نوع برخورد دولت تفلیس با اتباع ایرانی و کنسل کردن یک جانبه لغو روادید گرجستان با ایران از یک سو و اخراج صدها تن ازاتباع ایرانی مقیم امارات این سوال را بار دیگر مطرح کرد که چرا شان و جایگاه اتباع ایرانی رعایت نمی‌شود و دستگاه دیپلماسی ایران تا چه میزان درایجاد این فضا مقصر بوده و به نوعی کوتاهی کرده است. همین مسئله بهانه‌ای شد تا جواد جهانگیر زاده عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس پاسخگوی سوالات ما باشد.

آقای دکتر اخراج صدها ایرانی که سابقه 25 سال اقامت در امارات داشتند را چطور ارزیابی می کنید؟
بحث اخراج ایرانیان مقیم امارات مسئله‌ای مختص ایرانیان نیست. دولت امارات از بیم تسلط جمعیت شیعه بر سنی دست به این اقدامات زده است که در بین این افراد اخراج شده می‌توان افرادی از ملیت‌های دیگر هم پیدا کرد.

اما به نظر می رسد که مسئله به این سادگی نباشد کما این‌که دو سه روز پیش دولت گرجستان لغو روادید خود با ایران را کنسل کرد ؟
دولت گرجستان به دلیل برخی از تغییرات درونی روادید با ایران را لغو کرده است. البته متضرر این تصمیم دولت گرجستان ایران و اتباع ایرانی نیستند چون ایران روابط گسترده اقتصادی با گرجستان ندارد و دولت تفلیس است که متضرر می‌شود چون دیگر ایرانیان مانند گذشته برای گردشگری عازم گرجستان نمی‌شوند.

آیا مجلس نمی‌خواهد ورود پیدا کند؟
این مسئله در حوزه اختیارات وزارت امور خارجه است. اتفاقا این مسئله در کمیسیون امنیت ملی مجلس به طور مفصل مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. در این جلسه از کارشناسان دعوت می‌شود تا ابعاد این مسئله را مورد بررسی قرار دهند و تدابیر لازم برای مواجهه با این اقدام اتخاذ خواهد شد هر چند مجلس از وزارت امورخارجه توضیح می‌خواهد و باید وزارتخانه پاسخگوی کوتاهی خود باشد.

آقای روحانی در تبلیغات ریاست جمهوری خود وعده دادند که ارزش و اعتبار را به گذرنامه ایرانی برگردانند، به نظر شما این افزایش اعتبار چطور محقق می‌شود ؟
البته شما توجه کنید که آقای روحانی وعده دو سه روزه را برای افزایش اعتبار پاسپورت ایرانی ندادند. به نظر می‌رسد که این کار با افزایش سطح مناسبات در یک روند زمان‌بر محقق خواهد شد از سوی دیگر، ایشان خود باید به این سوال پاسخ دهند.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که نوع برخورد ضعیف وزارت امور خارجه ایران باعث شده که بسیاری از کشورها برخورد نامناسبی با ایرانیان داشته باشند چون وزارت امور خارجه تنها به صدور بیانیه اکتفا می‌کند.
باید توجه داشت که وزارت امورخارجه همواره اقداماتی فراتر از صدور بیانیه هم انجام داده است. صدور بیانیه گام نخست است، اما گام دوم و سوم وزارت امور خارجه می‌تواند سفیر آن کشور را فرا بخواند و از وی توضیح بخواهد حتی در مواردی وزارت امور خارجه فرستاده‌ای را مسئول انجام این کار می‌کند.

چرا لغو روادید ایران تنها با کشورهای سطح سوم است و هیچ‌گاه کشورهای سطح دوم و حتی سطح اول مشمول لغو روادید با ایران نمی‌شوند ؟
این کار بازخوردی از روابط کشورهای قدرت‌مند و سطح اول با ایران است. در این موارد کشورهای مطرح سطح دوم برای این‌که روابط‌شان با کشورهای سطح اول دچار مشکل نشود رابطه خود را با کشور ثالث قطع می‌کنند، همچنان‌که تحریم‌ها کشورها را وادار می‌کند تا با ایران لغو روادید نداشته باشند. به همین دلیل از ایجاد مناسبات گسترده با ایران خودداری می‌کنند البته حل این مشکل با در نظر گرفتن راهکارهای دیپلماتیک در یک پروسه زمانی طولانی‌تر قابل‌حل است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.