مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه «سبک زندگی ما یک معجونی است که باید آن را پالایش کنیم»، گفت: هم بازاریان و هم دیگر گروه‌ها باید نسبت به زندگی اسلامی آشنا شوند.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی جماران، در پاسخ به این پرسش که «با توجه به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بسیاری از شهدای برجسته اصناف و بازار شناخته شده نیستند، این نقیصه از کجا نشأت گرفته و چه راهکاری برای رفع آن وجود دارد؟» گفت: طبعا برای شناسایی یک کار و یک مجموعه به یک اقدام تبیینی نیاز هست که با توجه به این موضوع، فکر می‌کنم هم بازاریان خود در این عرصه ورود نکرده‌اند و هم نهادهایی که لازم بوده در جهت معرفی آنان کار کنند، اقدامی را شکل نداده‌اند.

وی با اشاره به برگزاری کنگره ملی 10 هزار شهید اصناف و بازار کشور اظهار کرد: انشاءالله این کنگره آغاز یک حرکت ارزشمند برای معرفی بیشتر خدمات بازاریان و اصناف در طول دوران دفاع مقدس و همچنین پیش از پیروزی انقلاب است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه به نظرم باید در این عرصه کار فرهنگی کرد تا شهدای اصناف و بازار شناخته شوند، ادامه داد: شاید خود این افراد به دلیل حفظ حیا و نیز احساس اینکه نکند این رفتارشان به ریا تبدیل شود، نمی‌خواستند تا به میدان معرفی خود ورود پیدا کنند ولی دیگران وظیفه دارند در رابطه با معرفی خدمات چهره‌هایی که خود را وقف انقلاب کرده‌اند، به خوبی اقدام کنند.

حسینی بوشهری همچنین در پاسخ به این پرسش که «در جامعه حال حاضر اصناف و بازاریان تا چه میزان از شهدای هم‌صنف خود الگو گرفته‌اند؟» گفت: همانند عرصه‌های دیگر در این عرصه نیز نیاز به کار داریم. طبعا هیچ کدام ما از وضع موجود رضایت نداریم و در این زمینه نیاز به کار و برنامه‌ریزی بیشتری هست.

وی با بیان اینکه تاکیدی که رهبر معظم انقلاب نسبت به بحث فرهنگ دارند مواردی چون حفظ ارزش‌های شهدا را نیز شامل می‌شود، ادامه داد: ما باید ارزش‌های شهدا را بدانیم تا در جامعه هم بازاریان و هم دیگر گروه‌ها نسبت به زندگی اسلامی آشنا شوند. در واقع بازاریان باید با کار فرهنگی و رجوع به زندگی شهدا به ویژه شهدای اصناف با کسب و کار اسلامی و سبک زندگی دینی آشنا شوند.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: آنچه که در جامعه امروز ما وجود دارد آمیخته‌ای از سبک زندگی‌های مختلف است که برگرفته از رسومات قبل از انقلاب و تحت تأثیر آن زمان و برخی شعارهای مطرح در آن و یکسری افکار وارداتی و بیگانه است که به جامعه ما راه پیدا کرده‌اند.

حسینی بوشهری با بیان اینکه سبک زندگی ما یک معجونی است که باید آن را پالایش کنیم، افزود: منظور از اینکه به ما سفارش شده تا دین‌مان را خالص کنیم تنها شامل مسائل اعتقادی نمی‌شود بلکه مسائل رفتاری و زندگی را نیز مورد توجه قرار داده است که باید آن را پالایش کنیم تا بتوانیم خلوص دین را در زندگی‌مان پیاده کنیم.

اخلاص و کار بی‌منت برای رضای خدا از ویژگی‌های بارز شهید عراقی بود

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا از شهدای اصناف و بازار کسی را می‌شناسید؟» اظهار کرد: حاج مهدی عراقی را می‌شناختم و نسبت به علاقه‌ای که امام به ایشان داشتند اطلاع داشتم؛ البته شخصیت‌های دیگری هم در این زمینه هستند ولی شناخت من نسبت به ایشان بیشتر است.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، از اخلاص و بی‌منت و در راه رضا خدا کار کردن شهید حاج مهدی عراقی به عنوان ویژگی‌های اخلاقی بارز آن شهید یاد کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.