life

مهندسان یک شرکت نوپای امریکایی به نام Saffron نمونه اولیه نوعی لامپ ال‌ای‌دی را ساخته‌اند که طیف متغیر نور طبیعی خورشید را در طول شبانه‌روز ساطع می‌کند.

به گزارش جی پلاس، این لامپ Silk نام دارد و طراحان مدعی‌اند می‌تواند عملکرد کاربران و همچنین الگوهای خواب آن‌ها را با ارائه نوع رنگ مناسب برای هر زمان از روز ارتقا دهد.

این لامپ حبابی ال‌ای‌دی قابل‌برنامه‌ریزی، نوری را ساطع می‌کند که با ریتم شبانه‌روزی درونی کاربر یعنی تغییرات فیزیکی، ذهنی و رفتاری وی طی واکنش به روشنایی و تاریکی در یک چرخه ۲۴ ساعته، هماهنگ است.

در واقع تکامل انسان چنین واکنشی را ایجاب می‌کند، اما نور مصنوعی از جمله صفحات دیجیتالی این تعادل را بر هم می‌زنند.

لامپ حبابی جدید دارای یک محفظه حاوی نور ال‌ای‌دی رنگی خنک و یک محفظه حاوی نور ال‌ای‌دی گرم‌تر است. در طول روز فقط ال‌ای‌دی رنگی خنک عمل می‌کند؛ البته امکان ترکیب‌کردن این دو نور برای ایجاد تعادل بین نور گرم و سرم نیز وجود دارد؛ با این حال، لامپ ابداعی شب‌ها فقط با نور ال‌ای‌دی گرم روشن می‌شود.

ایده طراحی Silk این است که لامپ جدید، نور آبی انرژی‌بخش را در طول روز و نور گرم را در غروب ساطع کند تا در طول روز کاربر را خنک کرده و در طول شب نیز وی خواب بهتری داشته باشد.

این سیستم به صورت آنلاین و با استفاده از ویژگی وای‌فای به اطلاعات محلی حرکت خورشید متصل شده و به طور خودکار روشنایی خود را با آن هماهنگ می‌کند.

می‌توان از نوعی سوئیچ نوری برای کنترل نور این لامپ حبابی استفاده کرد. در واقع، ویژگی nClick آن، امکان تنظیم‌کردن نور را با استفاده از کلیک‌کردن بر روی یک سوئیچ می‌دهد.

کاربر می‌تواند با یک کلیک عملکرد طبیعی حباب را فعال کند؛ وی با دو کلیک می‌تواند دمای نور رنگی را تغییر دهد و با سه کلیک نیز قادر است نور را با گذشت زمان خاموش کند.

برای کنترل پیشرفته‌تر، برنامه نرم‌افزاری Silk Light (که بر روی سیستم‌ عامل اندروید و نصب iOS می‌شود) کاربر را قادر می‌سازد برنامه‌های زمانی مبتنی بر ناحیه زندگی خود را ایجاد کرده و نور لامپ را برای برآورده‌کردن نیازهای نوری یک موقعیت خاص مانند جلسات یوگا یا مهمانی شب تنظیم کند.

افرادی که از اختلالات اثرگذار فصلی رنج می‌برند، می‌توانند از برنامه نوردهی سفارشی بهره‌مند شوند.

تیم Silk Light به دنبال جمع‌آوری بودجه برای تجاری‌سازی لامپ جدید است و چنانچه همه چیز خوب پیش برود، این فناوری ژانویه سال ۲۰۱۶ عرضه می‌شود.

منبع: ایسنا

کدخبر: 384416
ارسال نظر

موضوعات داغ