نماینده زاهدان تصریح کرد: متاسفانه در عرصه دیپلماسی با کشورهای اسلامی چندان موفق نبوده ایم و دیپلماسی خارجی ما در مسیر ایجاد وحدت اسلامی طبق آرمان حضرت امام نمره قبولی دریافت نخواهد کرد.

نماینده مردم زاهدان در خانه ملت گفت: در میان سخنرانی ها و بیانات امام شاید بیش از هر موضوع دیگری، موضوع وحدت در جامعه اسلامی و جهان اسلامی مطرح شده است و در همین راستا نیز از مناسبت های مختلف برای استقرار این آرمان و پیاده کردن آن استفاده می کردند.
دکتر حسینعلی شهریاری در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، با اشاره به نامگذاری هفته همزمان با میلاد پیامبر اکرم(ص) به عنوان هفته وحدت از سوی حضرت امام(س) اظهار داشت: از تاکیدات اولیه امام راحل، وحدت کلمه در کشور و اتحاد میان همه اقوام و مذاهب بود و بر این مبنا، بر وحدت میان شیعه و سنی بسیار تاکید داشتند.
شهریاری در این زمینه به هفته وحدت و روز قدس اشاره کرد و گفت: امام در مسئله فلسطین به شیعه یا سنی بودن ملت فلسطین توجهی نداشتند و وحدت جهان اسلام را در برابر تمامی کفر خواستار بودند.
این نماینده مجلس، با اشاره به شرایط کنونی کشور و تحرکاتی که در سال های اخیر در جهت شکستن وحدت جامعه اسلامی از سوی دشمنان نظام تنظیم شده اند، گفت: دشمنان انقلاب به سرکردگی آمریکا و صهیونیسم، به خوبی دریافته اند که نمی توانند با نظام اسلامی رودررویی مستقیم داشته باشند و بر این اساس به ویژه در مناطق مرزی کشور، تحرکات بسیاری را آغاز کرده اند که بر اختلافات دامن زده و از آن در مسیر اهداف و منافع خود بهره برداری کنند.
نماینده مردم زاهدان در مجلس تاکید کرد: این روزها در خوزستان، آذربایجان غربی و به ویژه در شرق کشور عوامل دشمن بسیار فعال شده اند و مزدوران خود را که مدعی مسلمانی نیز هستند اجیر کرده، با شعارهای اسلامی مردم را به شهادت می رسانند.
وی افزود: دلارهای استکبار جهانی و سرویس های جاسوسی پاکستان، انگلیس و آمریکا، مزدورهایی را اجیر کرده اند که در 2، 3 سال اخیر در سیستان و بلوچستان اختلافات را نشانه گرفته اند و از آن بهره می برند.
شهریاری با تاکید مجدد بر لزوم توجه بیشتر به خط امام در مسیر وحدت، گفت: به نظر می آید جمهوری اسلامی باید تحرکات فرهنگی بیشتری به ویژه در نقاط مرزی خود داشته باشد و با همسایگان خود به ویژه در شرق کشور مانند پاکستان و افغانستان تعاملات گسترده تری را ترتیب دهد. یکی از مشکلات ما در این سال ها، این است که اشرار و تروریست های شرق کشور به خاک پاکستان می گریزند و پناهگاه آنها گروه های افراطی با تفکر القاعده و طالبان در خاک همسایگان شرقی ما هستند.
شهریاری در این راستا بر اهمیت دیپلماسی تاکید کرد و ادامه داد: متاسفانه در عرصه دیپلماسی با کشورهای اسلامی چندان موفق نبوده ایم و دیپلماسی خارجی ما در مسیر ایجاد وحدت اسلامی طبق آرمان حضرت امام نمره قبولی دریافت نخواهد کرد.
وی تاکید کرد: سیاست خارجی کشور باید فعالانه بوده و اگر این روند ادامه یابد، اختلافات مذهبی و قومی در کشور تشدید و به سمت تفرقه پیش خواهد رفت که این بی تردید مخالف با خط و راه امام راحل است.
شهریاری با اشاره به اینکه «ما با کشور پاکستان قرارداد استرداد مجرمین داریم»، گفت: اما متاسفانه، مجرمان فراری نه تنها به کشور بازگردانده نمی شوند بلکه حتی گاه از سوی سرویس های اطلاعاتی و امنیتی این کشورها کمک و تقویت هم می شوند.
وی همچنین با اشاره به نوع حکومت در کشور عربستان، اظهار داشت: آل سعود از سوی انگلستان برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام به وجود آمده و و سرمنشا وهابی گری در جهان اسلام محسوب می شود.
این نماینده مجلس با اشاره به حمایت همه جانبه کشورهای عربی به سرکردگی عربستان از صدام در جنگ تحمیلی هشت ساله، خاطرنشان کرد: انگلستان با حمایت همیشگی از این فرقه انحرافی درصدد است بر جهان اسلام آقایی و سروری کند؛ بر این اساس با وارد کردن عوامل و مزدوران وهابی خود در خاک کشور، تلاش دارد در بخش های سنی نشین کشور، تفرقه ایجاد کرده و مشکلات را به گردن جمهوری اسلامی بیندازد.
وی همچنین به رفتار ناشایست سعودی ها با زائران ایرانی قبور ائمه اطهار در مدینه منوره اشاره کرد و آن را نیز بخشی از تلاش عربستان برای خوش خدمتی به اربابان انگلیسی خود خواند.
شهریاری در ادامه به نقش حوزه های علمیه در عمل به وصایای وحدت بخش امام راحل اشاره کرد و گفت: دشمنان ما در جنگ روانی بسیار موفق تر از ما هستند. آنها از طریق رسانه های جمعی تحت اختیار خود، شایعات را درسطح وسیعی منتشر می کنند و واقعیت های جمهوری اسلامی را وارونه جلوه می دهند. بر این اساس، علاوه بر وظایف مسئولان جمهوری اسلامی، بر علما و طلاب حوزه واجب است که جامعه را در مقابل این ادعاهای غیرواقعی آگاه کنند.
وی در پایان اظهار تاسف کرد که متاسفانه برخی طلاب نیز تحت تاثیر این شایعات دشمنان قرار می گیرند و باور می کنند که ما نمی توانیم در این جنگ روانی کاری از پیش ببریم.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.