع و جهان تسنن به گونه ای، تداوم بخش نگاه و راه حضرت امام است و بر همین اساس است که مساله لبنان، غزه و عراق جزو حساسیتهای ویژه ما محسوب می شوند.

این مدرس دانشگاه در ادامه درباره ضرورتها و راهکارهای حفظ وحدت و رفع اختلافات موجود ما بین شیعه و سنی، خاطرنشان کرد: باید تلاش شود تا اختلافات بین شیعه وسنی از حالت رفتاری به مباحث مبنایی تر هدایت شود و بر این اساس پای عالمان و متخصصان امر به میان کشیده شود.

افروغ با بیان اینکه با حضور عالمان ومتخصصان دو حوزه تشیع و تسنن، قطعا از بروز رفتارها و بر خوردهای فیزیکی در این عرصه جلوگیر ی خواهد شد، اظهار کرد: با حضور علما و متخصصین امر، هر دو طرف متوجه خواهند شد که بسیاری از این اختلافات صوری است و این اختلافات در صورت وجود نیز، در مقابل عناصر وحدت بخش و ضرورتهای زمانی و مکانی پیش رو، ناچیزند.

وی افزود: علمای این دو عرصه می توانند این مهم را به طرفداران دو مذهب شیعه و سنی منتقل کنند و بر این اساس تا حدودی شاهد رفتارهای مناسب تری باشیم.

مدیر گروه علم و دین پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه این حرکت نیازمند نوعی شجاعت است، خاطرنشان کرد: در مرحله اول می توان از علمای تشیع برای حرکت در این مسیر دعوت کرد چرا که این افراد می توانند با وزنی که به مباحث فکری می دهند تلاش کنند تا به لایه های رویین و رفتاری اختلافات پرداخته نشود.

به گفته وی،صرفا نوع وضو گرفتن، مهر گذاشتن یا نگذاشتن، دست به سینه نماز خواندن و غیره نباید مبنای اختلاف باشد.

افروغ با تاکید بر اینکه باید به سمت محورهای مشترک تشیع و تسنن حرکت کنیم، اظهار کرد: با وجود خدا، پیامبر، نماز، زکات، حج، معاد و سایر موارد مشترکی که بین دو مذهب شیعه و سنی وجود دارد،از دیدن رفتارهای خرافی و متحجرانه ایی که بعضا از سوی هر دو مذهب دیده می شود، حیران می‌شویم.

وی با بیان اینکه علما می توانند به خوبی در این حوزه ها ایفای نقش کنند، گفت: خوشبختانه به نظر می رسد که علما تا کنون این نقش را به خوبی ایفا کرده اند ولی در عین حال باید توجه شود که در دنیای کنونی بیش از پیش، نیازمند وحدت ادیان و به طور خاص وحدت بین تشیع و تسنن هستیم.

وی با بیان اینکه در این مسیر در ابتدا باید از وحدت درون دینی استفاده کنیم و سپس وارد گفتگو و حدت بین دینی شویم، عنوان کرد: علما باید وارد بحث شوند و با توجه به اینکه ایشان از برخوردهای فیزیکی امتناع می کنند لذا این رویکرد می تواند به لایحه های دیگر جامعه نیز تسری پیدا کند.

افروغ با اشاره به منافع حاکمان و نه جوامع در ایجاد و بروز و ظهور این اختلافات، گفت: وقتی پای قدرتها به میان می آید یک تالی فاسد ایجاد می شود و این حقیقت وجود دارد که دولتها ضمن اینکه فرصت هستند، می توانند تهدید هم باشند.

این مدرس دانشگاه در خاتمه با اشاره به اهمیت حضور علما و بویژه علمای غیر حکومتی که در عرصه غیر رسمی فعالیت می کنند و دلسوزان اصلی دین به حساب می آیند، اظهار کرد: منافع دولتمردان ممکن است اقتضائاتی خاص را رقم بزند ولی این علما به منافع و مصالح واقعی دین و جوامع اسلامی می اندیشند و لذا باید بر مصالح و منافع فردی، جناحی و حتی دولتی مقدم شمرده شوند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.