life

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به سیاست‌های علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری گفت: برای شتاب رشد علمی در کشور راهی جز توسعه تحصیلات تکمیلی وجود ندارد.

به گزارش جی پلاس، حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد در جلسه هیات رئیسه این دانشگاه که صبح امروز در واحد کرج برگزار شد، با اشاره به ویژگی‌های خاص این واحد گفت: مجاورت واحد کرج با صنایع مختلفی که در این استان وجود دارد، موقعیت بینظیری را برای این واحد به وجود آورده تا بتواند تاثیر خود را در توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این استان و حتی کشور افزایش دهد.
وی افزود: تعداد اعضای هیأت علمی، دانشجویان و فضای ۴۷ هکتاری منسجم این واحد، زمینه را برای توسعه این واحد و تبدیل شدن آن به واحد جامع سه ستاره فراهم کرده است.
پاسخ میرزاده به منتقدان توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد
وی با بیان اینکه بسیاری از افراد توسعه تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه آزاد اسلامی مورد نقد قرار می دهند، گفت: تمامی برنامه های اجرا شده در دانشگاه آزاد اسلامی مانند توسعه تحصیلات تکمیلی طبق اسناد بالادستی، برنامه پنج ساله، برنامه پنج ساله دانشگاه آزاد اسلامی که در سال ۸۹ به تصویب هیأت امنا رسیده، به اجرا در می آید و افرادی که این برنامه‌ها را مورد نقد قرار می‌دهند، به نظر می‌رسد از اطلاعات کافی برخوردار نیستند.
وی با اشاره به سیاست‌های علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری افزود: برای شتاب رشد علمی در کشور راهی جز توسعه تحصیلات تکمیلی وجود ندارد، همچنین باید به این موضوع توجه شود که توسعه تحصیلات تکمیلی مانع از خروج سرمایه‌های مادی و انسانی از کشور است.
میرزاده در ادامه به ارائه آماری درباره متقاضیان ورود به تحصیلات تکمیلی پرداخت و گفت: در سال ۹۳ ، ۳۴۰هزار نفر متقاضی دوره دکتری بودند که از این میان تنها ۸درصد توسط دانشگاه‌های دولتی و آزاد جذب شده‌اند. با وجود افزایش ظرفیتی که در پذیرش متقاضیان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی به وجود آمد اما همچنان نتوانستیم به این تقاضای بزرگ فرهنگی، علمی و اجتماعی پاسخ مناسبی بدهیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه خروج هریک از این افراد از کشور برای تحصیل، خسارت های بسیاری به اقتصاد کشور وارد می‌کند، اظهار داشت: در مورد دوره دوره کارشناسی ارشد نیز با چنین وضعیتی روبرو هستیم. از حدود یک میلیون متقاضی ورود به این دوره، تنها ۲۶درصد (۱۲درصد توسط دانشگاههای دولتی و ۱۴درصد توسط دانشگاه آزاد اسلامی) را جذب کردیم. ما نمی‌توانیم به این تقاضای بزرگ اجتماعی بی تفاوت باشیم. وضعیت متقاضیان ورود به دوره تحصیلات تکمیلی مشابه متقاضیان ورود به دوره کارشناسی و کاردانی در ابتدای انقلاب است.
تقاضای ورود به دوره تحصیلات تکمیلی حداقل تا ۱۵ سال آینده پابرجاست
وی با تأکید بر اینکه برآوردها نشان می‌دهد تا ۱۵ سال آینده همچنان تقاضای ورود به دوره تحصیلات تکمیلی پابرجاست، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مسئول ایجاد اشتغال نیست. افرادی که نگران آینده کاری فارغ التحصیلان فوق لیسانس و دکترای این دانشگاه هستند، بگویند برای اشتغال دیپلمه‌ها تاکنون چه کرده‌اند؟
میرزاده افزود: یکی از بهترین راه‌های اشتغالزایی، توسعه شرکت‌های دانش بنیان است. به همین خاطر در نظر داریم تا پایان سال ۹۶، ۵۳ مرکز رشد را به ۱۵۰ مرکز و ۴۱۹ شرکت دانش بنیان را به ۸۰۰ شرکت افزایش دهیم.
میرزاده همچنین وجود ۳۰درصد از دانشجویان واحد کرج در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: این یک شاخص بسیار خوب است که تقریباً یک سوم دانشجویان این واحد، در مقاطع تحصیلات تکمیلی در حال تحصیل هستند.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
کدخبر: 379176
ارسال نظر

موضوعات داغ