پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

گزارش جماران از لزوم تسریع تصویب آیین نامه حمایت های اجتماعی از کودکان کار و خیابان؛

شاید سختی های زندگی روزمره برای تامین معیشت حداقلی و تامین خانواده ای که بضاعت مالی اش توان باسواد شدن فرزندان خانواده و رقم زدن آینده درخشان برای آن ها را نمی دهد، برای کسانی که از حداقل درآمدها، مزایای اجتماعی نظیر بیمه و ... برخوردار هستند، آنچنان که یک باید و شاید لمس نمی شود، ولی بازهم گلایه های مردم کوچه و خیابان را در تاکسی، اتوبوس، مترو و ... درباره شرایط درآمدی، گرانی ها، خرج و مخارج و... شاهدیم. شاید ما نتوانیم مشقت های زندگی را با پوست و گوشت و استخوان نظیر ستاره، دختر گلفروش جاده بهشت زهرا، پسر کارگر پلاستیک سازی، دستفروشی که مسافر دائم مترو است، پسر متکدی چهارراه نارمک و بسیاری دیگر از بچه های کار، درک کنیم. آنها دردی دارند که شاید از کودکی آن را در سینه حبس کرده اند. درمان درد این کودکان و توجه به بعض فروخورده آنها قطعا نیازمند توجه جامعه و مسئولان مسئول در قبال این افراد و اجرای قوانین موجود در این زمینه است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، تعلل برخی مسئولان در رسیدگی به آیین نامه «حمایت های اجتماعی از کودکان کار» قطعا نمی تواند برای بچه های کار که دغدغه ای جز سیر کردن شکمشان ندارند مهم باشد، اما برای ما که می دانیم این آیین نامه، خدمات اجتماعی به این گروه از جامعه را در ریل مناسب تری قرار می دهد پیگیری روند رسیدگی به پیش نویس آن وظیفه ای انسانی محسوب می شود.

تقلا برای زنده ماندن

در کوره پزخانه ها، کارگاه ها، فروشگاه ها، مزارع، کنار جاده ها، چهارراه ها و خیلی جاهای دیگر کودکان 7 تا 15 سال جلوی چشم های ما دارند برای زنده ماندن تقلا می کنند. بعضی هاشان هم فرشته ی مرگ را بغل می گیرند. یکی از خبرگزاری ها با استناد به گفته مغازه داران بازار گل گزارش داده بود که جاده بهشت زهرا به جاده ابدی بچه های گلفروش تبدیل شده و در این جاده ماهیانه یک تا دو کودک قربانی ماشین های عبوری می شوند.

سهل انگاری برخی افراد

فاطمه قاسم‌زاده، رییس هیات مدیره شبکه یاری کودکان کار و خیابانی اظهار می کند: حدود یک سال است که آیین نامه «حمایت های اجتماعی از کودکان کار» برای اظهار نظر توسط وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی به سازمان های دولتی که موظف به انجام نقش هایی در این طرح هستند ارسال شده اما در تمامی این مدت یک ساله می بینیم که هیچ کدام از این نهادها هیچ اظهارنظری در خصوص آیین نامه فوق الذکر نکرده اند و تاکنون مسکوت مانده است. پس به این ترتیب شاهد آن هستیم که تمامی سازمان ها و نهادهای کشور به نوعی کم‌کاری، بی توجهی و به تعویق اندازی را در ارتباط با آسیب های اجتماعی دارند که گمان می کنیم علت اصلی آن این است که کاهش آسیب ها مساله اصلی و اساسی آنها نیست.

وضعیت کودکان کار در دنیا و ایران

فاطمه دانشور چهره شناخته شده نیز در پاسخ به این سوال که اوضاع مواجهه با موضوع کودکان کار در دنیا چگونه است؟ می گوید: موضوع کودک کار و خیابان یک موضوع جهانی است و ما باید بپذیریم این مساله در همه کشورها وجود دارد. هم کشورهای در حال توسعه و هم کشورهای پیشرفته با معضل کودک کار مواجهه دارند. برخی کشورهای پیشرفته، راجع به این موضوع راه حل پیدا کرده اند و درباره این مساله فکر شده؛ به طوری که این معضل را کنترل کرده‌اند. اما ایران جزو کشورهایی است که هنوز موضوع کودکان کار در آن به درستی کنترل و مدیریت نشده است و ضعف اصلی به نبود مشارکت و هماهنگی بین بخشی در دستگاه ها بر می گردد.

دانشور، اجرای قانون منع کار را دچار چالش دانست و افزود: واقعیت آن است که در حال حاضر در کشور، قانون منع کار کودک را داریم و در این خصوص، سوال مشخص من از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این است که چه میزان از بازرسان وابسته به این وزارتخانه در کوره های آجر پزی که کودکان با بدترین شرایط کار می کنند حضور پیدا کرده اند و به دنبال اجرایی کردن قانون منع کار کودک بوده اند؟ آنچه در بازدیدهای به عمل آمده شاهد آن بوده ام این است که متاسفانه هیچ اقدام جدی صورت نگرفته است .

لزوم تسریع روند رسیدگی به آیین نامه

چندی پیش مدیر کل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت رفاه ضمن تشریح جزئیات آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان، از تغییر نام این آیین نامه به حمایت های اجتماعی از کودکان کار و خیابان خبر داد و گفت: آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان ۱۰ سال قبل به تصویب رسیده بود اما طی این مدت به دلیل اشکالات و ایراداتی که داشت جنبه اجرایی پیدا نکرد.

روزبه کردونی با اشاره به ارسال اصلاحیه این آیین نامه به دستگاه های عضو افزود: دستگاه هایی که عضو این شورا بودند اصلاحیه آیین نامه را خوانده و نظرات خود را به وزارت رفاه ارسال کردند؛ اما فقط ۳ دستگاه تاکنون پاسخی نداده اند که منتظر آنها هستیم.

وی به اصلاح این آیین نامه اشاره کرد و گفت: جلسات متعددی با همکاری تشکل های غیر دولتی ذیربط و کارشناسان امور برای اصلاح آیین نامه برگزار شد و در نهایت مواردی از آن تغییر یافت به طوری که اسم آیین نامه از ساماندهی کودکان کار و خیابان به حمایتهای اجتماعی از کودکان کار و خیابان تغییر کرد.

به گفته کردونی، در آیین نامه قبلی تمرکز بر کودکان خیابانی بود و با توجه به اینکه سیاستگذاری برای کودکان کار و خیابان با یکدیگر تفاوت عمده دارند به همین دلیل این موضوع نیز اصلاح شد و از این به بعد در هر دو حوزه فعالیت و سیاستگذاری خواهد شد.

نمایانی پدیده کودکان خیابانی

به گزارش جماران، مساله کودکان خیابانی و کار، رویدادی قابل پرده پوشی نیست. جلوی نگاه های ما دارد خودنمایی می کند و تقریبا کسی پیدا نمی شود که در مسیر روزانه اش این پدیده را از نزدیک نبیند. این در حالی است که بر اساس قوانینی که در کشور وجود دارد به کار گرفتن کودکان تا سنی مشخص جرم و مستحق مجازات محسوب می شود، اما آنچه مشخص نیست این است که چرا هیچ نهادی به طور مشخص با این جرمی که به وضوح بدون هیچ پنهان کاری حتی در خیابان های شلوغ شهرها بویژه در تهران به وقوع می پیوندد، برخورد نمی کند. هرچند نمی توان گفت که همه آن کودکان کار در شهرها که عمدتا دستفروشی را پیشه خود قرار داده اند، برای گروه های مشخص کار می کنند، بلکه برخی از آنها نان آور خانواده خود محسوب می شوند، ولی بی توجهی به این کودکان نیز باعث آینده ای تاریک برای بخشی از جامعه ای می شود که مثل همه ما حق برخورداری از حداقل های مواهب اجتماعی را دارند.

در چنین شرایطی سوال این است که سهل انگاری برخی نسبت به تسریع روند اجرای آیین نامه «حمایت های اجتماعی از کودکان کار و خیابان» چه توجیهی می تواند داشته باشد؟ آیا باید منتظر بمانیم تا «ستاره» ها هم به سرنوشت دوستان متوفایشان گرفتار شوند؟

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.