سخنان ریاست سازمان وظیفه عمومی این بار دیگر رنگ توصیه نداشت. وی به صراحت اعلام کرد که سربازان غایب و فراری پس از اعلام سازمان وظیفه عمومی توسط کلانتری ها دستگیر می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از مهر، حمید صدر السادات که تا دیروز از سربازان فراری می خواست با معرفی خود، شامل بخشودگی شوند این بارتصریح کرد که بر اساس ماده 58 می توان با مشمولان غایب برخورد کرد.

وی همچنین به وظیفه شناسایی مشمولان غایب اشاره کرد و گفت: این سازمان وظیفه شناسایی و برخورد قانونی با آنها را دارد. به دلیل اینکه ما متوجه غیبت مشمولان یا فرار از خدمت می شویم پیگیری های لازم را براساس قانون انجام می دهیم. کلانتری ها در قانون جدید در صورت اعلام مکان فرد غایب موظف هستند برای دستگیری این فرد وارد عمل شوند. ضمن اینکه قبل از دستگیری برگه اخطار قرمز از طریق کلانتری محل برای فرد غایب ارسال می شود.

صدر السادات در عین حال به جزییات هم اشاره کرد و گفت: مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان سه ماه باشد، سه ماه اضافه خدمت و چنانچه مدت غیبت اولیه آنان بیشتر از 3 ماه باشد به 6 ماه اضافه خدمت تنبیه می شوند. مشمولانی نیز که مدت غیبت اولیه آنان بیش از یک سال باشد علاوه بر 6 ماه اضافه خدمت فراری نیز محسوب شده و به مراجع صالحه قضائی معرفی می شوند.


معضلی به نام سربازی

از همان زمانی که رضاخان (پهلوی اول) رسم سربازگیری را بنیان گذاشت تا کنون نزدیک به هشتاد سال می گذرد اما با این وجود کوچکترین تغییری در دوره سربازی یا همان اجباری رخ نداده است. تمام پسران در این روزگار بعد از رسیدن به سن هجده سالگی در صورت عدم اشتغال به تحصیل عازم سربازی می شوند تا دوره ضرورت را طی کنند تا اگر کشور با مشکلی مواجه شد توان دفاع از کشور را داشته باشند.

اما آیا کشور در شرایطی که درگیر جنگ نبوده و در شرایط صلح به سر می برد باید همچنان سربازی را به همان شیوه قدیمی ادامه داده و بر آن اصرار ورزد. کما اینکه بسیاری بر این باورند که باید در روند سربازی تجدید نظری صورت بگیرد تا لااقل این دوره ضرورت به دوره اتلاف وقت تبدیل نشود.

البته سازمان وظیفه عمومی بر این باور است که توانسته است تا پتانسیل افراد به نحو احسن بهره بگیرد و بهترین مصداق آن را"گسترش امریه" ذکر می کند. البته این دفاعیات اندکی نتوانسته از میزان تالمات روحی جوانانی که سربازی رفتن به بزرگترین کابوس آنها تبدیل شده است ،بکاهد.


طرح سرباز حرفه ای

در این میان بسیاری از متولیان تلاش کردند تا دوره سربازی را به دوره بهره گیری از استعدادها تبدیل کنند البته در مقطعی از زمان یعنی آغاز به کار مجلس ششم طرح فروش خرید سربازی اجرا شد که بعد از مدتی متوقف شد با این وجود همان زمان در مجلس بارها تاکید شد که باید دوره خدمت به گونه ای باشد که ماحصل آن سربازان حرفه ای باشد .

با این حال همان زمان نیز این سخنان مورد انتقاد قرار گرفت اما هرگز جدی گرفته نشد و این سیکل معیوب همچنان ادامه یافت. دادن حقوق به سربازان و چندین طرح تشویقی نیز نتوانسته میزان استقبال از اجباری رفتن را افزایش دهد کما اینکه بسیاری از منتقدان از طرح لغو سربازی اجباری سخن گفته اند و تصریح کردند که باید دوره سربازی به محل درآمد تبدیل شود. در این میان می توان به اظهارات محسن رضایی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم استناد کرد که به جوانان وعده داده است که در صورت ریاست جمهوری ،سربازی حرفه ای جایگزین سربازی اجباری خواهد کرد.

با این وجود به نظر می رسد که مشکل سربازی همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند کما اینکه دوره آن از 18 ماه به 24 ماه افزایش یافت . در این مقطع یک سوال مهم به وجود می آید آیا نباید ایران نیز همانند آلمان ،استرالیا ،ایتالیا ،بلژیک و حتی هند و پاکستان با لغو خدمت سربازی اجباری به سمت ایجاد ارتش حرفه ای گام بردارد. این سوالی است که باید مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح به آن پاسخ دهند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.