نشست خبری رئیس خانه احزاب ایران عصر امروز (سه شنبه 17 شهریور) در وزارت کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، دکتر حسن غفوری فرد در این نشست ضمن بیان تاریخچه ای از تشکیل خانه احزاب گفت: در دولت یازدهم مجدد تلاش شد که خانه احزاب احیا شود. قرار شد تغییراتی در اساس نامه داده شود تا اصولگرایان، اصلاح طلبان و افراد مستقل در این خانه احزاب به طور مساوی سهم داشته باشند.

رئیس خانه احزاب ادامه داد: طبق اساس نامه جدید دوره مجمع عمومی خانه احزاب 3 سال است و در هر سال یک جناح سیاسی ریاست آن را بر عهده خواهد داشت. طبق قرعه کشی انجام شده سال اول ریاست با اصولگرایان و سال های بعد به ترتیب اصلاح طلبان و مستقل ها خواهد بود.

وی ضمن بیان اینکه روز گذشته اولین جلسه خانه احزاب با هیأت رئیسه جدید برگزار شد، در مورد فعالیت های خانه احزاب در دوره جدید تأکید کرد: تلاش می شود که هیچ جناحی در تصمیم گیری ها کنار گذاشته نشود. برای تحقق این کار منشور وفاق که در دوره قبل اجرا شده بود را احیا خواهیم کرد.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی اولویت اصلی خانه احزاب در دوره جدید را تشکیل کمیته نظارت بر انتخابات عنوان کرد و افزود: احزاب در همه جای دنیا از اهرم های اصلی دموکراسی هستند. تعدد احزاب نشانه توسعه دموکراسی است. به اعتقاد من هر گروهی در چارچوب قانون می تواند فعالیت داشته باشد.

وی گفت: اعضای خانه احزاب در دوره جدید ملاقات هایی با افراد مختلف خواهد داشت؛ تا به این وسیله آنها با فعالیت های خانه احزاب آشنا شوند و همچنین این ملاقات ها به برطرف شدن مشکلات خانه احزاب کمک کند.

غفوری فرد در مورد تلاش های انجام شده برای برطرف شدن مشکلات خانه احزاب اظهار کرد: وزیر کشور قول داده بود که زمانی که هیأت رئیسه جدید خانه احزاب تشکیل شد ساختمان مستقلی به خانه احزاب اختصاص داده می شود. بعد از روی کار آمدن به ایشان گفتیم که ساختمان را به ما تحویل بدهید. ساختمانی را شهردار تهران در نظر گرفته بود که وزیر کشور صلاح ندانست که به آنجا برویم و قول دادند که ساختمان دیگری به خانه احزاب اختصاص دهند.

وی همچنین در مورد بودجه خانه احزاب توضیح داد: ما در دوره قبل با دولت و مجلس شورای اسلامی صحبت کرده بودیم که بودجه ای برای خانه احزاب تصویب شود. چند سالی مبلغ ناچیزی به عنوان کمک داده می شد. اما متأسفانه این بودجه قطع شد. امیدواریم به تلاش هایی که انجام می شود این کمک مجدد برقرار شود. همه این کارها زمانی شدنی است که ما حمایت همه مردم را داشته باشیم.

رئیس خانه احزاب در پاسخ به سؤال خبرنگار جماران در مورد تلاش خانه احزاب برای ایجاد آرامش در فضای انتخابات، ضمن بیان اینکه در 2 سال اخیر فضا آرامش بیشتری پیدا کرده است، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما همیشه فضای آزادی داشتیم و هیچ وقت فضای انتخابات امنیتی نبوده است. اما باید تلاش کنیم که کسی احساس نکند شرکت در انتخابات و فعالیت در این زمینه برای او هزینه دارد.

وی با تأکید بر اینکه گسترش دموکراسی به گسترش احزاب رابطه مستقیم دارد، افزود: احزاب نمایندگان مردم هستند. تلاش خواهیم کرد که با حضور و مشارکت مردم نشاط انتخابات زیاد شود.

غفوری فرد در بخش دیگری از سخنان خود تعداد حزب هایی که در شورای مرکزی خانه احزاب نماینده دارند را 36 حزب بیان کرد و ادامه داد: تعداد احزاب عضو خانه احزاب 186 حزب است. البته هر گروه دیگری به شرط اینکه از وزارت کشور پروانه فعالیت داشته باشد می تواند در خانه احزاب عضو شود.

وی خاطر نشان کرد: خانه احزاب حزب نیست و نمی تواند کار حزبی انجام دهد. خانه احزاب یک تشکل صنفی است و یک تشکل سیاسی نیست. علت آنکه در گذشته دچار مشکل شد این است که عده ای تلاش کردند آن را تبدیل به یک تشکل سیاسی کنند و از رسالت اصلی خود فاصله گرفت.

رئیس خانه احزاب ضمن بیان اینکه تلاش برای حذف گروه رقیب مرگ خانه احزاب خواهد بود، گفت: به همین دلیل تلاش شده که تمامی گروه ها در خانه احزاب نماینده داشته باشند. اگر ما به عنوان اصولگرا برای حذف اصلاح طلبان تلاش کنیم، خانه احزاب را نابود کردیم. بنابر این اگر گروهی تلاش کنند دیگری را حذف کند به ضرر خودش تمام خواهد شد.

وی یادآور شد: قانون احزاب در مجلس شورای اسلامی در دست تدوین است. در پیش نویس این قانون دیده شده که هر 5 نفر که گروه تشکیل دهند می توانند از وزارت کشور پروانه فعالیت حزبی بگیرند. اما در خانه احزاب چند شرط از جمله داشتن دفتر و نمایندگی حداقل در چند استان به این شروط اضافه شده است. دلیل این کار این است که احزب اگر بخواهند مؤثر باشند باید جامعیت داشته باشند.

غفوری فرد در پایان تأکید کرد: ما تلاش می کنیم که همه طیف ها و سلیقه های سیاسی از جمله اصلاح طلبان در انتخابات حضور داشته باشند. البته سعی می کنیم که خودمان را قدرتمند کنیم تا پیروز این میدان باشیم.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.