عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: خداوند به امام خمینی(س) دو فرزند بزرگوار به نام های مصطفی و احمد داد که یکی رحلتش و دیگری حیات و زندگیش برکات عظیمی برای انقلاب و امام داشت.

مراسم چهاردهمین سالگرد ارتحال حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی (ره) روز پنجشنبه - 22 اسفند - با حضور اقشار مختلف مردم ، مقام معظم رهبری ، مسئولان بلند پایه کشوری و لشکری ، حجت الاسلام والمسلمین حاج سید حسن خمینی و بیت شریف امام خمینی در حرم مطهر بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت‌الاسلام و المسلمین علی اکبر ناطق نوری در این مراسم با اشاره به آیه شریفه الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَیَاةَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا به طرح این سوال پرداخت که چرا خداوند متعال در این آیه، موت را مقدم بر حیات بیان کرده است در حالی که موت در پی حیات می آید؟
وی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: یک برداشت از آیه‌ی قرائت شده این گونه می تواند باشد که خداوند بزرگ به امام خمینی(س) دو فرزند به نام های مصطفی و احمد داد که یکی رحلتش و دیگری حیات و زندگیش برکات عظیمی برای انقلاب و امام داشت.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در تجلیل از شخصیت آیت الله سید مصطفی خمینی گفت: مرحوم سید مصطفی خمینی به عنوان چهره برجسته علمی، فقیه، مفسر، فیلسوف، عارف، مدرسی عالی مقام و شجاع برکات و آثار بسیاری برای انقلاب ‌، نظام و کشور داشتند.
ناطق نوری همچنین به تشریح ویِژگی‌های شاخص مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی پرداخت و افزود: حاج سید احمد خمینی(ره) متدین،‌ مدیر،‌ عارف،‌ تیزهوش،‌ مردم دار،‌متواضع و مدبر بود.
وی با تاکید بر اینکه امام خمینی (س) بهترین بهره برداری را از آیه شریفه یاد شده در بحث ممات و حیات کردند، اظهار داشت: تعبیر بسیار هوشمندانه امام در فقدان حاج مصطفی خمینی این بود که آن حضرت فرمودند "مرگ مصطفی از الطاف خفیه خداوند است."
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه بعد از فوت فرزند ارشد امام مجلس ترحیمی از طرف جامعه روحانیت مبارز در مسجد ارگ تهران برگزار شد، این حرکت را باعث سرعت گرفتن پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: بعد از این مراسم، شاه دستور داد علیه امام مقاله ای توهین آمیز در یکی از روزنامه‌ها بنویسند.
وی با بیان این که پس از این توهین، طلاب قم در 19 دی برای اعتراض به سمت خانه مراجع راه افتادند و گارد شاهنشاهی آنها را به رگبار بست، افزود: در اربعین شهدای 19 دی قم، مردم تبریز به رگبار بسته شدند و در اربعین آنها، مردم یزد و در اربعین شهادت مردم یزد، مردم تهران به خیابان ها ریختند و پس از این اتفاق بود که انقلاب سرعت گرفت و به پیروزی رسید.
وی گفت: از حاج حسن آقا و بیت شریف امام خمینی(س) در خواست می کنم مراسمی برای سالگرد ارتحال مرحوم حاج سید مصطفی خمینی هر ساله برگزار کنند تا فرصتی باشد که مردم ما به ویژه نسل های نو با اتفاقات انقلاب ارتباط نزدیک برقرار کنند.
ناطق نوری با بیان این که حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی مشاور عالی و بازوی پر توان امام خمینی (س) در طول انقلاب بودند، تصریح کرد: مرحوم حاج سید احمد خمینی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با تیز هوشی و مدیریت قوی و تواضع مثال زدنی همواره امام را همراهی می کرد.
وی با اشاره به خاطرات روز 12 بهمن سال 57 گفت: سید احمد خمینی در بهشت زهرا تمام حواسش به امام بود که گزندی به ایشان نرسد.
ناطق نوری با اشاره به اینکه برخی بعد از انقلاب اسلامی در پی خدشه دار کردن موقعیت حاج سید احمد خمینی نزد امام بودند، گفت: بسیاری در پی آن بودند که ذهنیت امام را نسبت به مرحوم حاج سید احمد خمینی مکدر کنند و امام در پاسخ آنها بارها فرمودند: " احمد امین و مورد قبول من است".
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این که حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی به عنوان مقلد، همراه ولی امر مسلمین بود و اوامر ایشان را مطاع می دانست، خاطر نشان کرد: ایشان مواضع بسیار روشن و شفافی داشتند و از این منظر ، اصول گرایی ارزشی به معنای واقعی کلمه و در عین حال یک چهره معتدل و روشن بودند.
ناطق نوری با تاکید بر نقش حساس و تاثیر گذار مجلس خبرگان رهبری در حفظ و انسجام نظام در شرایط بحرانی، گفت: سید احمد خمینی عملکردی سرنوشت ساز و اثر گذار در انتخاب آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر داشتند و اگر نبود هوشیاری و بینش آن مرحوم، معلوم نبود سرنوشت این کشور آن روز چه می شد.
وی همچنین در این مراسم با اشاره به نقش مهم همسر عالیقدر حضرت امام و برکات ایشان که در کنار امام و دوش به دوش وی در دوران تبعید همه سختی ها و ناملایمات و فشارها را تحمل کردند،‌این بانوی بزرگ را به عنوان همدم و همسر و یاور امام معرفی و برای بهبود هر چه زودتر ایشان دعا کرد.
شایان ذکر است در مراسم چهاردهمین سالگرد ارتحال حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی(ره) علاوه بر شرکت اقشار مختلف مردم ، روسای مجمع تشخیص مصلحت نظام ، قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی ، معاون اول رییس جمهور، ‌دادستان کل کشور،‌ حضرات آیات و حجج اسلام حسن صانعی ،‌ سید کاظم نور مفیدی،‌ ناصری، محمد علی صدوقی، موسوی بجنوردی،‌ شهرستانی، محمد محمدی ری شهری ، مصطفی محقق داماد ، حسینی بوشهری ، سید احمد خاتمی ، علوی و جمعی از شخصیتهای برجسته سیاسی و فرهنگی و دبیران کل احزاب و گروهها از جمله :مهندس میر حسین موسوی، سید محمد خاتمی،‌ مهدی کروبی، حسن روحانی، ابو ترابی فرد ، محمد باقر قالیباف،‌ سید محمود دعائی ، علی شمخانی،‌مصطفی پور محمدی،آیت الله مهدوی کنی دبیر کل جامعه روحانیت مبارز تهران ، آیت الله موسوی خوئینی ها دبیر کل مجمع روحانیون مبارز تهران ، آیت الله موسوی تبریزی دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم ، غلام حسین کرباسچی دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی ، محمد نبی حبیبی دبیر کل حزب موتلفه اسلامی ،دکتر محمد رضا خاتمی دبیر کل سابق حزب مشارکت ایران اسلامی ، مجید انصاری،‌ اسد الله کیان ارثی، سراج الدین موسوی، محمد علی ابطحی،‌ ،از اعضاء شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز و .... برگزار شد.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.