life

رییس انجمن آثار و مفاخر اسلامی از جمله امتیازات اسلام را باز بودن در علم بر روی همه متفکران دانست و گفت: تا زمانی که ادیان در علم را به روی خودشان ببندند به جایی نخواهند رسید ، این ویژگی اسلام بود که به این دین الهی غنا بخشید.

به گزارش جی پلاس، ' مهدی محقق ' شامگاه سه شنبه در مراسم بزرگداشت و تجلیل از مقام علمی جرج جرداق اندیشمند و پژوهشگر مسیحی گفت : مجلس امروز برای تجلیل از مقام علمی یک دانشمند مسیحیست که با تالیف کتابی درباره امام علی (ع) به ذکر مقام والای امام اول شیعیان علی (ع) پرداخته است و سال های سال است به دلیل تالیف این کتاب مورد محبت شیعیان است.

جرج جرداق متولد ۱۹۲۶ نویسنده و شاعر و نمایشنامه نویس مسیحی لبنانی بود. وی به دلیل نوشتن کتاب 'علی صدای عدالت انسان' به شهرت بسیاری رسید. این اندیشمند در ۱۴ آبان ۱۳۹۳ در زادگاهش لبنان درگذشت.

محقق همچنین گفت: مسیحیان با کمک علمی بر اندیشه مسلمانان تاثیر گذاشته اند ، نکته بسیار قابل تامل که نباید از آن غافل بود ، آنها در فرهنگ و تمدن اسلامی سهم بسیاری داشته اند.

به گفته رییس انجمن آثار و مفاخر اسلامی، اندیشمندان مسیحی با ترجمه آثار علمی از زبان های یونانی و سریانی به زبان عربی کمک شایانی به متفکرانی چون ابن سینا و ذکریای رازی کرده اند بنابراین از این نظر باید قدردان آنها باشیم.

وی جرج جرداق را نماینده اندیشمندان مسیحی مورد احترام مسلمانان عنوان کرد و افزود: دانشمندان ایرانی همیشه با احترام به اندیشمندان مسیحی نگاه می کنند.

ارادت بی نظیر جرداق به امام علی(ع)

در ادامه این مراسم حجت الاسلام سید جمال الدین دین پرور رئیس انجمن نهج البلاغه نیز به بیان ویژگی های جرداق اندیشمند مسیحی پرداخت و گفت: پارسایی، عالم بودن و پرهیز از خودبینی سه ویژگی مهم و مشترک میان مسلمانان و مسیحیان است. در آیین اسلام و مسیح به طور حتم در کنار عالم بودن پارسایی حضور دارد و این دو در کنار هم جامعه و انسان را ارتقاء می دهد.

وی به بیان خاطره ای از حضور جرداق درایران پرداخت و گفت: وقتی آقای جرداق به ایران دعوت شده بود خیلی علاقمند بودم در یک فضایی خصوصی درباره میزان ارادت و علاقه وی به امام علی(ع) بیشتر بدانم که این اتفاق میسر شد و واقعا نمی توانم چگونه بگویم میزان عشق و علاقه او به امام ما بی نظیر بود.

رئیس انجمن نهج البلاغه در ادامه با اشاره به گفت وگوی خبرنگار لبنانی با جرداق که از او می پرسد چطور شما اینقدر به امام علی(ع) علاقه و عقیده دارید، گفت: آقای جرداق در پاسخ به سوال این خبرنگار می گوید آیا ۶ جلد کتاب من گویای میزان علاقه من نیست.

حجت الاسلام دین پرور ادامه داد: جرداق در ادامه این مصاحبه به خبرنگار می گوید؛ من از ۱۸ سالگی به امام علی(ع) فکر می کردم و کتاب های که درباره ایشان نوشته شده بود را یم خواندم اما من را راضی نمی کرد چرا که آنها امام علی(ع) را فردی در کوفه معرفی کرده بودند در حالی که به نظر من امام علی(ع) فرازمانی و فرامکانی بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: این اندیشمند بزرگ مسیحی در ادامه گفت وگوی خود درباره امام علی(ع) می گوید؛ معرفت و شناخت امام علی(ع) منحصر به مسلمانان نیست بلکه هر کسی که زندگی امام علی(ع)، روح بلند، معرفت و عدالت ایشان را حتی شنیده باشد، ارگ غرضی نداشته باشد شیفته ایشان خواهد شد.

ترجمه کتاب جرداق مهمترین توفیق زندگی من

در پایان مراسم نیز حجت السلام سیدهادی خسرو شاهی پژوهشگر و مترجم کتاب جرداق طی سخنانی به نحوه آشنایی اش با کتاب 'علی صدای عدالت انسانی' نوشته جرداق و ترجمه آن پرداخت و گفت: ۵۰ سال پیش وقتی من طلبه جوانی بودم آیت الله سید رضا صدر به بنده گفت کتابی درباره امام علی(ع) توسط یک مسیحی نوشته شده است که از شما می خواهیم آن را ترجمه کنید.

وی افزود: یک هفته ای گذشت تا کتاب به دستم رسید و وقتی آن را خواندم متوجه شدم که کتاب بسیار سنگین و پر محتوا با ادبیات غنی است. بنابراین از آقای صدر خواستم که ترجمه آن را به یک نفر دیگر بسپارد که ایشان قبول نکرد و گفت خود بنده باید انجام دهم.

مترجم کتاب 'علی صدای عدالت انسانی' ادامه داد: پس از آن نامه ای با آقای جرداق نوشتم و از او اجازه ترجمه کتاب را گرفتم و ایشان هم با مهربانی جواب نامه را به همراه عکس از خودش همانطور که من خواسته بودم فرستاد.

خسروشاهی با اشاره به اینکه ترجمه کتاب جرداق مهمترین توفیق زندگی ام بوده است، اظهارداشت: بعد ها که ۵ جلد دیگر از این کتاب چاپ شد باز هم من توفیق ترجمه آنها را داشتم و تا به حالا بیشتر از ۲۰ بار تجدید چاپ شده است.

وی در ادامه با اشاره به اشتباهی که همیشه درباره ذکر نام اسم در ایران می شود، توضیح داد: طبق نامه ای که ۵۰ سال پیش به خط خود جرداق دارم اسم کامل او 'جرج شجعان جرداق' است که متاسفانه در ایران اشتباهی 'جرج سمعان جرداق' نوشته می شود و در همین بنری که برای مراسم بزرگداشت او امروز در انجمن آثر و مفاخر چاپ شده اسم او 'سمعان' به جای 'شجعان' آمده است.

به گزارش ایرنا در پایان این مراسم علی موسوی گرمارودی اشعاری از خودش را در رثای امیرالمومنین علی (ع) قرائت کرد.

منبع: ایرنا

کدخبر: 379353
ارسال نظر

موضوعات داغ