دولت گرجستان در اقدامی یک طرفه روادید بین ایران و گرجستان را لغو کرد، بدین ترتیب ایرانیان از این تاریخ به بعد برای ورود به گرجستان باید ویزا دریافت کنند. قرار داد لغو ویزا بین ایران و گرجستان سه سال پیش یعنی در نوامبر 2010 با حضور وزرای خارجه دو کشور به امضا رسید و در ژانویه 2011 اجرایی شد اما گذشت تنها دو سال کافی بود تا تفلیس در اقدامی بر خلاف عرف دیپلماتیک، ایرانیان را مجبور کند تا برای ورود به گرجستان ویزا بگیرند.

گرجستان بدنبال قرقیزستان

گرجی‌ها برای لغو روادید به نگرانی روزافزون آمریکا از گسترش روابط تجاری و مالی تهران و تفلیس و استفاده تهران از سیستم مالی گرجستان برای دور زدن تحریم‌ها استناد کردند البته پیش‌تر قرقیزستان هم روادید را یک طرفه لغو کرده بود و قرقیزها سطح تولید ناخالص ملی ایران را دلیل لغو روادید عنوان کردند.

عسگر بشیم اف، معاون وزیر امور خارجه قرقیزستان در نهم جولای سال گذشته دلیل خروج ایران از فهرست کشورهای مشمول لغو روادید راسطح ناکافی درآمد سرانه تولیدات ناخالص داخلی ذکر کرد. وی در عین حال اظهار داشت: کشورها برای لغو قرار‌داد باید سرانه تولیدات ناخالص داخلی آن‌ها بالای 7،5 هزار دلار باشد.

البته همان زمان ایران نسبت به این اقدام قرقیزی‌ها واکنش نشان داد. منوچهر مرادی سفیر وقت ایران در قرقیزستان با اظهار تعجب از موضع گیری قرقیزستان گفته بود :«اظهارات معاون وزیر خارجه بویژه همزمانی آن با برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور با سوال و تعجب صاحب‌نظران مواجه شد و حتی برخی از رسانه‌های گروهی قرقیزستان نیز با اشاره به دقیق نبودن ارقام اشاره شده توسط معاون وزیر امور خارجه به آن واکنش نشان دادند. تصور ما این است که اطلاعات داده شده به معاون محترم وزیر امور خارجه از صحت کافی برخوردار نبوده و اظهار نظر ایشان مقداری عجولانه بوده است. سفارت جمهوری اسلامی ایران همواره آمادگی خود را برای ارائه اطلاعات دقیق و صحیح از شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی کشورمان اعلام کرده و اکنون نیز با هدف اصلاح اشتباه صورت گرفته توسط مسئولین قرقیزی آماده هرگونه رایزنی و همکاری است و در این زمینه تلاش موثر خود را انجام خواهد داد.»

وی در ادامه افزوده بود :«رقم درآمد سرانه ایران قطعا از 2 کشور اندونزی و بوسنی که همچنان در فهرست طرف قرقیزی برای لغو روادید یک طرفه باقی مانده‌اند بیشتر است. حذف ایران از این فهرست و ابقای 2 کشور دیگر که هم درآمد سرانه آنها از ایران کمتر است و هم تمایل گردشگران آن‌ها برای بازدید از قرقیزستان در قیاس با گردشگران ایرانی قابل قیاس نیست، حذف نام ایران از این فهرست را با تردید و ابهام جدی مواجه می‌سازد.»

رویایی که محقق نشد

از همان روزی که ریاست سازمان میراث فرهنگی و جهانگردی وعده داد تا روادید بین ایران با 60 کشور لغو شود، زمان زیادی نمی‌گذرد اما در این مدت روادید بسیاری از کشورها یک طرفه لغو شده و ایرانیان مجبور هستند تا برای حضور در کشور مقابل روادید دریافت کنند. مصر یکی از کشورهایی است که نه تنها ایرانیان را مجبور به دریافت ویزا می‌کند بلکه برخورد ناشایستی با آن‌ها داشته است‌.

با این حال، ایران برای گسترش روابط سیاحتی و اقتصادی خود با شصت کشور روادید را لغو کرده است اما تنها دستاورد این اقدام‌، خروج گردشگر از ایران بدون جذب توریست است. البته دوران پر طلایی حضور توریست در کشورهای همسایه زمانی بود که دلار حضور در اوج را تجربه نکرده بود. به همین دلیل برای مردم سفر به سواحل دریای سیاه بسیار ارزان‌تر از شمال تمام می‌شد. محاسبات سایتهای تخصصی گردشگری نشان می‌دهد هزینه سفر زمینی به بندر باتومی و چهار شب اقامت در یک هتل سه ستاره که از نظر کیفیت به هتل‌های چهارستاره ایران برابری می‌کند و با محاسبه خوراک روزانه، کمتر از 400 هزار تومان می‌شود. هزینه سفر به بندر باتومی در گرجستان، شامل 150 هزار تومان بلیت اتوبوس تهران ـ باتومی، هتل‌های سه ستاره با صبحانه برای یک شب 25 هزار تومان به همراه هزینه وعده‌های غذایی که برای یک نفر هر وعده کمتر از 10 هزار تومان است.

این در حالی است که هزینه یک سفر چند روزه به سواحل خزر در مازندران به ازای هر نفر 150 هزار تومان تخمین زده می‌شود.

سخن آخر

هر چند دولت گرجستان در اقدامی دور از انتظار لغو روادید بین ایران و گرجستان را به فراموشی سپرد اما واقعیت این است که با وجود گرانی دلار هنوز نیز ایرانیان زیادی وجود دارند که با سفر به کشورهای حوزه دریای خزر می‌خواهند یک سفر خارجی را تجربه کنند. به همین دلیل این اقدام گرجستان بیش از این‌که ایرانیان را متضرر کند طرف گرجی را با بحران روبرو می‌کند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.