life

در دنیای مدرن تعداد سلاح های تهاجمی و تنوع آنها آنقدر زیاد است که انتخاب از بین آنها، سخت تر از استفاده از آنها به نظر می رسد. به گزارش جی پلاس، برخی از اسلحه های تهاجمی (Assault Rifles) آنقدر قوی و با ثبات و همچنین دقیق هستند که نشان داده اند از دیگر سلاح های یک سر و گردن بالاترند. این سلاح ها در عملیات ها و جنگ های مختلف توانایی بالا و قدرت خود را تصویر کشیده اند تا در توانایی آنها تردیدی باقی نماند. در این گزارش به بررسی بهترین اسلحه های تهاجمی می پردازیم که در حال حاضر در سرویس می باشند و برخی از آنها در اختیار بسیار از کشورها هستند و هر یک از آنها هم نسخه های مختلف از آنها تولید کرده اند و به اصطلاح آن را بومی سازی کرده اند. سلاح هایی که در این گزارش به آنها اشاره می شود همگی نسخه اصلی و ساخت اولین کشور هستند و ترتیبی در معرفی آنها وجود ندارد.

  • ام۱۶ (ایالات متحده آمریکا)
ام۱۶ با نام رسمی تفنگ کالیبر ۵٫۵۶ ام۱۶ نام سلسله تفنگ‌های خودکار و نیمه‌خودکار مجهز ساخت شرکت کلت و تحت امتیاز ارتش ایالات متحده آمریکا است. ام۱۶ که در طبقه تفنگ‌های تهاجمی (تفنگ‌های مخصوص جنگ که از فشنگ اندازه متوسط استفاده می‌کنند) است دارای چند نسل مختلف می‌باشد که مدلهای ام۱۶/آ۱، ام۱۶/آ۲، ام۱۶/آ۳، ام۱۶/آ۴ را شامل می‌شوند. ام۱۴ از فشنگ‌های پرقدرت ناتو با کالیبر ۷٫۶۲ و طول ۵۱ میلی‌متر استفاده می‌کرد اما فشنگ مخصوص ام۱۶ فشنگ متوسط ۵٫۵۶x۴۵ میلی‌متری است. سلاح‌های مختلف خانواده‌ام۱۶ جنگ ویتنام به این سو سلاح سازمانی اصلی ارتش آمریکا به شمار می‌روند. دقت و نواخت تیر (تعداد شلیک در دقیقه) ام۱۶، بالاتر از تفنگ‌های رقیبی همچون ژ۳، اف‌ان فال و کلاشنیکف است. کالیبر مسلسل ام۱۶، ۵٫۵۶ است و به روش غیر مستقیم توسط گاز باروت حاصل از شلیک مسلح می‌شود و سیستم قفل گلنگدن آن بصورت چرخ‌دنده‌ای طراحی شده است.
  • کلاشنیکف ۱۰۳ (روسیه-شوروی سابق)
نام این سلاح برگرفته از نام طراح آن میخائیل تیموفیویچ کلاشنیکف است. تولید انبوه آکا-۴۷ از سال ۱۹۴۷ در اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد و با توجه به سهولت استفاده و نگهداری، قدرت بالا، هزینه اندک تولید و دوام زیاد به محبوب‌ترین تفنگ تهاجمی دنیا تبدیل شد. آکا-۴۷ که از فشنگ ۳۹×۷٫۶۲ استفاده می‌کند که توسط میخائیل کلاشنیکف در جریان جنگ جهانی دوم با الهام از اولین تفنگ تهاجمی جهان یعنی اس‌تی‌جی-۴۴ طراحی شد. این تفنگ خشاب‌های ۵، ۱۰، ۲۰ ۳۰، ۴۰ و ۷۵ فشنگی دارد و با روش غیرمستقیم و با فشار گاز ناشی از انفجار باروت مسلح می‌شود و سیستم قفل گلنگدن آن از نوع چرخشی است. این سلاح در سه نوع با قنداق ثابت، تاشو از زیر، و تاشو از کنار ساخته می‌شود که نوع تاشو آن به سبب اشغال فضای کمتر و حمل آسان‌تر مورد توجه‌است و به سبب کوچکی و سبکی نسبی در جنگ‌های چریکی (پارتیزانی کارایی دارد. کالیبر اصلی آن ۷٫۶۲ میلی‌متر است؛ ولی در کالیبرهای دیگر نیز ساخته شده‌است. بدنه آن از فولاد نرم ساخته شده و دیگر بخش‌هاپرس‌کاری شده‌است. در این گزارش به مدل AK-103 اشاره شده است که با کاليبر بزرگتر ۳۹*۷.۶۲ ميليمتر و برد مفيد ۱۰۰۰ متر قدرت آتش بالاتري نسبت به اسلاف خود دارد .
  • هکلر و کخ ژ۳۶ (آلمان)
هکلر و کخ ژ۳۶ یک تفنگ تهاجمی است که در اوایل دهه ۱۹۹۰ توسط شرکت آلمانی هکلر و کخ طراحی شده و از سال ۱۹۹۷ جایگزین تفنگ جنگی ژ۳ به عنوان سلاح سازمانی اصلی ارتش آلمان شد. ژ۳۶ از پیشرفته‌ترین تفنگ‌های روز دنیا محسوب شده و در بسیاری از کشورها مورد استفاده‌است. این تفنگ از فشنگ ۵٫۵۶x۴۵ میلی‌متری ناتو استفاده می‌کند. خشاب اصلی ژ۳۶ یک خشاب ۳۰ فشنگه است. محل قرارگیری خشاب به عنوان یک بخش جداگانه ساخته شده به همین دلیل این سلاح را به راحتی می‌توان برای پذیرش خشاب‌های دیگر آماده کرد. از یک خشاب ۱۰۰ فشنگه هم می‌توان برای تغذیه ژ-۳۶ استفاده کرد که در واقع خشاب استاندارد ام‌ژ۳۶ مدل تفنگ اتوماتیک جوخه ژ۳۶ است. بعد از ساخت و طراحی مدل ژ۳۶، شرکت هکلر و کخ با همکاری ارتش آمریکا مدل اصلاح‌شده‌ای از این سلاح به نام ایکس-ام۸ تولید کرد.
  • هکلر و کخ ژ۳ (آلمان)
به این جنگ افزار به اختصار ژ۳ گفته می شود. این جنگ‌افزار در سال ۱۹۵۹ به عنوان سلاح سازمانی ارتش آلمان انتخاب. رمز موفقیت ژ-۳ در سادگی و قیمت ارزان ساخت آن است. این سلاح با فشنگ پرقدرت ۷٫۶۲ میلیمتری ناتو تغذیه می‌شود و می‌تواند در حالت تک تیر و رگبار عمل کند و مدلی نیز با قنداق تاشو دارد. این اسلحه در زمان جنگ ایران و عراق توسط ایران استفاده شد. ارتش آلمان در سال ۱۹۹۷ تفنگ ژ۳۶ را جایگزین ژ ۳ کرد.
  • اشتایر آیوجی (اتریش)
یک اسلحه تهاجمی بولپاپ ساخت اتریش است. طراحی این اسلحه در دههٔ ۱۹۷۰ میلادی به دست کارخانه اشتایر مانلیشر انجام‌گرفت و از ۱۹۷۸ بدین سو از سوی نیروهای مسلح کشورهای بسیاری به کار گرفته می‌شود. آاوگ کوتاه‌شدهٔ عبارت آلمانی Armee Universal Gewehr به معنای تفنگ جهانی ارتش می‌باشد. آاوگ در جنگ در تیمور شرقی، حملهٔ نیروهای متحد به افغانستان و نیز در حمله به عراق به کار بسته‌شده‌است. این تفنگ از دید نما یک نمونهٔ بولپاپ است و نمونه‌های بسیاری از آن با درازا و وزن و اندازهٔ فشنگ گونه‌گون ساخته‌شده‌است.
  • SIG SG 550 (سوئیس)
این اسلحه از ۱۹۹۰ توسط ارتش سوئیس مورد استفاده است و به بیش از ۲۰ کشور صادر شده است. بیش از ۶۰۰ هزار مورد از این سلاح تولید شده که عمدتا توسط نیروهای ویره و کاماندوها مورد استفاده قرار می گیرد. این اسلحه دارای یک طراحی قدیمی است و عملکردی شبیه به کلاشنیکف دارد و یکی از بهترین اسلحه های ۵.۵۶ میلی متری به شمار می رود.
  • هکلر و کخ اچ کا۴۱۶ (آلمان)
این سلاح نیز در دهه ۹۰ میلادی توسط کمپانی هکلر و کخ توسعه داده شد تا در اختیار دلتا فورس از نیروی دریایی آمریکا قرار گیرد. این سلاح را می توان نسخه ای ارتقا یافته از ام۴ خواند که البته طراحی و ساختی منحصر به فرد و مستقل دارد. این سلاح اکنون در بیش از ۲۰ کشور فعال است و عمدتا توسط نیروی ویژه مورد استفاده قرار می گیرد. این سلاح ظاهری شبیه به ام۴ دارد که باعث می شود نیروهای نظامی نیازی به آموزش دوباره برای استفاده از آن نداشته باشند. این سلاح در ۴ مدل مختلف تولید شده است. اکثر تجهیزات اضافی اسلحه های ام۴ و ام۱۶ را می توان روی این سلاح نیز نصب کرد.
  • FN SCAR (بلژیک)
این تفنگ SCAR(کوتاه شدهSpecial Operations Forces Combat Assault Rifle) نام دارد.تفاوت کلیدی میان XM-8 و SCAR در تک کالیبره بودن XM-8 می باشد که فقط برای شلیک مهمات کالیبر ۵٫۵۶x45mm ناتو طراحی شده است.با نگرشی جدید برخاسته از تفاوت میان ماموریت های پیاده نظام ارتش آمریکا و نیروهای وی‍‍‍‍‍‍ژه،SCAR می باید توانایی شلیک مهمات کالیبر های مختلف موجود در میدان های نبرد را چه از نوع استاندارد ناتو و چه از نوع استاندارد روسی داشته باشد. در ابتدا SCAR در دو گونه سبک SCAR-L با قابلیت شلیک مهمات ۴۵×۵٫۵۶ میلیمتری NATO و گونه سنگین SCAR-H با توانایی شلیک مهمات پرقدرت ۵۱×۷٫۶۲ میلیمتری NATO ساخته شد.هردو مدل دارای سه نوع مختلف براساس طول لوله هستند.مدل لوله بلند،مدل لوله کوتاه و اساندارد. رعایت اصول ارگونومیک را می توان در تک تک بخش های این تفنگ دید. با توسعه مکانیزم جدید قفل گردشی گلوله در کنار مکانیزم آتش پیستون ضربه ای کوتاه،SCAR در زمینه پایداری و توانایی انجام عملیات در منطقه های آلوده بسیار بالا و همانند HK-416 یا همان M27 است دقت این تفنگ نیز آنقدر بالاست که بی هیچ وجه قابل مقایسه با تیربار های روسی و حتی اروپایی نیست.بدون شک از FN SCAR می توان به عنوان نمونه کامل پیشرفت تکنولوژی در ساخت تفنگ های جدید یاد کرد.مسلما هر سرباز آمریکایی دوست دارد چنین تفنگی را در دست بگیرد و میداند اگر تفنگش در گل و لجن بیفتد باز هم به خوبی کار میکند و همچنین میتواند بلافاصله پس از بیرون آمدن از زیر آب،با تفنگش شلیک و دشمنان را به کام مرگ بفرستد.
  • فاماس (فرانسه)
هدف از طراحی این سلاح جایگزینی آن با تفنگ نیمه اتوماتیک Mas Mle.49/56 و مسلسل دستی MAT- 49 و MAC Mle.1929 بود.اولین نمونه این تفنگ در سال ۱۹۷۱ ساخته شد و برای آزمایش به ارتش فرانسه تحویل داده شد.در آن زمان ارتش فرانسه مدلی از مسلسل ساخت کشور سوئیس را بکار میبرد . این مسلسل با کالیبر ۵۶/۵ ساخت کارخانه SIG بود و با کد SG - ۵۴۰ شناخته می شد . این سلاح از نوع bull pup می باشد یعنی خشاب آن در قسمت انتهایی سلاح و پشت قبضه تپانچه ای نصب می شود. در ساخت این سلاح از پلاستیک به وفور استفاده شده.این سلاح از سیستم گلنگدن تاخیری اهرمی استفاده می کند که از سلاح AAT_ 52 به عاریت گرفته شده است. گلنگدن سلاح از نوع بسته می باشد.وقتی گلوله شلیک می شود ، فشار گاز باروت باعث می شود تا فشنگ به پیشانی جنگی فشار وارد کرده و آن را به عقب هل دهد.زمانی که هنوز فشار گاز باروت بالا می باشد ، اهرم تاخیر حرکت کوتاه گلنگدن را به قسمت سنگین تر گلنگدن که حرکتی طولانی تر دارد انتقال می دهد که این عامل باعث ایجاد تاخیر در باز شدن گلنگدن می شود. منبع: military-today
کدخبر: 439094
ارسال نظر

موضوعات داغ