life

به گفته محققان، تفاوت جنسیتی در بیان احساسات و حافظه به دلیل مکانیزم‌های متفاوت است.تفاوت سیم‌کشی مغزی مردان و زنان برای دانشمندان شناخته شده است اما محققان سوئیسی اخیرا نمونه دیگری از آن را آشکارسازی کرده‌اند.

به گزارش جی پلاس، محققان دریافتند که زنان بیشتر از مردان تصاویر احساسی را از لحاظ عاطفی تحریک کننده می‌خوانند و بیشتر احتمال دارد که آن‌ها را بخاطر بسپارند.

این بررسی مقیاس بزرگ توسط دانشمندان دانشگاه باسل بر تعیین ارتباط وابسته به جنسیت بین احساسات، عملکرد حافظه و فعالیت مغزی تمرکز داشت.

گفته می‌شود که زنان اغلب وقایع عاطفی را بیشتر از مردان به لحاظ احساس تحریک‌کننده می‌یابند.

پژوهشهای قبلی نشان داده‌اند که احساسات بر حافظه انسان تاثیر می‌گذارند؛ هر چه یک موقعیت احساسی‌تر باشد، بیادسپاری آن محتمل‌تر است.

این امر باعث بروز این پرسش می‌شود که آیا زنان به دلیل روشی که برای پردازش احساسات دارند، از عملکرد بهتری در آزمون‌های حافظه نسبت به مردان برخوردارند یا خیر.

محققان در تلاش برای پاسخ به این پرسش، با کمک ۳۳۹۸ داوطلب از چهار کارآزمایی کوچکتر توانستند نشان دهند که زنان بیشتر از همتایان مردشان تصاویر احساسی بویژه موارد منفی را به لحاظ عاطفی تحریک‌کننده خوانده بودند.

اگرچه در مورد تصاویر خنثی هیچ تفاوت مرتبط با جنسیت در ارزیابی احساسی وجود نداشت.

در آزمون حافظه متعاقب آن، شرکت‌کنندگان زن تصاویر بسیار بیشتری را نسبت به شرکت‌کنندگان مرد بیاد می‌آوردند. جالب اینجا بود که زنان از مزیت خاصی نسبت به مردان در یادآوری تصاویر مثبت برخوردار بودند.

محققان با استفاده از داده‌های fMRI 696 داوطلب همچنین توانستند نشان بدهند که ارزیابی قویتر تصاویر دارای احساس منفی توسط داوطلبان زن با فعالیت فزاینده مغزی آن در مناطق حرکتی مرتبط است.

این یافته‌ها می‌تواند از باور رایج در مورد اینکه زنان بیشتر از مردان به بیان احساسات می پردازد، حمایت کند.

یافته‌ها همچنین به ارائه درک بهتر از تفاوت‌های خاص جنسیتی در پردازش اطلاعات کمک می‌کند.

این دانش اهمیت فوق‌العاده دارد زیرا بسیاری از بیماری‌های عصبی روانی دارای تفاوت‌های مرتبط با جنسیت هستند.

منبع: ایسنا

کدخبر: 380108
ارسال نظر

موضوعات داغ