life

دانشمندان در آمریکا برای نخستین بار دو فناوری تصویربرداری را برای تولید یک مدل آناتومی چاپی سه‌بعدی از قلب یک بیمار ترکیب کردند.

به گزارش جی پلاس، آن‌ها نمونه اولیه دقیق قلب چاپی را ارائه داده‌اند که به پزشکان امکان تشخیص بهتر و درمان بیماری‌های قلبی را می‌دهد.

دانشمندان بیمارستان کودکان Helen DeVos در میشیگان برای چاپ‌کردن این مدل هیبریدی، با استفاده از توموگرافی رایانه‌ای (سی‌تی‌ اسکن) و اکوکاردیوگرافی سه‌بعدی از طریق مری (۳DTEE) از قلب یک بیمار تصویربرداری کردند.

سی‌تی‌ اسکن به محققان امکان تجسم‌بخشی آناتومی بیرونی قلب را داد، در حالی که فناوری ۳DTEE نمایی واضح‌تر از دریچه‌های داخلی قلب را ارائه کرده است.

این تصاویر با استفاده از نرم‌افزار ویژه‌ای با یکدیگر ترکیب شدند و برای چاپ‌کردن قلب سه‌بعدی به کار رفتند.

چنین مدل سه‌بعدی از قلب به ویژه زمانی که با استفاده از تصاویر پشت قلب ارائه شده باشد، به جراحان نمایی از این اندام که آن‌ها هرگز نمی‌توانند بر روی یک صفحه رایانه در اختیار داشته باشند را ارائه می‌دهد.

این امر به دانشمندان، امکان تشخیص بهتر بیماری قلبی و تعیین این موضوع را می‌دهد که آیا قلب با جراحی یا ترانس‌کاتتر درمان می‌شود یا خیر؟

موفقیت جدید در آینده، راه را به سوی ترکیب دو فناوری سی‌تی اسکن و ۳DTEE با ام‌آر‌آی باز می‌کند. تصاویر ام‌آر‌آی دیدگاه بهتری درباره درون قلب و بافت عضلانی آن ارائه می‌دهد.

شیوه‌های پیشین چاپ سه‌بعدی قلب فقط با استفاده از یک نوع تصویربرداری عمل می‌کردند و نتیجه بدست‌آمده به اندازه ترکیب دو شیوه تصویربرداری در تحقیق جدید دقیق نبود.

منبع: ایسنا

کدخبر: 384420
ارسال نظر

موضوعات داغ