معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: واقعیت این است که در دنیای امروز بعضی از گزاره های دینی برای زنان پاسخگو نیست و متناسب با زمان خودش بوده و الان چالش های زیادی با دنیای مدرنتیه به وجود آورده است. اگر این تعارضات دینی مورد توجه محققان و حوزه دینی نباشد، پیش بینی می شود که عوامل دین گریزی جوانان فراهم شود. امام به عنوان اسلام شناس بزرگ با تاکید بر نقش زن در خانواده رافع بسیاری از این چالش ها بودند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، شهیندخت مولاوردی در دیدار جمعی از بانوان فرهیخته کشور با یادگار امام در حسینه جماران، با گرامی داشتن یاد و خاطره امام اظهار کرد: یکی از ابعادی که می توان با توجه به آن افکار و اندیشه های امام را در حوزه زنان راتببین کرد، موضوع تاثیر زمان و مکان در فقه پویا است.

وی با اشاره به اینکه در بازخوانی نقش و جایگاه زنان و تبیین جایگاه اسلام درباره زنان، اجتهاد پویا و تعیین کننده بودن زمان و مکان بسیار مهم است، ادامه داد: برای فهم این مطلب می توان به وضعیت ایران پیش از انقلاب اشاره کرد که در آن حکومت پهلوی تحت عنوان نوسازی کارهایی را انجام داد، اما زنان جامعه به دلیل داشتن نگاه سنتی و مذهبی با این نوسازی همراه نشدند، این زنان همان کسانی بودند که در انقلاب حضور داشتند و به فرمان امام کنار و پا به پای مردان در مبارزه با حکومت پهلوی شرکت کردند و بعد از انقلاب هم در جامعه حضور داشتند.

معاون امور زنان ریاست جمهوری ادامه داد: رمز پویایی انقلاب در تطابق احکام و هنجارهای دینی با قوانین جامعه است. تاکید امام بر شناخت موضوعات و مصالح حکومت و درک صحیح از واقعیت های جامعه، اهمیت این موضوع را نشان می دهد. با این ملاحضات است، که ما مشاهده می کنیم که علیرغم مخالفت ایشان با لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی و مخالفتشان با حضور زنان در انتخابات در این لایحه ، پس از پیروزی انقلاب مدافع جدی حضور زنان در مجلس خبرگان هستند.

مولاوردی ادامه داد: تاکید امام به حضور زنان را می توان در دفاع ایشان از حضور بانوان در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی جامعه دید، تاکید ایشان به حضور زنان مثلا در مجلس خبرگان را می توان نمونه ای از این موضوع دانست که امام به حضور اجتماعی بانوان اهمیت زیادی می دادند و از عضویت زنان در عرصه های مختلف سیاسی حمایت می کردند.

وی با اشاره به مخالفت امام در تفکیک های جنسیتی در دانشگاه ها، اظهار کرد، امام همان امامی است که از زنان خواستند در انتخابات لایحه های ایالتی و ولایتی شرکت نکنند است، اما با توجه به تغییرات بنیادینی که در جامعه پیش و پس از انقلاب اتفاق افتاده، ایشان چرخش دیدگاه داشتند. دیدگاهی که بعد از انقلاب تاکید بر حضور زنان در عرصه های مختلف جامعه داشت.

مولاوردی در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر فرصت مناسبی پیش رو داریم که با گذشت بیست و شش سال از رحلت امام میزان تحقق نگاه امام و فاصله موجود با آن نگاه در جامعه حال حاضر را ارزیابی کنیم.

معاون امور زنان ریاست جمهوری با بیان اینکه ما می توانیم از راه مطالعه نظرات امام به فاصله ای که با ایشان داریم پی ببریم، اظهار کرد: ما شاهد این ماجرا هستیم که در طول زندگی امام بعد از انقلاب از هر فرصتی برای بیان فرق بین اسلام ناب محمدی و اسلام آمریکایی استفاده می کردند، که ما می توانیم در این ایام از این نظرات برای شناخت و شناساندن جریانات فکری که با دیدگاه امام فاصله داشتند و دارند به خوبی بهره ببریم.

مولاوردی با اشاره موضوع طلاق و افزوده شدن شرط ضمن عقد برای زنان ، به عنوان یکی از کمک ها و لطف های امام نسبت به زنان گفت: این یکی از نمونه تعبیرهای روشنگرانه امام نسبت به زنان است. نمونه دیگر از این تعابیر می توان به تاکید امام به حضور زنان در صنعت اشاره کرد، آن هم زمانی که بسیاری هنوز حضور زنان در جامعه را نمی پذیرفتند.

وی با بیان اینکه امروزه بیش از گذشته شاهد نقش زنان بیش از پیش در جامعه هستیم، ادامه داد: زنان پا به پای مردان در تامین خانواده در شهر ها و روستاها حداقل در تامین اقتصاد خانواده ها فعالیت می کنند، می توان به ضرورت به کار بردن فقه پویا با در نظر گرفتن زمان و مکان تاکید کرد.

مولاوردی ادامه داد: شبهات برون دینی که درباره احکام و حقوق زنان در اسلام مطرح می شود، در کنار توجه به عنصر زمان و مکان، تفکیک میان هنجارهای دینی و عادات و رفتارهای اجتماعی منتسب به دین درخور توجه است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد: توجه به عنصر زمان و مکان در عصر حاضر می تواند مورد توجه متکلمان و محققان دینی در پاسخ به دیدگاهی باشد که، اسلام را عامل مظلومیت زن مسلمان معرفی می کند. امام با دخالت دادن دو عنصر زمان و ماکن راه را در توانمند ساختن زنان در دنیای امروز گشود. واقعیت این است که در دنیای امروز بعضی از گزاره های دینی برای زنان پاسخگو نیست و متناسب با زمان خودش بوده و الان چالش های زیادی با دنیای مدرنتیه به وجود آورده است.

این فعال حقوق زنان در پایان گفت: اگر این تعارضات دینی مورد توجه محققان و حوزه دینی نباشد، پیش بینی می شود که عوامل دین گریزی جوانان فراهم شود. امام به عنوان اسلام شناس بزرگ با تاکید بر نقش زن در خانواده رافع بسیاری از این چالش ها بودند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.