tech

ناسا در نظر دارد در ماموریت فرودگر InSight خود به مریخ در سال 2016، دو کیوب‌ست را به منظور گسترش ارتباطات، برای نخستین بار به اعماق فضا ارسال کند.

به گزارش جی پلاس، کیوب‌ست‌های (MarCO) که در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در کالیفرنیا ساخته شده‌اند، ماهواره‌های مکعبی بسیار کوچکی هستند که هزینه ساخت و راه‌اندازی آنها نسبت به ماهواره‌های بزرگ سنتی بسیار پایین‌تر است. چنین ویژگی‌هایی باعث شده که کیوب‌ست‌ها در میان علاقمندان فضا و به ویژه دانشجویان و دانشگاهیان، محبوبیت ویژه‌ای پیدا کنند.

هر کیوب‌ست، یک ماهواره مینیاتوری مکعبی با ابعاد ۱۰ سانتیمتر بوده و کیوب‌ست‌های بزرگتر متشکل از چند واحد کیبوست است. طرح مارکو، یک کیوب‌ست شش واحدی تقریبا به اندازه یک چمدان است که اندازه‌ای برابر با ۳۶٫۶×۲۴٫۳×۱۱٫۸ سانتیمتر دارد.

قرار است مارکو در مارس سال ۲۰۱۶ از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ در کالیفرنیا به همراه فرودگر InSight بر روی موشک اطلس پنج به فضا پرتاب شود. InSight اولین ماموریت ناسا برای جمع آوری اطلاعات جدیدی از ساختار سیاره سرخ بوده و زمان پایان ماموریت آن، سپتامبر ۲۰۱۶ اعلام شده است.

رادیوی مارکو اندازه‌ای برابر یک توپ سافت‌بال دارد که در طول موج‌های UHF وX-band فعالیت کرده و امکان فرمان از راه دور و ارسال سیگنال را برای ماهواره مهیا می‌کنند.

منبع: ایسنا

کدخبر: 383812
ارسال نظر

موضوعات داغ