رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان درمورد مساله برجام هشدار داد: آقایانی که مرتب نفی و تکذیب می کنند بدانند بر کار خلاف قبلی خود بار جدیدی می دهند و نقض عهد را نمی توان با فرار به جلو به گردن دیگران انداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، دکتر علی لاریجانی در نطق پیش از دستور نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برخوردهای اینگونه با مسائل مهم که با سرنوشت کشور در ارتباط است ضعف و بی اعتمادی ایجاد می کند؛ مسایل مطرح شده برای همه قابل تأمل است؛ از سوی دیگر عدم پایبندی به تعهد را به نحو دیگری منتقل کردن کار خلاف دیگری است.

وی با انتقاد از برخی افراد که حق مطلب را درمورد برجام به جا نیاورده و موضوع را طور دیگری جلوه دادند، اظهار کرد: چرا باید به تعهدات پایبند نبود، مگر توافق در متن صورت نگرفته بود چرا عده ای مطلب را به گونه ای دیگر جلوه دادند و آنچه توافق شد را به دوستان خود به موقع منتقل نکردند؟ حرف های بنده برای نمایندگان همگی در کمال صحت و اتقان بود و تخیل نشده بود.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحث های فراوانی که در مجلس شورای اسلامی به صورت علنی و غیر علنی و با هماهنگی‌های مختلف دو فراکسیون و دبیرخانه شورای عالی پیرامون مساله هسته ای و برجام صورت گرفت، گفت: رد و تکذیب و بیان برخی حرف ها در رسانه به هیچ وجه قابل قبول نیست چرا که بنده ظاهرا موجودی زنده هستم که نمی توانم در جلسه تخیل کرده باشم.

لاریجانی با حیرت از مسایل مطرح شده از سوی برخی نمایندگان، تصریح کرد: در این مقطع مهم تاریخی کشور که که سه سال موضوع حساسی ذهن جامعه را مشغول کرده است، در رسانه ها و در کمیسیون های مختلف بحث و بررسی شده و در گام نهایی باید مورد همکاری همه ارکان کشور قرار می گرفت تا با اتخاذ تصمیم درست منافع ملی حفظ شود، سخنانی مطرح می شود که حیرت آور است؛ برای این کار مهم احتیاج به بحث های فراوان و توافقاتی خارج از صحن بود تا بحث های طولانی که در ظرف کار مجلس نمی گنجد صورت پذیرد اما چرا باید به تعهدات پایبند نبود؟

وی با اشاره به این که مسائل استراتژیک در امنیت ملی کشور با نظر رهبری قطعیت می یابد و جایگاه طراحی، تصمیم سازی و تصمیم گیری آن روشن است، اظهار کرد: موضوع هسته ای نیز در همین مسیر به ساحل تصمیم گیری نهایی رسید. طبعاً در مسئله هسته ای قوای مختلف به ویژه قوه مقننه سهم داشتند اما تعجب آور بود که دیده شده برخی قبل از اظهارنظرهای رهبری در این امر که باید در دست رهبری به سرانجام برسد، این مساله را رد و آن را ظلم مضاعف دانستند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته با اقدام رهبری در این نامه علی القاعده برای این حرف ها جایی باقی نگذاشت اما بر اساس نص قانون اساسی، پرونده هایی که در سطح شورای عالی امنیت ملی مطرح است جز با تصمیم رهبری قابل اجرا نیست.

لاریجانی همچنین اشاره کرد: یکی از همکاران در نوشته خود درج و تصور کرده محتاطانه صفتی است که در آن تعریضی هست و به نحوی جسورانه را صفتی با فضیلت تلقی کرده است؛ بنده در هیچ کتاب اخلاقی نیافتم که محتاطانه را صفتی از جنس رذایل و در عوض جسورانه را صفتی از جنس فضایل بپندارند و از عجایب روزگار است که

وی با تاکید بر نقش موثر و پیش برنده مقام معظم رهبری، گفت: ایشان در هدایت مذاکرات چارچوب های روشنی را تعریف و با تأیید در اجرا، پرونده هسته ای را به سرانجام رساندند. ایشان در نامه به رییس جمهور، به موقع و جامع راه را روشن کردند؛ موضوع هسته ای ایران که با بیش از دو دهه تلاش، نشانی از روحیه علمی ایران است که پس از انقلاب در مسیر اعتلا قرار گرفت .

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مقام معظم رهبری در این 12 سالی که غرب با ماجراجویی خود چالش هایی را در مسیر حرکت علمی هسته ای ایجاد کرد، با حمایت خود پایداری ملت را در مقابل این ستم غرب ساماندهی کرد و با نقش هدایتگر و به موقع در هدایت مذاکرات چارچوب های روشنی را تعریف و در نهایت با تایید و ضوابط مشخص در اجرا، پرونده طولانی هسته ای را به سرانجام رساند.

لاریجانی با اشاره به توجه و تاکید مقام معظم رهبری به مصوبه مجلس شورای اسلامی، توجه به تلاش های کمیسیون مربوطه و سایر کمیسیون ها و همه نمایندگان مجلس و توصیف مصوبه مجلس به قانونی محتاطانه که راه درست را پیش پای دولت قرار داد، نشانگر ارزش کار ستودنی نمایندگان و دقت نظر رهبری بر ارکان این امر مهم است.

وی با تاکید بر اشاره مقام معظم رهبری در مسائلی که مورد تأکید قرار دادند به بندهایی از قانون مجلس، حکایت از اهمیت از کار نمایندگان و تصمیم به موقع آنان دارد، از همت عالی نمایندگان که در یک مقطع حساس و تاریخی که دشمنان اسلام به دنبال بهانه گیری بودند با اقدامی سنجیده راه گستاخی را بر آنان بستند و راه ملت را هموار برای عبور از شرایط سخت تحریم ها کردند، سپاسگزاری کرد.

*** رفتارسعودی‌ها صادقانه‌ نبود

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به حادثه منا، گفت: سعودی ها در ماجرای غم انگیز منا رفتار و گفتار غیر صادقانه ای داشتند و تا چند روز پیش هنوز سخن از 750 نفر کشته بود اما پس از فشارهای بسیار خود اعلام کردند 7500 کشته داشته اند! اگر حادثه ای رخ داده چرا آن را مخفی کردید و بدون اجازه ملت ها آنها را غیرعادی دفن کردید؟ مگر شما میزبان حجاج نبودید چرا اجساد را در شرایط بدی نگه داشتید؟ این ها همگی نشان دهنده گرفتاری دولت سعودی به نابسامانی سیاسی و حکمرانی است.

لاریجانی با اشاره به تماس های اخیر عربستان و طرح حرف های نادرست و نسنجیده که بعضا اسباب خنده شده است، اظهار کرد: سعودی‌ها باید بفهمند که کشور پیشرویی در افکار، آیین حکمرانی و ارائه تفسیر متین از دین نیستند.

وی خاطرنشان کرد: نفوذ کشورها صرفا با پول بدست نمی آید بلکه جاذبه فکری و نظری و آیین کشورداری در سایر حوزه ها تاثر گذار است؛ سعودی ها بایداز گذشته پند بگیرند و موجب تفرقه میان مسلمین نشوند که صهیونیست ها و غیر مسلمانان از آن بهره مند شوند.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی اظهارات مقامات سعودی در دشمنی با ایران، تصریح کرد: گرچه این رفتار امروز از حد عالی دیپلماتیک خارج شده اما به نظر می رسد رفتار همراه با عصبانیت عربستان متاثر از نتایج اقدامات غلطی است که در منطقه داشته اند؛ سال هاست که با دولت سوریه در ستیزاند و با حمایت از تروریست ها جان و مال مردم سوریه را آماج اهواء خویش می کنند گرچه به نتیجه نرسیدند اما به اقتصاد مردم سوریه صدمه زدند.

لاریجانی با اشاره به حمله عربستان به یمن نیز گفت: در یمن نیز ماجراجویی کردند، یک کشور را مورد تهاجم قرار دادند و بعد از حدود 8 ماه نتیجه ای حاصل نکردند و نتوانستند دست نشاندگان خود را حاکم کنند. البته به زیرساخت ها و مردم یمن وحشیانه هجوم بردند و خسارات زیادی وارد کردند

*** مجلس اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

همچنین با اشاره به ماجراجویی صهیونیست ها در فلسطین به عنوان بعد دیگری از فرصت طلبی، گفت: آنها از شرایط به هم ریخته کشورهای اسلامی استفاده کردند و با کشتار مردم مظلوم فلسطین و تعدی به بیت‌المقدس خواهان تسلط بیشتر بر قدس و کرانه باختری هستند که این امر منجر به ظهور انتفاضه اخیر شده است؛ مجلس شورای اسلامی اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی را در این برهه محکوم و حمایت خود را از مجاهدت مردم مظلوم فلسطین اعلام می‌کند.

مجلس اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی را محکوم می‌کند / حمایت از مجاهدت مردم مظلوم فلسطین

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ماجراجویی های صهیونیست ها در فلسطین بعد دیگری از فرصت طلبی است که آنها از شرایط به هم ریخته کشورهای اسلامی بهره جسته اند و با کشتار مردم مظلوم فلسطین و تعدی به بیت‌المقدس قصد دارند تسلط خود را بر قدس و کرانه باختری بیشتر کنند که منجر به ظهور انتفاضه اخیر شده است مجلس شورای اسلامی اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی را در این برهه محکوم می‌کند و حمایت خود را از مجاهدت مردم مظلوم فلسطین اعلام می دارد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.