در حاشیه حضور اعضای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حسینیه جماران، توفیقی دست داد تا با جواد شمقدری، معاون سینمایی این وزارتخانه به گفتگو بنشینیم و پیرامون ربط و نسبت امام خمینی(س) و سینما پرسش هایی را مطرح کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، جواد شمقدری در پاسخ به پرسشی پیرامون میزان حضور کیفی امام خمینی(س) در عرصه سینما اظهار داشت: به نظر من در همان سخنرانی که حضرت امام در روز 12 بهمن ماه انجام دادند و در اولین دیدارشان با مردم ایران که بعد از 15 سال تبعید به ایران باز می گشتند، به حوزه هنر و سینما اشاره ای داشتند که همان اشاره، بیشترین تاثیر را داشت و سرنوشت سینما را در همان روز تعیین کرد؛ جملات تاریخی ای که در آن روز گفتند، مثل اینکه: سینما از مظاهر تمدن است و باید در جهت اهداف خودمان آن را به خدمت بگیریم و اینکه ما با سینما مخالف نیستیم و با فحشا مخالف هستیم. این اولین حرکت و قدمی بود که سرنوشت سینمای ایران را رقم زد.

وی افزود: انقلاب اسلامی با ویژگی های منحصربه فردی که داشت، چه در دوران مبارزه و چه در زمان پس از پیروزی و دوران دفاع مقدس، تاثیری عمیقی در عرصه بین المللی داشت و در کنار همه این ها، خود شخصیت امام در طول حیات شان، برای بچه هایی که نگاه هنری دارند و در حوزه فرهنگ فعالیت می‌کنند، الهام بخش ایده هایی بود، تا اینکه بتوان به وسیله سینما و هنر، مردم جامعه به این برهه های تاریخ رجوع کنند.

شمقدری در خصوص ظهور نسل جدید سینماگران بعد از انقلاب افزود: می توانم بگویم اکثر بچه هایی که بعد از انقلاب به سمت سینما آمده‌اند، به برکت وجود امام و انقلاب بوده‌است. همانطوری که می‌دانید قبل از انقلاب عرصه هنر کاملا در دست کسانی بود که با فضای مذهبی و انقلابی بیگانه بودند. دست کسانی بود که می خواستند مقاصدی که شاه قصد توسعه آنان را داشت، را اشاعه بدهند و برنامه هایی بود که آمریکا تعبیه کرده بود.

وی ادامه داد: در واقع جریان فرهنگی-هنری-سینمایی که در جریان انقلاب نضج می گیرد و افرادی که در این عرصه می آیند، همه تحت تاثیر خود انقلاب و وجود امام هستند. می توانم بگویم که جمهوری اسلامی سنگ بنای یک فرهنگ، سینما و هنر جدیدی را در کل دنیا گذاشت.

معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص فعالیت های صورت گرفته از ابتدای انقلاب تا کنون افزود: البته شاید ما در طول سی و چند سال پس انقلاب، چه هنرمندان و چه مسئولین، نتوانستیم وظایف حقیقی و راستین خودمان را به نحو احسن انجام بدهیم اما، به هر حال نمی توان منکر این بنای جدیدی شد که تحت تاثیر حرکت انقلاب اسلامی شکل گرفت و امروز شاهد هستیم که هنر و سینمای ایران، یک زبان، دریچه و نگاه متفاوتی را بر روی مخاطب خود باز می کند.

وی افزود: امیدواریم به واسطه همین سالگردها با آرمان های امام تجدید پیمان کنیم و وظیفه و رسالت تاریخی سینماگران و هنرمندان ایرانی را مورد تاکید قرار دهیم.

شمقدری در پاسخ به پرسش ناظر به راهکارهای عملی برای ترویج اندیشه حضرت امام خمینی(س) در عرصه سینما اذعان داشت: ساخت فیلم درباره زندگی امام، حوادث انقلاب و یارانی که اطراف ایشان زندگی کرده اند، خیلی تاثیر دارد.

وی همچنین افزود: به نظر من مؤسسه تنظیم ونشر آثار امام خمینی(س) خیلی وظیفه دارد که در این عرصه ورود پیدا کند و کار کند. خود من در مقاطعی تلاش کردم که برش هایی از زندگی امام را در قالب سریال نمایش بدهیم که یک بخشی از آن، دوران تولد حضرت امام بود که بیشتر به زندگی پدر امام می پرداخت، یعنی سید مصطفی. به هر ترتیب این بخش با یک حمایت بسیار معمولی ساخته شد.

وی ادامه داد: به نظر من می طلبد که مؤسسه مزبور در این زمینه فعال شود و لااقل هنرمندانی که علاقه مند هستند و با شیفتگی می خواهند در این زمینه کار کنند را کمک فکری و تشکیلاتی کند و راه را باز کند، تا اینکه بتوانیم در عرصه هنر، سینما و سریال مقاطعی از زندگی امام که بسیار هم ارزشمند و گوهرمند است را به نمایش در بیاوریم.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.