پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

گزارش شب های قدر حرم امام خمینی و سخنان حجج اسلام ادیب یزدی، ناطق نوری و رستگاری؛

مراسم احیای شب های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان امسال نیز همچون سال های دیگر با حضور پرشور و شعور روزه داران و دوستداران خمینی کبیر در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی برگزار شد.

در این مراسم ها برخی مسئولان نیز حضور داشتند و حجج اسلام ادیب یزدی، ناطق نوری و رستگاری در این سه شب به سخنرانی پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران آنچه در ادامه می آید مشروح سخنان سخنرانان شب های احیای حرم مطهر امام خمینی(س) است.

ادیب یزدی در مراسم شب نوزدهم رمضان حرم امام خمینی:

اخلاق افشاگری و ضایع کردن محترمین جامعه را کنار بگذاریم

مراسم احیاء شب نوزدهم مبارک مبارک رمضان در حرم مطهر امام خمینی(س)برگزار شد.

به گزارش خبرنگار جماران، همزمان با لیالی قدر مراسم شب نوزدهم ماه مبارک رمضان در جوار حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و با حضور اعضاء بیت امام، شخصیتهای سیاسی، روحانیون و اقشار مختلف مردم برگزار شد.

در این مراسم که حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی حضور داشت، یکی از قاریان قرآن به تلاوت کلام الله مجید پرداخت و سپس دعای جوشن کبیر قرائت شد.

حجج اسلام سید یاسر خمینی، سید علی خمینی، مجید انصاری، سراج الدین موسوی، محمدعلی ابطحی، محمدعلی جماعتی، دکتر عبدالحسین طباطبایی و... از جمله حاضران در این مراسم بودند.

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین ادیب یزدی به ایراد سخنانی در خصوص شخصیت امیر مؤمنان علی(ع) پرداخت.

وی با اشاره به ویژگی هایی چون تهذیب اخلاق و دنیاگریزی در شخصیت امام علی(ع)، ایجاد شک و شبهه میان مردم را یکی از دلایل تفرق میان یاران ایشان برشمرد و اظهار داشت: تبلیغات دشمن در آن زمان بسیار موثر و شکننده بود؛ آنها پول خرج می کردند و شبکه های جاسوسی خود را نیزمیان لشکر علی(ع) فعال کرده بودند.

ادیب یزدی افزود: دلیل دیگر تفرق میان یاران امیر مومنان(ع) این مساله بود که بزرگان آن زمان به خوبی شمشیر می زدند اما هنوز آدم خوبی نشده بودند، زیرا شمیر زنی آنگاه خوب است که شمشیر در دست یک انسان غیرتمند و مسلمان خداترس باشد و اگر شمشیر دست مستی زنگ باشد وضعیت خطرناکی پیش می آید.

وی تصریح کرد: خیلی از کسانی که همراه امیر مومنان(ع) بودند کلاس اخلاق ندیده بودند، متوجه خطرات ایستادن مقابل ولی خدا نبودند و نمی دانستند که تهمت و غیبت چه آثاری دارد و جامعه را به چه روزی می کشاند، لذا دائما علیه هم کار می کردند و یکدیگر را ضایع می کردند؛ آنها مسائل اصلی را فرعی و امور اصلی را فرعی کردند، در روی هم ایستادند و شمشیر کشیدند و با بهانه های واهی شخصیت های بزرگ خود را خرد کردند.

ادیب یزدی با بیان اینکه اتفاقات جانگداز باعث پراکنده شدن یاران علی(ع) شد، افزود: کار به جایی رسید که امیر مومنان(ع) به مالک پیغام داد تا از جنگ برگردد و وقتی او پاسخ داد که من فقط ده ضربه شمشیر با خیمه فتنه فاصله دارم، حضرت پاسخ دادند که اگر امام خود را زنده می خواهی ببینی برگرد؛ لذا مالک بازگشت و معاویه برای ادامه جنگ آماده شده و تجدید قوا کرد.

وی با بیان اینکه ریشه نهضت الهی ملت ایران امیرمومنان(ع) و آموزه های کربلا و عاشوراست، یادآور شد: تمام تجربیات جنگ های جمل، صفین و نهروان در این نظام الهی باید رعایت شود و این وقایع برای ملت رشید ما بزرگترین منبع الهام بخش است و گرچه تاریخ ایران و سایر کشورها نیز موجود است اما آموزه های اصلی که باید از آنها بهره ببریم زندگانی امیرالمومنین(ع) است زیرا این انقلاب انقلاب امیرالمومنین(ع) است.

ادیب یزدی تأکید کد: کاری نکنیم دوباره ناله امیرالمومنین(ع) بلند شود و آن تجربیات تکرار شود. آنچه موجب شد اطراف علی(ع) خالی شود عدم طی مسیر تقوای الهی و مراتب اخلاقی در میان جامعه بود. ما باید زیاده خواهی و زمین زدن رقیب را فراموش کنیم و اخلاق متعفن افشاگری و ضایع کردن افراد و محترمین جامعه را کنار بگذاریم.

وی ادامه داد: اگر در مکتب علی(ع) می خواهیم جایی داشته باشیم کنترل چشم، زبان و نفس مهم است. همچنین بدانیم که اگر مراقب نباشیم حتی ممکن است مقابل ولایت بایستیم.

ادیب یزدی با بیان اینکه باید از فرصت ماه مبارک رمضان برای انقلاب درونی بهره ببریم و زیاده خواهی و نفس سیری ناپذیر را کنترل کنیم، تأکید کرد: امام خمینی به عنوان الگو اسو برای همه واجب الاتباع و دائم الاتباع است.

وی یادآور شد: ما به ملت رشید خورا اعتماد داریم زیرا این ملت بارها امتحان خود را پس داده است و در زیر پرچم رهبری مراقب عزت خود است.

در پایان نیز مراسم احیاء توسط حجت الاسلام و المسلمین ادیب یزدی برگزار شد.

***

ناطق نوری در مراسم شب بیست و یکم ماه رمضان حرم امام خمینی:

وحدت ما را پیروز کرد/ اگر دائما دسته دسته شویم توقع داریم که عزیز بمانیم؟/ دعا کنیم خدا کینه را از دلهایمان بیرون کند

رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری تأکید کرد: دلیل اینکه امام و ملت ایران پیروز شدند، شاه فرار کرد و آمریکا هیچ غلطی نتوانست کند، این بود که همه اقشار مردم با هم یکی شدند.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ناطق نوری طی سخنانی در مراسم شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در حرم امام خمینی به موضوع سرنوشت ملتها از منظر قرآن و امیرالمؤمنین(ع) پرداخت و اظهار داشت: هیچ ملت، امت و انسانی بی جهت عزیز یا ذلیل نمی شود و آنچه از قرآن کریم و گفتار معصومین(ع) مستفاد می شود آن است که عامل اصلی عزت ها و ذلت ها خود انسانها و ملتها هستند و هیچ امتی بدون دلیل بالا نمی رود یا دچار سقوط نمی شود و هیچ شخصی بی جهت عزیز یا ذلیل نمی شود.

وی با بیان اینکه در خصوص سرنوشت انسانها سه دسته آیه در قرآن به چشم می خورد، افزود: در آیات دسته اول، انسان با نگاه اولیه احساس می کند که گویی علت تامه همه عزت ها و ذلت ها خداست. همانگونه که در آیه 26 سوره آل عمران آمده است «قُلِ اللَّهُمَّ مالِکَ الْمُلْکِ تُؤْتِی الْمُلْکَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْکَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِیَدِکَ الْخَیْرُ إِنَّکَ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیرٌ»(بگو: «بار خدایا ، تویی که فرمانفرمایی هر آن کس را که خواهی، فرمانروایی بخشی و از هر که خواهی فرمانروایی را باز ستانی و هر که را خواهی، عزت بخشی و هر که را خواهی، خوار گردانی همه خوبیها به دست توست، و تو بر هر چیز توانایی). اگر ما صرفا همین آیه را مورد توجه قرار دهیم در می یابیم که تمام خوشبختی ها، بدبختی ها، عزت ها و ذلت ها در دست خداست.

ناطق نوری با بیان اینکه در دسته دوم آیات در خصوص سرنوشت انسانها، سرنوشت او رهین اعمال خودش ذکر شده است، به آیات 29 سوره نجم و 41 سوره روم اشاره کرد و در ادامه گفت: در دسته دیگری از آیات قرآن، هم بر نقش خداوند و هم انسان در سرنوشت تأکید شده است؛ همانگونه که در آیه 53 سوره انفال آمده است « ذلِکَ بِأَنَّ اللَّهَ لَمْ یَکُ مُغَیِّراً نِعْمَةً أَنْعَمَها عَلی‏ قَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ وَ أَنَّ اللَّهَ سَمیعٌ عَلیمٌ»( این [ کیفر ] بدان سبب است که خداوند نعمتی را که بر قومی ارزانی داشته تغییر نمی دهد ، مگر آنکه آنان آنچه را در دل دارند تغییر دهند ، و خدا شنوای داناست) و در آیه 11 سوره رعد هم تأکید شده است که «إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ»( خدا حال قومی را تغییر نمی دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند).

وی ادامه داد: آنچه از این آیات ذکر شده در می یابیم این است که عامل اصلی ذلت و عزت، ما انسانها هستیم و خداوند پاداش دهنده و نمره دهنده به ماست.

ناطق نوری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه خداوند با هیچ کس دشمنی یا قرابت و فامیلی ندارد، تصریح کرد: این ما هستیم که سرنوشت خود را تعیین می کنیم و بحث هایی چون طالع و امثال آن مزخرف است؛ زیرا ذلت و عزت دست خودمان است.

وی سپس به تشریح سخنان امام علی(ع) در خطبه 192 نهج البلاغه در خصوص سرنوشت قوم بنی اسرائیل پرداخت و گفت: علی(ع) ضمن ترسیم یک منحنی از رفتار بنی اسرائیل، از کیفرهایی که بر این قوم بر اثر کردار بد آنها پیش آمد سخن گفته و مردم را انذار می دهند که خود را از آن رفتارها محفوظ دارند.

وی با بیان اینکه بخش اعظم قرآن کریم داستان مربوط به اقوام گوناگون است تا عبرتی برای بشر باشد، افزود: بنی اسرائیل نسبت به یگدیگر حسد و بخل می ورزیدند و قلب هایشان نسبت به هم کینه داشت؛ در آن قوم همدیگر را به خطی بودن یا تند و کُند بودن متهم می کردند. همین ویژگی ها مایه بدبختی است و اصولا آنچه وحدت ملتها را می شکند و انسانها را مقابل هم قرار می دهد همین هاست.

رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری با بیان اینکه خداوند وقتی دید که قوم بنی اسرائیل به هوش آمده اند ذلت آنها را به عزت تبدیل کرده و به آنها امنیت داد، اظهار داشت: این داستان تاریخی مشابه سرنوشت ما ملت ایران است که قبل از انقلاب به خاطر وجود رهبران نالایق و سلاطین هوس ران، شهوت ران و قدرت طلب ذلیل شده بود و هر روز یک کشور به سرزمین او حمله می کردند تا اینکه آمریکایی ها بر او تسلط کامل یافته و شاه ممکلت غلام حلقه به گوش رئیس جمهور آن کشور شد.

وی با اشاره به حقارت شاه در مقابل سفرای آمریکا و انگلیس، افزود: امام آمد و برای خدا قیام کرد و فریادی زد که هنوز طنین آن در گوش من هست؛ وقتی که بعد از آزادی از زندان، در 15 خرداد 1342 در مسجد اعظم قم بر بالای منبر رفت و در حالی که انتظار می رفت از آزادی خود از زندان تشکر کند، گفت مرا آزاد کردید، اشتباه کردید گمان کردید مرا آزاد کنید فریاد نمی زنم؛ من فریاد می زنم؛ برای خدا و اسلام فریاد می زنم.

ناطق نوری یادآور شد: امام با یک عبا، عمامه، قبا و نعلین و دست خالی در مقابل یک حکومت تا دندان مسلح و مورد حمایت خارجی ایستاد و مردان و زنان ایران شیرمردانه و شیرزنانه ید واحد شدند و از او حمایت کردند.

وی گفت: دلیل اینکه امام و ملت ایران پیروز شدند، شاه فرار کرد و آمریکا هیچ غلطی نتوانست کند، این بود که همه اقشار مردم با هم یکی شدند.

ناطق نوری با ذکر خاطراتی از همبستگی مردم در راهپیمایی های سال 1357، تصریح کرد: وقتی گفته می شود «یدالله مع الجماعه» به معنای لطف، عنایت و کمک خداست. اما اگر ما دائما شعبه شعبه و دسته دسته، این جناح و آن جناح، تند و کُند، شویم، توقع داریم که عزیز بمانیم؟ باید بدانیم که خداوند با هیچ کس فامیلی ندارد.

وی با اشاره به روحیه مردم در دهه اول انقلاب، گفت: در سالهای 58 و 59 وقتی ماشین ها به هم می رسیدند برای عبور کردن از یک مسیر به یکدیگر تعارف می کردند، اما امروز وقتی در خیابان با ماشین دیگری رو به رو شویم مخصوصا اگر راننده آن یک خانم باشد، پا را بیشتر روی گاز فشار می دهیم تا او را اذیت کنیم! نه ذره ای گذشت، نه تحمل، نه صبر، نه بردباری، نه سعه صدر. در اول انقلاب در شرایطی، نفت نبود اما گروهی از مردم با پیت، نفت را به درب منازل افراد مستمند و سالمند می بردند تا دچار سختی نشوند؛ این روحیه و این وحدت ما را پیروز کرد.

ناطق نوری یادآور شد: همه ملت، پشت سر رهبری و امام انقلاب بودند و انقلاب پیروز شد و جنگ هم که 8 سال بر ما تحمیل شد و همه دنیا پشت مقابل ما بودند که هنوز جنازه شهدای آن زمان را می آوریم، با ایستادگی همه اقشار با پیروزی تمام شد.

وی با تقدیر از ایستادگی تمام اقشار مردم و حضور بسیج در دفاع مقدس، ادامه داد: ما امروز هم در دنیا عزیز هستیم و امروز در دنیا تنها کشوری هستیم که اینگونه روی پای خود ایستاده و در عرصه های داخلی و خارجی منتظر تصمیم داخلی و خارجی نیست و این در حالی است که در منطقه ما جنگ و کشتار جریان دارد، صهیونیست ها مردم مظلوم فلسطین را به قتل می رسانند، نیروهای خبیت عربستان مردم مطلوم یمن را می کشند و گروههای به نام داعش و... ملت های دیگر را قتل عام می کنند؛ اما ملت ما با صلابت ایستاده است که این امر مرهون وحدت، همدلی، هم زبانی و حمایت از مقام ولایت و رهبری است؛ رهبری شجاع، بیدار و هوشیار.

رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری با بیان اینکه مراسم تشییع پیکر شهدای غواص یک مانور بود، تصریح کرد: در این مراسم همه اقشار مردم با چهره های مختلف آمدند و این اتفاق یک پیام داشت و آن اینکه مردم گفتند ما پای انقلاب و نظام ایستاده ایم و قدر این نعمت را دانسته و کفران نعمت نمی کنیم.

وی با تأکید بر اینکه خداوند تعهد نداده است همیشه اینگونه باقی بمانیم، اظهار داشت: آیا گذشتی که 35 سال قبل نسبت به هم داشتیم، اکنون داریم؟ آیا آن صلابت و احترام به ارباب رجوع که آن زمان در ادارات بود، اکنون وجود دارد؟ آیا مردم را مانند آن زمان تحویل می گیریم؟ در حالی که اینها همان مردم هستند.

ناطق نوری ادامه داد: آن زمان کسی جرأت نمی کرد رشوه بگیرد و کارشکنی کند؛ از خدا نمی ترسید؟ امیرالمؤمنین(ع) در مورد بنی اسرائیل فرمودند که آنها وقتی عزت یافتند دوباره دچار غرور شدند؛ در حالی که غرور نعمت را نابود می کند و اگر کسی کفران نعمت کند خدا آن را پس می گیرد.

وی گفت: امروز خداوند نعمت عزت، استقلال و امنیت را به ما عطا کرده و در این شب ها دعا کنیم که خدا دلهای ما را به هم نزدیک تر کند، کینه ها را از دلهایمان بیرون کند و شر دشمنان اسلام و تشیع را از سر اسلام و مسلمین کم کرده و به خودشان بازگرداند.

رئیس دفتر بازرسی ویژه مقام معظم رهبری در پایان ابراز امیداوری کرد که خداوند توفیق همدلی و همزبانی را به ملت ایران عطا کرده و همه بتوانند راه امام و شهدا را با رهبری مقام معظم رهبری ادامه دهند تا انقلاب به دست صاحب اصلی خود برسد.

***

حجت الاسلام و المسلمین رستگاری در حرم امام:

وقتی زبان رنگ خدا گرفت، از تهمت و دروغ به شخصیتهای طراز اول اثری نخواهد بود

خطیب مراسم احیاء حرم مطهر امام خمینی تأکید کرد: وقتی زبان رنگ خدا گرفت پاک می شود و از تهمت، غیبت و دروغ نسبت به شخصیت های محترم و طراز اول اثری در آن نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین رستگاری در مراسم شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان طی سخنانی اظهار داشت: آنچه موجب فضیلت شب قدر است نزول قرآن بر قلب مبارک پیامبر(ص) است، زیرا روح الامین قرآن را در چنین شبی در ماه رمضان بر قلب مقدس پیغمبر(ص) نازل فرموده است.

وی افزود: ما امشب می خواهیم مراسم احیاء برگزار کنیم و آنچه مهم است گرفتن قرآن در برابر و روی سر است و این معنی زیادی دارد؛ در واقع ما آمده ایم که امشب علاوه بر اینکه کارنامه خودمان را در مقابل پروردگار باز کنیم، سیئات خودمان را بازگو کنیم و با خدا سخن بگوییم و خالصانه طلب استغفار و توبه کنیم.

رستگاری گفت: شب قدر معنای بالاتری دارد و آن اینکه ما آمده ایم از خدا بخواهیم در قیامت از کسانی نباشیم که پیامبر(ص) از ما شکایت کند که قرآن را محجور نگاه داشتند.

وی ادامه داد: ما امشب آمده ایم قرآن را روی دست بگیریم و بگوییم خدایا آمده ایم هم با تو و هم با قرآن تو آشتی کرده و از تو بخواهیم در باقی مانده عمر بنده ای وارسته، شایسته، بایسته و قرآنی و ولایتی و اهل ولایت شویم.

رستگاری اظهار داشت: خدای بزرگ می فرماید ذلت، حقارت و پستی از آن مردمی است که از قرآن و عترت فاصله بگیرند؛ خداوند در قرآن می فرماید «ضربت علیهم الذلة أین ما ثقفوا إلا بحبل من الله وحبل من الناس». در تفاسیر در خصوص تعابیر این آیه می گویند «حبل من الله» قرآن و «حبل من الناس» علی بن ابی طالب است و چه جالب است که ما امشب هم قرآن را روی دست می گیریم و هم به حبل متین و صراط مستقیم علی(ع) و سایر امامان متوسل می شویم.

وی تأکید کرد: اگر امشب بنده ای از خدا و قرآن و معارف وحیانی جدا شود بطور مسلم ذلیل و حقیر است و عزتش را از دست داده است و مگر نشنیده ایم خدا در قرآن شریف می فرماید «العزه لله و لرسوله و للمؤمنین».

وی در بخشی از سخنان خود با تأکید بر توجه به زبان و گفتار در جامعه گفت: بیشترین گناهان ما مربوط به زبان است و باید پرسید که آیا ما امروز امنیت زبان داریم یا خیر؟ آیا بزرگان و شخصیت های برجسته ما امنیت زبان دارند؟

وی تأکید کرد: وقتی زبان رنگ خدا گرفت پاک می شود و از تهمت، غیبت و دروغ نسبت به شخصیت های محترم و طراز اول اثری در آن نخواهد بود.


*تصاویر منتخب از حضور پرشور مردم در مراسم شب های قدر حرم امام خمینی را اینجا ببینید.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.