دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) گفت: مراسم بزرگداشت امام در سالهای مختلف و در میان حوادث گوناگون، همواره وزنه تعادل و در جهت وحدت جامعه بوده است.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری در هفتمین جلسه شورای سیاستگذاری فرهنگی ستاد بزرگداشت امام خمینی با تأکید بر فاخر بودن محصولات فرهنگی مراسم منتسب به حضرت امام(س) اظهار داشت: تاکنون هم کارهای ستاد اینگونه بوده است اما از این فرصت باید استفاده بیشتر و بهتر استفاده شود تا هدف فرهنگی مراسم به صورت پررنگ تر و با وزن و جایگاه خاصی ارائه شود.

وی با اشاره به مقطع زمانی مراسم بزرگداشت امام در سال آینده افزود: چون در پایان امسال در کشور دو انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی برگزار می شود لذا افتتاح دوره جدید مجلس شورای اسلامی در خرداد ماه سال آینده و اوج روزهای مراسم سالگرد امام است.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) با ابراز امیدواری نسبت به این که انتخابات آتی، پرشور و با حضور گسترده همه طیف های سیاسی و مردم و با کمترین تنش های منفی همراه باشد؛ تصریح کرد: امیدواریم انتخابات بر مبنای دیدگاه خضرت امام(س) و فرمایشات مقام معظم رهبری وحدت آفرین باشد.

وی ادامه داد: اگر انتخابات پرشور باشد و همه طیف ها و گروهها در انتخابات حضور یابند مراسم امام هم پرشور تر می شود گرچه مراسم بزرگداشت امام در سالهای مختلف و در میان حوادث گوناگون، همواره وزنه تعادل بوده و افتتاح و تشکیل مجلس جدید فارغ از گرایش سیاسی آن موضوع دیگری است که باید باشد تا در مورد تقویت آن کارهای فرهنگی انجام شود.

انصاری با اشاره به برگزاری مراسم سال آینده بزرگداشت حضرت امام(س) در روز جمعه گفت: این تقارن زمانی فرصتی را به وجود می آورد که تمام خطبا و ائمه جمعه در مورد امام صحبت کنند. امروز در کشور ما مراکز صدها پایگاه نماز جمعه فعالیت دارند که اگر ما در مجموعه خود آثار فاخری تولید کنیم تا ائمه جمعه با واقعیات کارهای انجام شده توسط موسسه و دشواری های کار آشنا شوند عمل به جایی است و خوب است که از مسئولان ستاد برگزاری نماز جمعه دعوت شود تا در زمینه مشارکت در کارها با آنها گفت و گو و تبادل نظر شود.

انصاری با اشاره به 26 سال برگزاری مراسم بزرگداشت امام تأکید کرد: پس از این مدت نسبت طولانی باید پیشنهاداتی که برای کار ارائه می شود، دقیق وعلمی باشد و از دستگاههای مختلف نیز برنامه های پیشنهادی دریافت شود تا در صورت تشخیص، در دستور کار ستاد هم قرار گیرد.

وی گفت: موسسه باید در حمایت از کانون های فرهنگی و تبلیغاتی دست پر باشد. اگر کارهای فاخر داشته باشند می توانیم اجرا را به آنها بسپریم.

انصاری با اشاره به اهمیت فضای مجازی در دنیای امروز یادآور شد: دوستان ما در این عرصه باید کار بیشتری انجام دهند و طرح هایی ارائه دهند که پر جاذبه باشد.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی در خصوص ارتباط ستاد با رسانه ها، تأکید کرد: مسئولان پرتال امام خمینی(س) باید جلسات کاری و تخصصی با رسانه های مختلف داشته باشند و برای تولید محتوا، برنامه های رسانه ها را دریافت کنند و نیز برای انعکاس فراخوان های ستاد در رسانه ها به طور جدی کار کنند.

دیگری موضوعی که در این جلسه مورد تأکید محمدعلی انصاری قرار گرفت، تعامل با صدا وسیما بود.

وی با اشاره به اهمیت این موضوع تأکید کرد: نباید گذاشت فاصله با صدا و سیما به عنوان رسانه ملی زیاد شود، زیرا ما هم دارای سهم و مطالباتی از این رسانه هستیم.

انصاری تصریح کرد: صدا و سیما متعلق یه یک فرد و تشکیلات نیست بلکه متعلق به آحاد مردم، امام و همه تشکیلات فرهنگی است و باید ارتباط با صدا و سیما و ایجاد جایگاه فرهنگی و معنوی در آن را سر فصل کاری خود قرار دهیم .

وی گفت: ممکن است با صدا و سیما نقار، مشاجره، گله، قهر و آشتی داشته باشیم اما در عین حال این سنگر مهم با شبکه های رادیویی و تلویزیونی که دارد نباید فراموش شود. لذا باید راهکار عملی پیدا کنیم که این رسانه در ایامی که متعلق به امام است چه کار باید کند؛ این کار ساز و کارهایی دارد که باید در نظر گرفته شود.

وی با تأکید بر تدوین گزارش عملکرد 26 ساله ستاد بزرگداشت امام، گفت: در مورد ساخت حرم صدها ساعت نوار و اسناد قابل عرضه داریم. در این راستا تاکنون چند مجموعه خوب ساخته شده و جلسه ای هم با آقای مجید مجیدی برگزار شده است تا ایشان این اسناد را در اختیار بگیرد و در خصوص حرم یک اثر مستند بسازد.

تأکید بر حجم متناسب تولید آثار فرهنگی، تکراری نبودن آثار، انتشار و توزیع تصاویر فاخر از امام برای استفاده در اماکن عمومی و... از دیگر نکات مورد اشاره در سخنان دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی بود.

پیش از سخنان انصاری، حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری معاون فرهنگی و هنری طی سخنانی ضمن ارائه گزارشی از روند جلسات شورای سیاستگذاری فرهنگی ستاد بزرگداشت امام خمینی گفت: در جلسه قبل یک سند فرهنگی برای سیاستگذاری فرهنگی بزرگداشت امام خمینی تدوین شده است.

وی افزود: در تعامل با دستگاههای فرهنگی مختلف برنامه های خود را ارائه خواهیم کرد و احیانا برنامه های پیشنهادی آنها را بررسی می کنیم.

کمساری گفت: امسال سعی می کنیم فعالیت های فرهنگی از انتشار نشریات و مجلات به سمت اقدامات فرهنگی، ترویجی برود؛ لذا مجلات را حدود دو مورد محدود کرده ایم.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.