قرار بود که در دولت تدبیر و امید دیگر ستاره ها بردوش دانشجویان سنگینی نکند قرار بود دیگر دانشجویی به خاطر بیان عقاید خود با احضار و بازجویی روبرونشود قرار بود که دانشگاه محل تضارب آرا باشد و هیچ دانشجویی به خاطرادامه تحصیل مهر سکوت بر لبان خود نزند.....

قرار بود که در دولت تدبیر و امید دیگر ستاره ها بردوش دانشجویان سنگینی نکند قرار بود دیگر دانشجویی به خاطر بیان عقاید خود با احضار و بازجویی روبرونشود قرار بود که دانشگاه محل تضارب آرا باشد و هیچ دانشجویی به خاطرادامه تحصیل مهر سکوت بر لبان خود نزند.....

درست در دورانی که امید ها در دل دانشجویان این مرز و بوم جوانه زده است و بسیاری 24 خرداد را پایان دوره انزوای جنبش دانشجویی تعبیر کردند موج احضار دانشجویان فعال سیاسی به سازمان سنجش برای گرفتن مصاحبه ودادن پاره ای از توضیحات شدت گرفت. این اتفاق درحالی رخ داد که کمتر ازیک ماه به اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد باقی مانده است با این وجود بسیاری از دانشجویان دانشگاه تهران و پلی تکنیک و ... با لحنی دوستانه به سازمان سنجش احضار شدند تا در مورد فعالیت های خود در دوره دانشجویی پاسخگو باشند.

*دعوت به مصاحبه

به گزارش جماران، یکی از اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تهران از روزی تعریف کرد که تماسی از سازمان سنجش با شهرستان محل زندگی وی گرفته شده بود و آقایی از وی خواسته بود تا هفته بعد برای مصاحبه به بخش گزینش سازمان سنجش مراجعه کند.

عضو فعال انجمن اسلامی در گفتگو با جماران با بیان اینکه کارشناسی در بدو ورود وی را با فامیل صدا و به وی چهار برگه داده بود اظهار داشت: این برگه جزییات بیو گرافی من را خواسته بود هرچند کارشناس مذکور در جریان مصاحبه مرتب تاکید داشت که ما در مورد تو همه چیز را می دانیم و استعلام کردیم و بهتر است که با صداقت به این سوالات جواب بدهید.

فارغ التحصیل دانشگاه تهران تصریح کرد: سوالات فراوانی در مورد تجمعات سال 88، 13 آبان، عاشورا و 22 خرداد 89، فعالیت های غیر دانشجویی، مواضع من در مورد نظام و ... پرسیده شد که همه این سوالات را پاسخ دادم و اعلام کردم که به عنوان یک دانشجو انتقادات جزئی از برخی عملکردها داشته ام و همواره هم تلاش داشتم فعالیت قانونی و در چارچوب دانشگاه انجام دهم و نقشی هم در سازماندهی و یا تشویق دیگران نداشته ام اما در نهایت آن کارشناس به من گفت که شما محرومیت از تحصیل مادام العمر دارید و حالا ما دفاعیه شما را بررسی می کنیم شاید تخفیفی داده شد. رفتار کارشناسی که با من گفتگو کرد چندان تند نبود اما بارها نسبت های تندی به من می دادند و علی رغم انکار صریح من درباره اتهامات و بدون آنکه سند و گزارش موثقی ارائه دهند اتهامات کلی و نسبت هایشان را ادامه می دادند.

این فعال دانشجویی ادامه داد: بعد از توضیحات داده شده آن کارشناس گفت که دفاعیه تان بررسی می شود و 99 درصد امکان دارد که محرومیت مادام العمر شما یک ساله شود و امسال ازتحصیل محروم می شوید اما سال دیگر می توانید به تحصیل خود ادامه دهید. هرچند درخواست ما این است که به هیچ وجه شلوغش نکنید.

وی در ادامه افزود: روزهای آخر مرداد ماه از سازمان سنجش با من تماس گرفتند و اعلام کردند که شما محرومیت یک ساله دارید و سال بعد اگر از شما گزارشی نداشتیم با دادن تعهد می توانید به تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهید.

*سخن آخر

سیر احضار و گرفتن تعهد از فعالان دانشجویی به چند نفر خاص محدود نمی شود. درست در زمانه ای که دانشجویان از سرپرستی جعفر توفیقی بر وزارت علوم در پوست خود نمی گنجیدند این برخوردها شتاب بیشتری گرفت هرچند در اغلب موارد برخوردها محترمانه بود اما به نظر می رسد که این بار نیز زمانه چندان به کام فعالان دانشجویانی نیست زیرا دانشجویان فکر می کردند که دوره محدودیت به پایان رسیده است.

این مطالبه هرگز زیاده خواهی و دامن زدن زود هنگام به خواسته های جنبش دانشجویی نیست که آقای روحانی در راس دولت تدبیر و امید و آقای توفیقی به عنوان سرپرست وزارت علوم قبل از اینکه حق بسیاری از فعالان دانشجویی برای برخورداری از حق تحصیل ضایع شود فرصت را دریابند و تدابیری بیاندیشند تا ستاره ها به آسمان برگردند و دیگر بر دوش فعالان دانشجویی سنگینی نکند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.