حجت الاسلام مبلغی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) وحدت اسلامی را پس از پیروزی انقلاب اسلامی وارد برهه تازه ای کردند، گفت: وحدت جهان اسلام در عرصه نهضت‌ها، حرکت‌ها و مقاومت‌ها شکل می گیرد.

یک مدرس حوزه علمیه با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) وحدت اسلامی را پس از پیروزی انقلاب اسلامی وارد برهه تازه ای کردند، گفت: وحدت جهان اسلام در عرصه نهضت‌ها، حرکت‌ها و مقاومت‌ها شکل می گیرد.
حجت الاسلام احمد مبلغی که با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران گفت وگو می کرد، افزود: موانع پیش روی وحدت در جهان اسلام، بخشی به درون و بخشی به بیرون جامعه باز می‌گردد. در بیرون جامعه اسلامی ، دشمنان بسیاری داریم که خواهان عزت اسلامی نیستند، بسیاری هم در عرصه رقابت برای جهان اسلام مشکلاتی را ایجاد می کنند؛ چون در پی آن هستند که امکانات و ابتکار عمل بیشتری در عرصه های اقتصادی و سیاسی را در اختیار خود داشته باشند.
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: دشمنان جهان اسلام در پی آن هستند نفوذ بیشتری در معادلات جهانی داشته باشند و برای جلوگیری از تاثیر گذاری اسلام در پی خدشه دار کردن نفوذ جوامع اسلامی به هر نحوی هستند.
وی خاطر نشان کرد: ایجاد تفرقه میان امت اسلامی مهمترین هدف دشمنان است. آنها با توطئه‌های متعدد و ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی در زمینه های سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی باعث تشنج در جهان اسلامی می‌شوند.
مبلغی به تشریح موانع درونی پیش روی وحدت جهان اسلام پرداخت و گفت: یکی از علل درونی اختلاف و عدم وحدت جهان اسلام ناشی از جهل است و دیگری برخی صفات اخلاقی ناپسند چون تعصب و خود خواهی است. برخی از کج اندیشان چون وهابیون و سلفیان که فهم درستی از اسلام ندارند با طرح عقاید انحرافی باعث ایجاد تفرقه میان جامعه اسلامی شده‌اند.
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به بیان عوامل وحدت زا در جامعه اسلامی پرداخت و تصریح کرد: شناخت متقابل اجزای امت اسلامی چون دانشگاهیان، فرهنگیان، نخبگان، علما و دانشمندان از عوامل وحدت آفرین در جامعه اسلامی است.
مبلغی تصریح کرد: در جهانی سازی حرف اول را تشکل‌ها و اتحادیه‌ها می زنند. جامعه اسلامی اگر در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی اتحادیه‌های قوی و همگرایی نداشته باشند در میان قدرت‌های در حال شکل گیری به حاشیه رانده و از بین می‌روند.
وی گفت: باید منافع اسلام و جامعه اسلامی شناخته شود. بروز و ظهور این منافع هنگامی است که اتحادیه تشکیل و در میان امت اسلامی همگرایی ایجاد شود.
مبلغی خاطر نشان کرد: شناخت مشترکات، توجه به آینده نگری به عنوان یک اصل و تقویت حرکت‌های گروهی علیه دشمنان اسلام از دیگر عوامل وحدت زا در جهان اسلام است.
مبلغی با اشاره به ابتکارات امام خمینی(ره) در ایجاد وحدت میان جهان اسلام گفت: امام خمینی(ره) در زمینه وحدت، کار اساسی و عظیمی انجام دادند. ایشان هر کجا که بوی تفرقه و فعالیت منتهی به تفرقه وجود داشت با مدیریت درست، زمینه رشد آن را نمی دادند و شعار وحدت اسلامی را پررنگ‌تر از گذشته مطرح می‌کردند.
وی گفت: امام خمینی(ره) وحدت اسلامی را وارد فاز جدیدی کردند، امام خمینی(ره) به دلیل شخصیت فوق العاده‌ای که داشتند در دل مسلمانان اقصی نقاط جهان جای گرفتند و خود این مسئله یک حرکت تاریخی را ایجاد کرد.
مبلغی خاطر نشان کرد: امام خمینی(ره) معتقد بودند اتحاد میان ملت‌ها تاثیر گذارتر است و اتحاد بین دولت‌ها امری رونمایی و در خدمت اتحاد بین ملت‌هاست.
وی اذعان داشت: وحدت بین دولت‌ها و ملت‌ها در کانون تفکر وحدت اسلامی جای دارد، چرا که وحدت بین ملت‌ها به دلیل کارکرد و کارآمدی ویژه خود اصالت بیشتری دارد.
وی افزود: تاثیر گذاری اتحاد ملت‌ها بر دولت‌ها بعد از رحلت امام خمینی(ره) دنبال شد و گاهی از ملت‌ها عبور کرد و به دولت رسید، به تازگی همگرایی بین دول اسلامی محقق شده است، ولی در بحث غزه برخی از این دولت‌ها این همگرایی را بر هم زدند.
وی هدف از وحدت در میان ملت‌ها را رسیدن به عزت اسلامی و قطع دست جنایتکارانی دانست که می‌خواهند کشورهای اسلامی را ببلعند.
مبلغی ارتباطات گسترده میان کشورهای اسلامی، ایجاد پارلمان جهان اسلام و اتحادیه‌های متعدد در ابعاد سیاسی را برخی از راه حل‌های مناسب برای ایجاد اتحاد در جهان اسلام دانست.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.